banner461
banner195

Nevşehirli Fotoğrafçılardan Büyük Tepki

Nevşehir de bir takım kamu kurum ve kuruluşlarında Fotoğraf çeken İnsansız resim çeken makineler konulmasına Nevşehirli Fotoğrafçı esnaflarından büyük tepki geldi.

Nevşehirli Fotoğrafçılardan Büyük Tepki
07 Şubat 2013 Perşembe 10:33

banner143
banner134

 Nevşehir Devlet Hastanesinde mevcut resmi işlmeler için hastane bünyesine konulan İnsansız resim çeken makineler Nevşehir de fotoğraf esnaflarından büyük tepki topluyor.Zaten zar zor mesleklerini zor şartlar altında yürüttüklerini söyleyen Fotoğrafçı esnaflarımız Resmi Dairelerde kurulan insansız fotoğraf çeken makinelar nedeniyle çoğu günlerini siftahsız kapattıklarını bu durumu biran önce dur denilmesi gerektiğini belirttiler.

 

Bu şartlarda Nevşehir de ekmek yiyen bir çok fotoğrafçı esnafının dükkanlarına kepenk bırakmak zorunda kalabileceklerini dile getirdiler.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
fotoğrafçılara - 5 yıl önce
bizim fotoğrafçı esnafımızda biraz ilkeli ve dürüst olsa iyi olacak işleride azalmayacak çünki 6 adet resim çektiriyorsun maliyeti kaç para bilmem ama 15 tl diyor. dijital makine ile çekmiş olduğun pozları karta bastırmak istiyorsun tanesi 1 tl diyorlar en yakınımızdaki kayseri ilinde fotoğraf çekiniyorsun 24 tanesi 5 tl. diyor,baskı işini ise 25 kuruşa yapıyorlar onlarda kazanıyorlar bizim esnafımızda kazanıyor. bu durumda ben nevşehir sevdalısıyım ama cebimi, bütçemide düşünmek zorundayım. fahiş fiyatla günü kurtarma zihniyeti nevşehir esnafını bitiriyor haberleri olsun tüm konularda bu böyle önce esnaf olmak gerekir
Avatar
meh met - 5 yıl önce @fotoğrafçılara
yaptığınız yoruma tamamen katılıyorum. nevşehir'deki esnafın biraz daha kendine çeki düzen vermesi lazım.
Avatar
Hilmihan Gürlevik - 5 yıl önce
istisnalar olabilir bazen girdiğiniz dükkanda nasıl karşılandığınızı bilmem ama bir fotografcı olarak yorumlarınıza karşıyım ticaretin kurallarını çiğneyip haksız ücret talep eden ne kadar esnaf varsa hakkınızı ahirette allah ın huzurunda alırsınız.. çekilen 6 vs nin veya 8 vesikalığın fiyatı 2004 yılında başladığımdada aynıydı şuanda aynı beyler .. dijital makineyle çektiğimiz resimlerin nerden çıktığını nasıl bi makineden çıktığını bilmeden böyle yorumlar yapmanız bizi üzüyor .. seneler öncesinde ne mazot ne elektrik ne kiralar bugünki düzeydeydi o zmnki şartlarla halen bugün bile aynı fiyata hizmet veren esnafın halini düşünen yok .. ama haklısınız hükümetimiz saolsun ki herkesi kendini düşünen bencil haline getirdi...
Avatar
vicdan - 5 yıl önce
değerli arkadaşlar 2004 den bu yana aynı fiyat demişsiniz ya işte kendiniz ifade etmişiniz demekki 2004 de 10 tl olan 6 vesikalık şuan kayseride 24 ad. 5 tl olduğuna göre 2004 de 6 vesikalık kayseride 1 tl dir ne kadar rayiş bir rakam olduğunu şimdi düşünelim ben karşıyım bizim fotoculara eskiden film vardı banyosu vardı vs. şimdi film masrafı yok banyo için masraf yok kaset yok sd kartlara çekip pcye aktarılıyor çok pahalı nevşehirde foto piyasası bir düğün çektiriyorsun dış mekan 500,00 tl salon 200,00 tl masraf bunun neresinde emek yevmiye 50 lira olsun sd yi pc ye aktarıp video hazırlamak dakikalık mesele foto çekiyorlar 200,00 tl emek yine 50,00 tl yazalım 3-5 saatiliğine bir işçi 8 saat çalışıyor 25,00 tl alıyor düşünün çektikleri fotoyu 0,30 kuruşluk dvdye atıyorlar 200,00 tl alıyorlar devam edemiyorum.
Avatar
Hilmihan - 5 yıl önce
şehrin nüfus kayıtlarını göz önünde bulundurmamakta içler acısı bir durum.. kullanılan malzemeyi bilmediğiniz için yorumunuz düşünceniz sizce doğru ..
Avatar
hilmihan - 5 yıl önce
şuan kayseride foto çekinip elindeki fotolarla gittiği kurumun kapısından dönen müşterilerle bizzat karşılaşıyorum. fotoğrafların arkasına bakınız hiti marka kağıtsa kendiniz deneyin bunu yapıştırın fotoyu aylar sonra bakın kağıttta fotografmı var yoksa bomboş bir beyazlıkmı bizde biliriz o tür malzemelerle hizmet vermeyi ama onun adı hizmet değildir ucuz etin suyu kara olur .. fiyat düştükçe talep herzaman artar :)
Avatar
nevşehir - 5 yıl önce @Hilmihan
allah için açık açık yazın 6 ad. vesikalık kaça mal oluyor kaça satılıyor yapılan düğün çekimleri albümler kaça mal edilip kaça satılıyor dürüst davranarak yazınız ama lütfen
Avatar
fotoğrafçı arkadaşım - 5 yıl önce @Hilmihan Gürlevik
2004 ten beri aynı fiyat diyorsun sana katılıyorum, ne aşamalardan geçiyor bir resim diyorsun onada katılıyorum, fakat kayseri yada ankaradaki bir fotoğrafçı arkadaş hangi işlemden ve makinadan geçiriyorda 24 adat 5 tl ye mal edebiliyor.0,25krş karta basabiliyorda bizim burda nerdeyse 4 katı fotoğrafçı arkadaşlar bir öz eleştiri yapın diyorum yoksa bana çok resim lazım olmaz, bakın nevşehir karser sanayisi bitti, sebebi hiç araştırılmadı, çarşı esnafı siftahsız iş yeri kapatıyor, suçun tek taraflı olmadığı aşikar, elbise almaya gidiyorsun alacaksan indirelim kelimesiyle karşılaşıyorsan, okul kıyafetini tek elden satan esnafa gidiyorsun biraz ilgi ikram bekiyorsun şuna olmazmı diyorsun adamdan aldığın cevaba bak. o zaman başka yerden alacaksın ağam diyor. alacak şahısta keriz değil atlayıp kayseriye gidiyor orda yarı fiyatına alıyor bu defa nevşehir için hain oluyor. kusura bakma kardeşim inan zamanın varsa 24 fataoğrafı 5 tl.ye çektirirsin kayseride, 20 tl. de gidiş dönüş yine