banner461
banner195

Obezite Danışma Hattına Başvurun

Obezite; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesidir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

 Obezite Danışma Hattına Başvurun
16 Mart 2015 Pazartesi 15:33

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Obezite; sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesidir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite aynı zamanda; İnsülin Direnci, Tip 2 diyabet, Hipertansiyon, Koroner Arter Hastalıklar, Hiperlipidemi, Karaciğer Yağlanması gibi bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır.  Ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin önlenmesi ve kontrolü amacıyla Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığınca yürütülen “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının “Sağlık Kuruluşlarında Obezitenin Teşhisi ve Tedavisine Yönelik Önlemler” dahilinde Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Aydın, Mdr.Yrd.Dr. Yücel Şal, Şube Müdürü Dr. Fethinaz Öztürk, birim çalışanları Diyetisyen Rukiye Gözde Demirel, Muharrem Taşpınar, Bahar Şahin, Burçin Durmuş tarafından 2013 Haziran ayı içerisinde  Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı 8 Toplum Sağlığı Merkezinde “Obezite Danışma Birimleri” kuruldu.
 
Birimde, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve kronik hastalıklara neden olan risk faktörleri konularında halk eğitimleri yapılmakta; Diyetisyen R.Gözde Demirel, Diyetisyen Nurhayat Koçak ve Psikolog Gamze Yurttutan tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir. Aile Hekimlerine ve ya Toplum Sağlığı Merkezine doğrudan başvuran bireylerin fazla kiloluk ve obezite açısından değerlendirilmesi, gerekli tahlillerin yapılması, tespit edilen obez hastalara obezite danışmanlığı verilmesi, tedavi gerektiren durumlarda ikinci basamak sağlık kuruluşuna yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. Obezite Danışma Birimlerinden her yaş grubu yararlanabilmektedir. Tüm Danışma Birimlerinde ücretsiz olarak randevulu sistemle poliklinik hizmeti verilmektedir. Obezite Danışma Birimlerine başvurmak isteyen kişilerin danışma birimi telefonlarını arayarak randevu almaları gerekmekte.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.