banner461
banner195

Sünnetçiler artık tarihe karışıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa tasarısına göre profesörler hastanelerde sözleşmeli çalışabilecek. Ruhsatsız tıbbi ilaç üreten 5 yıl hapis cezası. Sünnetçi değil doktor sünnet yapabilecek.

Sünnetçiler artık tarihe karışıyor
21 Haziran 2013 Cuma 09:47

banner143
banner134

  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ' Sağlık Bakanlığı  ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat  veGörevleri Hakkında Kanun Hükmünde  Kararname  ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' TBMM Başkanlığı'na  sunuldu.

Tasarı  ile   yükseköğretim   kurumlarının   kadrolarında  bulunan  öğretim  elemanları 657 Sayılı Devlet Memurları  Kanunu'nun 28. maddesi hükmüne tabi kılınıyor.  Üniversitelerde   sözleşmeliöğretim   üyesi  çalıştırılması öngörülüyor  ve   öğretim   üyelerinin  belli  şartlarda   ve  sınırlı olarak üniversite  dışında  hizmet   verebilmesine   imkan  tanınıyor.  Öğretim   üyelerine   mesai saatleri dışında  üniversitede  sundukları  sağlık hizmetleri  sebebiyle  ödenecek  ek  ödeme   oranları artırılıyor, bu  ödemenin  kuralları belirleniyor. Ayrıca  üniversite  dışındaki  hizmetlerinden  elde edilen gelirlerin de yüzde 50'sinin limite bağlı olmaksızın  öğretim   üyelerine   ödenmesi öngörülüyor. Tasarı  ile   üniversitelerde  olduğu  gibi  Gülhane Askeri Tıp Akademesi'nde de sözleşmeli  profesör  ve  doçent çalıştırılmasına  imkan  sağlanacak.

Kamu  kurum   ve  kuruluşlarında çalışan  ve  yöneticilik  görevi  bulunmayan tabipler ile aile hekimleri kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla işyeri hekimliği yapabilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sağlık teşkillerindeki sağlık hizmetleri, harekat ihtiyaçları hariç ulusal sağlık mevzuatında  yer  alan hizmet standartlarına göre yürütülecek.

SÜNNET AMELİYATI SADECE HEKİMLERCE YAPILABİLECEK

Sünnet ameliyesi sadece tabiplerce yapılabilecek. Ancak olağanüstü ve istisnai hallerde Sağlık Bakanlığı'nca düzenlenecek eğitimi alan kimseler tarafından hekim gözetiminde sünnet ameliyesi yapılmasına imkan tanınacak.

ORGAN NAKLİ

Organ ve doku alınması, taşınması, saklanması, aşılanması ve nakli ile yurt dışından temin edilmesi Sağlık Bakanlığı'nca yetkilendirilmiş gerekli uzman personel ve donanıma sahip kurumlarca yapılacak. Kornea gibi ceset üzerinde bir değişiklik yapmayan dokular aksine bir vasiyet ibraz edilmediği takdirde alınabilecek. Vücudunu ölümünden sonra inceleme ve araştırma faaliyetlerinde faydalanılmak üzere vasiyet edenlerle yataklı tedavi kurumlarında ölen veya bunların morglarına getirilen, kimsenin sahip çıkmadığı cesetlerin bilimsel araştırma için kullanılmak üzere yükseköğretim kurumlarına verilebilmesi için kanunda belirlenen 'adli kovuşturma ile ilgisi olmama' şartı 'ölü muayenesi veya otopsi işlemi tamamlanmış olanlar' şeklinde değiştirilecek.

Tıp eğitimi için gerekli olan kadavranın yurt içinden yeteri kadar temin edilememesi halinde yurt dışından kadavra veya kadavra parçası temin edilebilecek.

Klinik araştırma kapsamı genişletilecek. Kamu dışındaki sağlık kuruluşlarının da kamuya ait merkezlerin ve hastanelerin koordinatörlüğünde veya idari sorumluluğunda olmak kaydıyla klinik araştırma kapsamına alınabilecek.

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik olarak kamu görevlilerine karşı işlenen kasten yaralama suçları tutuklama nedeni sayılan suçlar arasına alınacak.

Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel de görevleri sırasında işledikleri veya görevleri nedeniyle kendilerine karşı işlenen kasten öldürme, kasten yaralama, tehdit ve hakaret suçlardan dolayı Türk Ceza Kanunu'nun uygulanması bakımından kamu görevlisi sayılacak.


Nevşehir de Sünnet organizasyonu yapmak için FİB Ajans Organizasyon size bir telefon kadar yakın...!
0 384 212 9 444
fibajans50@hotmail.com

Kaynak: CİHAN


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.