banner461
banner195

Terzilik Mesleği Nevşehir de Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Nevşehir Terziler, Manifaturacılar ve Konfeksiyoncular odası başkanı Habil Polatel, ilimizde terzilik mesleğinin son demlerini yaşadığını belirtti.

Terzilik Mesleği Nevşehir de  Kan Kaybetmeye Devam Ediyor
11 Aralık 2013 Çarşamba 11:57

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Terziler, Manifaturacılar ve Konfeksiyoncular odası başkanı Habil Polatel, ilimizde terzilik mesleğinin son demlerini yaşadığını belirtti.

Günümüzde gençliğin terzilik mesleğine olan ilgisizliği, çırak yetişmemesi, hazır giyimin tüketi tarafından daha fazla rağbet görmesi gibi nedenlerle terzilik mesleğinin her geçen yıl kan kaybetmeyi sürdüğüne değinen Oda Başkanı Habil Polatel, geçtiğimiz 11 ayda 10’a yakın esnafın kepenk kapatmak durumunda kaldığını söyledi.

Şu an ilimizde terzilik mesleği ile uğraşan esnafın yaş ortalamasının 50’nin üzerinde bulunmasından dolayı bundan 10 yıl sonra terzilik mesleğinin nostaljik bir meslek haline geleceğine değinen Nevşehir Terziler, Manifaturacılar ve Konfeksiyoncular odası Başkanı Habil Polatel, “Mesleğimizin en önemli iki sıkıntısından biri hazır giyimin ülkemizde de daha çok tercih edilmesi, Paça bükerek, ufak tefek yama yaparak yaşatmaya çalıştığımız mesleğimizde kimi esnaflarımız sosyal güvencesini bile ödeyemez durumda. Bu yılın geride kalan 11 ayında odamıza bağlı 10 üyemiz ne yazık ki kepenk kapatmak durumunda kaldı. 10 Yıl sonra mesleğimizin nostaljik bir meslek haline gelebileceğini söylemek bugünün şartlarında hiçte uzat bir görüş olmaz. Mesleğimizi icra edenlerin yaş ortalamalarına bakıldığında 50’nin üzerinde. Bu da mesleğimizin en büyük sıkıntılarından biri” diye konuştu.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ERGEN - 5 yıl önce
sayın başkan teknolijiye ayak uyduramayan her meslek her sanat demode olmaya mahkümdür zamanıdada ne meslekler vardı bu gün hiçbiri yok.