banner461
banner195

1 Ekim’den itibaren yeni kurallar geçerli olacak

Ülkemizde Şap Hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı hazırlanmış, ilimiz 78 il ile beraber  şap hastalığından aşılı ariliği hedeflenen iller arasına alınmıştır.

1 Ekim’den itibaren yeni kurallar geçerli olacak
11 Eylül 2017 Pazartesi 11:37

banner143
banner134
Ülkemizde Şap Hastalığını yok etmek ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı tarafından verilen statüyü elde etmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Bölgesel Risklerin Kademeli Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrolü ve Eradikasyon Eylem Planı hazırlanmış, ilimiz 78 il ile beraber  şap hastalığından aşılı ariliği hedeflenen iller arasına alınmıştır. Bu nedenle 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren, Hayvan sevklerinde değişik özel kurallar getirildi.
İller arasında Besilik ve Damızlık Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Sevkleri için  Özel Şartlar
Hayvanlarda sevk günü şap hastalığı belirtisi bulunmayacak. Hayvanların sevk yapılacağı çıkış ve varış işletmesi şap hastalığından dolayı karantina altına alınmış koruma ve gözetim bölgesinde olmamalı. Sevk yapılacak büyükbaş hayvanlarda son bir yılda iki kez şap aşısı ile aşılanmış olmalı ve ikinci şap aşısını son 6 (altı) ay içinde yapılmış olmalı. İlk defa aşılanmış sığır cinsi hayvanlar, rapel şap aşısı ile aşılama yapılmasından 21 gün sonra sevk edilecek. Aşısız büyükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecek. Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanlar kesimhanelere, şap aşısı şartı aranmadan sevk edilecek.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.