banner461
banner195

Diş Hekimlerinin, Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli.

Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubesi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi iş yeri temsilcimiz Diş Hekimi Onuralp Öner, 22–27 Kasım “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Diş Hekimlerinin, Ağız ve Diş Sağlığı  Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli.
24 Kasım 2015 Salı 13:43

banner143
banner134
Türk Sağlık Sen Nevşehir Şubesi Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi iş yeri temsilcimiz Diş Hekimi Onuralp Öner, 22–27 Kasım “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

İş yeri temsilcimiz Diş Hekimi Onuralp Öner yapmış olduğu açıklamada;


“İçinde bulunduğumuz hafta 22–27 Kasım “Ağız ve Diş Sağlığı Haftası” olarak, 22 Kasım ise “ Diş Hekimliği Günü olarak ” kutlanmaktadır. Sağlıklı, Huzurlu ve Başarılı bir çalışma hayatı dileğiyle Tüm Diş Hekimlerimizin “Diş Hekimleri Gününü”, Tüm Ağız ve Diş sağlığı çalışanlarımızın da Ağız ve Diş Sağlığı Çalışanları haftasını Kutlarız. 

Bu önemli haftada vatandaşlarımız için ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekilmekte ise de ağız ve diş sağlığı çalışanlarımızın ve diş hekimlerimizin sorunlarının tekrar gündeme getirilmesi ve taleplerinin dikkate alınması adına da önemli bir zaman dilimidir. 

Hizmetin kalitesinin hizmeti sunanlara tanınan imkân ve onların motivasyonundan geçtiği hepimizin bildiği bir gerçektir. 

Türkiye’de son yıllarda ağız ve diş sağlığı merkezlerinde önemli bir artış olmuştur. Türkiye’de 7 bin 275 diş hekimi; 14 ağız ve diş sağlığı hastanesi ile 134 merkezde görev yapmaktadır. 

İstatistiklere göre; 2014 yılında hastanelerde ve merkezlerde 7 milyon 395 bin 928 diş çekildi. Hastalara 2 milyon 053 bin 886 kanal tedavisi, 8 milyon 382 bin 384 dolgu yapıldı. Damak ve diş eti gibi 518 bin 024 cerrahi müdahale gerçekleştirildi. 

Görüldüğü gibi diş hekimlerimiz ve ağız ve diş sağlığı çalışanlarımız aşırı yoğun bir şekilde çalışarak hizmet üretmektedirler. Böylesine bir hizmeti de çalışma koşullarının çalışan sağlığını tehdit ettiği ortamlarda büyük bir özveri ile gerçekleştirmektedirler. 

Fakat Sağlık Bakanlığı; yoğun çalışma ve emeklerinin karşılığını vermemektedir. SUT’da gerekli ve makul düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle diş hekimlerinin döner sermaye gelirleri olumsuz etkilenmektedir. 

Döner sermaye ücretlerinin düşmesi nedeniyle çalışanlar izin dahi kullanamaz hale gelmektedirler. Maaşların düşüklüğünün yanında performans ödemelerinin de yok olup gitmesi diş hekimlerimizi mağdur etmektedir. Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması gibi nedenlerle de emeklilikte sıkıntının bir diğer adı olmuştur. 

Tam gün yasasının iptaliyle beraber Bakanlık tarafından hastanelerimizde mesai sonrası çalışma çıkartılarak hekimlerin maddi kaybının giderilmesi amaçlanmakta iken her ne hikmetse bu uygulamadan da vazgeçilerek hekimlerimiz mağdur edilmiştir.

Kısacası döner sermayenin zulmü diş hekimlerimizi tamamen kuşatmıştır. Özveri ile çalışan diş hekimlerimizin hak ettiği ücretleri alamaması son derece yanlıştır. Diş Klinik yardımcıları, Diş Teknikerleri ve ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli çalışma arkadaşlarımız da bu sorundan muzdariptir. Sabit ek ödemeye mahkûm edilen bir performans sistemi ile emekleri ellerinden alınmaktadır. 

Bu nedenle döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmeli, tüm sağlık çalışanlarını mağdur eden bu sistem mutlaka yeniden yapılandırılmalıdır. Bu yapılandırmada çalışanları merkezine alan bir yapılanma olarak ortaya çıkmalıdır. 

Bu temel sıkıntının yanı sıra ADSM’lerdeki nöbet uygulaması da gözden geçirilmelidir. Bu nöbetlerde ne kadar hizmet sunulduğu ve ne kadarının acil vaka olduğu ile ilgili bir değerlendirilme yapılırsa eminiz ki bu nöbetlerin kaldırılması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmış olacaktır. 

Türk Sağlık-Sen olarak diş hekimlerimizin, Diş Klinik Yardımcısı, Diş teknisyenleri ve teknikerleri başta olmak üzere ADSM’lerde, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinde ve hastanelerimizin diş kliniklerinde görevli tüm çalışanların sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor ve onların haklı taleplerinin her platformda destekçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” dedi

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.