banner461
banner195

Kıl Dönmesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur ?

Kıl Dönmesi , Sebebini duyduğunuzda şaşıracağınız korunma yöntemlerini kendi kafanızda canlandırabileceğiniz bir hastalıktır...

Kıl Dönmesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Olur ?
12 Aralık 2015 Cumartesi 21:33

banner143
banner134
Sebebini duyduğunuzda şaşıracağınız korunma yöntemlerini kendi kafanızda canlandırabileceğiniz bir hastalıktır, belirli bir yaş grubunda sıkça görülmesi ve ameliyat ile çıkarılan sinüs incelendiğinde çıkanların % 98 kadarının yani neredeyse hepsinin enseden döküldüğü, o bölgeye ait olmadığı tespit edilmiştir. Yanlış bilinen bir kavram olan cilt altından çıkamayan kıl o bölgede birikmesi kesinlikle gerçekçi değildir. Yukardada dediğim gibi çıkarılan kıl o bölgeye ait değil, ya pek nereye ait? saç ve ense kısmına ait olduğu kesin olarak tespit edilmiştir.

Saç ve Enseden dökülen Kıllar
Erkeklerde görülmesi özellikle saçların kısa ve kalın tellerden oluşması ile açıklanabilir. Dökülen saç telleri özellikle yürüme esnasında makas ucu kadar keskin olup cilt altına girebilmektedir.

20-35 Yaş Arası Risk İçermekte
Kalça bölgesindeki cilt yapısı özellikle 30’lu yaşlara kadar orta ve hatta zayıf olduğu söylenebilir. Cilt altında toplanan kılların sayısı arttıkça zamanla kişiye rahatsızlık vermeye başlayacaktır. Kanama ve iltihap gibi şikayetlerin artması ile kişi utanma problemini yenip muayene olmaya karar vermektedir.

Kıl Kökü Tespit Edilemedi
Hastalıklı bölgeden çıkarılan kıl yumağı tek tek mikroskobik olarak incelendiğinde hiç birinde kök olmadığı tespit edilmiş yani tam olarak saç kılı olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple sık sık banyo yaparak bu soruna karşı önlem alma imkanınız bulunuyor. 35 Yaşını aştığınızda ise artık daha rahat olabilirsiniz. Kadın saçı erkekten ince ve uzun olması nedeniyle kıl dönmesi sorunu yok denecek kadar az görülmektedir.

İşte Detaylar:
Oturarak Çalışan Erkeklerin En Sık Karşılaştığı Problemlerden Olan Kıl Dönmesi İle İlgili Olarak, Kıl Dönmesi Nedir, Kıl Dönmesi Neden Olur, Kıl Dönmesininin Tedavisinde Hangi YöntemlerKullanılır, Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir,Kıl Dönmesi Ameliyatsız Tedavi Edilebilirmi gibisinden soruların cevaplarını sizlere sunmak istiyoruz.


Kıl dönmesi veya kıl batmasının verdiği acı ile sizi kahrederken hiç kimselere anlatamazsınız bazen derdinizi. Kıl dönmesi nedir? Kimlerde görülür? Vücudun hangi bölgesinde olur? Nedenleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir? Pudra.com, kıl dönmesi konusunu araştırdı: Kıl dönmesi hakkında merak ettiklerinizi uzmantv’ye konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Bengisu veriyor…


Kıl dönmesi nedir?
Kılların, özellikle kaba etlerin arasındaki oluk içine; sürtünme, kaykılarak oturma sonucu açılan küçük deliklerden içeriye girmesi ve deri altına giren kılların orada enfeksiyon, apse, akıntı, kaşıntı ve pis kokulu ıslaklıklara, çamaşırın kirlenmesine neden olduğu kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Kesinlikle doğuştan değil, sonradan olma bir hastalıktır.


Kıl dönmesi kimlerde görülür?
15-30 yaş arası, kilolu, biraz fazla terleyen gençlerde görülür. Gençlerde hormonal denge cildi olumsuz yönde etkiler ve ciltlerinde akne gibi hastalıklar yapılanır. Kıl dönmesi, uzun süre araba kullananlarda da sık görülür. Artık insanların boyları eskiye oranla daha uzun olduğundan, mevcut araba standartlarına göre uzun geldikleri için, kaykılarak oturmak zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla uzun süre araba kullananlar kıl dönmesi hastalığına adaydırlar.


Kıl dönmesi vücudun hangi bölgelerinde görülür?
Vakaların yüzde 95’inde kuyruk sokumu bölgesinde, iki kaba et arasında görülür. Yüzde 5’lik vakada, göbekte ve daha nadiren de koltuk altı gibi kıvrım yerlerinde görülebilir. Ama koltukaltı ve kasık bölgesinde görülen kıl dönmeleri, ter yollarının enfekte olmasından kaynaklanır. Buralarda ter bezlerindeki iltihaplardan dolayı oluşan fistürlerin içine sonradan kıl girmesi sonucu olay daha komplike hale gelir ve bu vakalar, cerrahi müdahale esnasında kıl dönmesi olarak yorumlanabilir. Ama bunlar aslında pis kokulu salgı bezi enfeksiyonlarıdır.


Kıl dönmesinin nedenleri nelerdir?
En önemli nedeni uzun süre kaykılarak oturmaktır. Bu, bilgisayar kullanıcılarının çok fazla tercih ettikleri bir oturma biçimidir. Bu durumda kişi kuyruk kemiğinin üzerine doğrudan oturur ve kuyruk kemiğinin önündeki cilt, sert zemin nedeniyle ezilir. Ayrıca, bu pozisyondayken kaba etler iki tarafa doğru gerilir. İki kaba etin tam orta hattında ciddi bir gerilme oluşur. Gerilen cildin üzerinde minik minik delikler açılır. Bu deliklerden aslında vücudumuzun her yerinde trilyonlarca vardır. Deliklerden kıllar, ter akıntıları çıkar; hava, su girer. İşte bu deliklerin bazıları aşırı gerilme sonucu biraz daha büyür. “Pit” denilen minik delikler, önce çöküntü şeklinde meydana gelir ve bu deliklerden içeriye tesadüfen kıllar içeri girebilir. Önce ayva tüyü denilen sarı tüyler, bunlarla birlikte içeriye bakteriler girer ve cilt altında enfeksiyon, yani apse ve akıntı meydana getirir.


Kıl dönmesi tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?
Tedavi yöntemlerinin en başında 150 yıldır başarıyla uygulanan radikal cerrahi vardır. Kıl dönmesi olan bölgede, iri bir baklava dilimi biçiminde hastalıklı noktalar dahil olmak üzere, sağlıklı bazı dokularla birlikte kemiğe kadarki yumuşak dokular alınır.


Bunun tekniği zamanla değiştirilmiştir. Mesela alındıktan sonra bölgenin doğrudan dikilerek kapatılması durumunda sorun çıkabilir düşüncesiyle, özellikle hastalığın nüksetmesini önlemek için 2,5 ay gibi bir sürede bu yer kapatılır. Buna açık tedavi denir.


Son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ise eşkenar dörtgen şeklinde kaba etten bir kalın deri alınıp o bölgenin kapatılmasıdır.


Kıl dönmesi operasyonu ne kadar sürer?
Hastane şartı olmaksızın, lokal anestezi altında 20-40 dakikada yapılır. Operasyondan sonraki ikinci gün ve yedinci gün kontol ve pansuman yapılması gerekir.


Kıl dönmesi mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık mı?
Kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Sık sık apseler, akıntılar, pis kokulu salgı, çamaşırı kirletme, etrafı kokusuyla rahatsız etme gibi sıkıntılar olabilir.


15 yıldan daha uzun süre ihmal edilirse, sürekli kronik enfeksiyon sonucu kanser riski taşıdığı için tedavi edilmelidir.
10 yıldan sonra daha karmaşık, daha zor bir hastalığa dönebileceği için de tedavi edilmelidir. Karmaşık sürece girmişse büyük cerrahi tedavi gerektirir. Birinci aşamadayken tedavisi çok kolaydır oysa.


Kıl dönmesi tedaviden sonra tekrarlayabilir mi?
Kıl dönmesi, ne şekilde tedavi edilirse edilsin tekrar edebilir. Tekrar etmesini önlemek için;

Kılların kuyruk sokumu bölgesinden temizlenmesi,Kıl dönmesine neden olabilecek kaykılarak oturma şeklinden kaçınılması,Duş sonrasında o bölgenin havlu ile silinmesi gerekir.
Bunlar yapılmazsa yüzde 20’ye kadar tekrarlama olasılığı vardır. Kıl dönmesi oluşmuş ve tedavisi olmuş insanların diğer insanlara göre bu hastalığa tekrar yakalanma olasılığı daha fazladır. Bu, bünyenin yatkın olduğu anlamına gelir.


Bazı insanların kılları daha yivlidir; bazılarının cildi akne, sivilce gibi kıl dönmesi hastalıklarına daha yatkındır. Bu kişilerin daha dikkatli olması gerekir.


Kıl dönmesi için kara merhem kullanmak doğru mudur?
Kıl dönmesinin tedavisinde merhemler, özellikle kara merhem çok kullanılır. Bunlara karşı değiliz. Kara merhem antibakteriyel, dezenfektan bir pomattır. Bunun bir zararı yoktur, ama zannedildiği kadar bir faydası da yoktur. Apseleri daha kolay patlatmak gibi bir özelliği de yoktur. Ama eninde sonunda, bir şey sürseniz de sürmeseniz de bütün apseler patlar. Sıcak ortamlarda bakteriyel üreme daha hızlı olduğu için daha kolay patlar. Patladığı takdirde biraz iz bırakma olasılığı vardır. Ama merhem kullanıldığı için iz kalmaz.


Kıl dönmesi tedavisinde gümüş nitrat yöntemi nasıl uygulanır?
Kristal şeklindeki maddelerin, saf su ile eritilerek solüsyon haline getirilip yüzde 20’lik konsantrasyonlarının kıl dönmesi deliklerinden içeri verilip, içerideki hastalığın eritilmesi ve kurutulmasından sonra ince kürekle temizlenmesine dayanır.
Ancak bu yöntem kıl dönmesi vakalarının her derecesine uygun değildir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesine uygundur.
Birinci derece için hiç gerek yoktur. Tığ gibi basit bir kürekle kılların çekilip oranın ilaçlanarak antibiyotik verilmesi yeterlidir.
İlerlemiş hastalıklarda ise gümüş nitrat yeterli değildir. Ancak yine de çok büyük cerrahi olmayan yöntemler yeterlidir.


Kıl dönmesi operasyonundan sonra hasta nelere dikkat etmelidir?

Kişinin kıl dönmesi görülen kuyruk sokumu bölgesini temiz tutması gerekir. Günde üç kez eliyle veya bir kağıtla bölgeyi silmesi, temizlemesi gerekir. O bölgedeki kıllar da temizlenmelidir. Çünkü oraya düşen kıllar, yeni bir delik bulup tekrar hastalığı oluşturabilir.Asla kaykılarak oturmamak gerekir. Özellikle uzun süre bilgisayar başında ve araba kullanırken oturma pozisyonuna dikkat edilmeli.Çok terleyen birinin pudra ile o bölgeyi silmesi gerekir.Banyo esnasında sırttan veya saçlardan aşağıya su ile birlikte akan kıllar, kaba etlerin arasında kalabilir. Bu kılların da banyodan sonra temizlenmesi gerekir.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.