banner461
banner195

Nevşehir de Bir Hastanın gırtlağından 12 cm boyutunda canlı sülük çıktı.

Nevşehir de boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şikayeti ile Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi KBB Polikliniğine müracaat eden hastanın gırtlağından 12 cm boyutunda canlı sülük çıktı.

03 Ekim 2013 Perşembe 10:45

banner143
hastanın gırtlağından sülük çıktı
İlgili Galeriye Git
banner134

 Hastanemiz  Kulak Burun Boğaz  Polikliniğine müracaat eden Nevşehir doğumlu Hakkı Baktı (26)  isimli hasta son iki gündür nefes almakta zorlandığı boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şikayeti üzerine polikliniğimize  müracaat etti. Daha sonra yapılan endoskopik (görüntülü kameralı inceleme) muayenesinde ses tellerini tutup soluk borusuna uzanan canlı sülük tesbiti yapıldı. Hastanın acilen ameliyata alınmasına karar verildi.

 
Ameliyatı gerçekleştiren KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci şunları söyledi:
 
Endoskopik gırtlak muayenesinde sülüğün hareketli olduğu,  yaklaşık 12 cm boyunda olduğu görüldü. Hastanın nefes borusunu her an tıkama ihtimali olacağı, sülüğün zaman geçtikçe oradaki kandan beslenerek büyük boyutlara ulaşabileceği hatta ani solunum durmasına yol açıp ölüme neden olabileceği nedeni ile acil olarak ameliyata almaya karar verdik.
 
Hastaya aynı zamanda ameliyatın taşıdığı riskler anlatıldı, ardından ameliyatla ilgili hazırlıklar ivedilikle tamamlanarak acil olarak hasta ameliyathaneye alındı. Hasta Anestezi Uzmanı Uz. Dr. Bahriye Ünal tarafından,  sülük nefes borusuna kaçırılmadan başarılı bir şekilde uyutuldu.
 
Gecikme olsaydı hastanın ölümüne neden olabilirdi.
 
 Bu esnada ise Acil trakeotomi (hastanın boğazının havalandırma maksadı ile delinmesi) ihtimaline karşın hastanemiz KBB uzmanlarından Op. Dr. Onur Sönmez ile Op. Dr. Aykut Bozan ve Anestezi Uzmanımız Uz. Dr. M. Akif Yazar da ekibe dahil oldu. Daha sonra yapılan direk laringoskopide ses telleri endoskop eşliğinde görünür hale getirildi. Endoskop eşliğinde sülük başarılı bir şekilde canlı olarak  çıkarıldı. Kanama kontrolü yapıldı. Ameliyat 20 dk sürdü  herhangi bir komplikasyon olmadan başarılı bir şekilde sonuçlandı. Hasta bir gün sonra taburcu edildi. Ancak çok nadir rastlanan bu durum gecikme olsaydı hastanın ölümüne neden olabilirdi.
 
Bu tarz vakalar mevcut riskleri nedeniyle sadece üniversite hastanelerinde yapılabilmekteyken bir ilk olarak endoskopik olarak ve hastaya herhangi bir zarar vermeden hastanemizde bu ameliyatta başarıyla tamamlanmıştır.” dedi
 
Dr. Değirmenci “ Hastanemizdeki teknolojik imkanlar bu tarz zorlu vakaları yapmamızı kolaylaştırmaktadır. Bu başarılı vakada olduğu gibi ekip çalışmasının  ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Vatandaşları bu tür durumlara karşı uyaran Dr. Değirmenci boğaza kaçan sülüklerin son derece tehlikeli olduğunu buraya yerleşen sülüklerin kan emerek şiştiğini bununda çeşitli sıkıntılara(nefes darlığı ses kısıklığı, kanama, kansızlık v.b.) neden olabileceğini belirterek yaz aylarında temizliğinden emin olunmayan sulardan kaçınılması ve kaynaktan su içenler de içecekleri suyu kaynatmadan içmemeleri gerekir'' dedi.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
melek - 5 yıl önce
tamam reklamın iyisi kötüsü olmaz anladık ama bu haberi okudukça midem bulanıyor lütfen kaldırın :(
Avatar
hastane çalışanı :) - 5 yıl önce
ali hocam başarılarınızın devamını dilerim....