banner461
banner195

Nevşehir'de Kanser Taraması Sürüyor

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sağlığı sorunu olan kansere yönelik oluşturulan kanserle mücadele politikası etkin bir şekilde yürütülmektedir. Bu kapsamda Nevşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri merkeze bağlı Çat, Sulusaray ve Boğaz'da kapı kapı dolaşarak kanser ile ilgili halkı bilinçlendirmeye devam etti.

Nevşehir'de Kanser Taraması Sürüyor
10 Haziran 2015 Çarşamba 16:45

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli bir halk sağlığı sorunu olan kansere yönelik oluşturulan kanserle mücadele politikamız etkin bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle meme, kolorektal ve serviks kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama çalışmaları önemli bir hız kazandı.
Dünya Sağlık Örgütü'nün hedefi bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarını 2025 yılına kadar %25 oranında azaltmaktır. Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilen kanserdir. Toplum bilincinin ve kanser farkındalığının oluşturulması ile meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde erken taramalarla ölümler 

önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser %90 oranında çevresel, oranında ise kalıtsal genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında tütün ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme ve obezite, alkol ve enfeksiyonlar ilk sırada yer almakta.

Bu durum göz önüne alındığında rutin muayeneler kanser taramaları çok önem arz etmekte. Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri merkeze bağlı Çat, Sulusaray ve Boğaz'da kapı kapı dolaşarak kanser ile ilgili halkı bilinçlendirmeye devam etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.