banner461
banner195

Nevşehir’de Lazer Epilasyon Merkezleri Denetleniyor mu ?

Nevşehir’de Güzellik Merkezleri Denetleniyor mu?” başlıklı haberimiz Nevşehir Kamuoyunda büyük yankı buldu ve ses getirdi...

Nevşehir’de Lazer Epilasyon Merkezleri Denetleniyor mu ?
06 Mayıs 2014 Salı 16:53

banner143
banner134
Nevşehir’de Güzellik Merkezleri Denetleniyor mu?” başlıklı haberimiz Nevşehir Kamuoyunda büyük yankı buldu ve ses getirdi...

 

Konuya ilişkin ilk açıklama Nevşehir Sağlık İl müdürümüz Sayın Dr. Rahim ÜNLÜBAY'dan geldi.Öncelikle Sayın Ünlübay'ı tüm Sağlık konularında olduğu gibi bu husustaki duyarlılığı ve konuya ilişkin hassasiyetleri için tebrik ediyor ve teşekkür ediyoruz....

 

İşte Sayın Ünlübay'ın açıklaması;

 

Değerli FİB Haber Yetkilileri,

 

“Nevşehir’de Güzellik Merkezleri Denetleniyor mu?” başlıklı haberinize ilişkin olarak gerekli inceleme yapılmıştır.

15/02/2008 tarih ve 26788 sayılı resmi gazetede yayınlanan ayakta teşhis ve tedavi yapılan özel sağlık ve kuruluşu hakkında yönetmeliğin güzellik salonları başlıklı geçici madde 5’te “39 uncu maddenin birinci fıkrasının (b) bendi ile yürürlükten kaldırılan Yönetmeliğe göre açılmış güzellik salonları, sağlık kuruluşu statüsünden çıkarılmıştır. Güzellik salonu adı altında açılan işyerleri, 10/8/2005 tarihli ve 25902 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında belediyelerce ruhsatlandırılır.” denilmektedir.

İlgili yönetmelikte “Güzellik salonlarının Polikliniğe dönüşme hakkı 15/2/2008 tarihi itibariyle uygunluk belgesine sahip ve bu tarih itibariyle faaliyette bulunan merkezlerin işletenleri tarafından 1/2/2010 tarihine kadar başvuruda bulunmak suretiyle kullanılabilir.” denilse de Nevşehir’de güzellik salonları uygunluk belgesi bulunan merkez olmadığından polikliniğe dönüşüm bulunmamaktadır.

Güzellik salonlarına alınan epilasyon ve depilasyon amaçlı cihazlar ile bu cihazların taşıdığı teknik özellikler yıllık olarak her yılın Aralık ayı sonu itibarıyla; yeni cihaz alınması durumunda ise on işgünü içinde, sorumlu müdür tarafından yetkili idareye ve valilik aracılığıyla İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilir. Güzellik salonlarında Belediyelerce yapılacak denetimlerde İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi de yer alır.

Bu kapsamda,

1.     İlgili haberde belirtildiği şekilde Güzellik Merkezleri denetimleri yetkisi Sağlık Bakanlığı / Sağlık Müdürlüğü’nde değil Merkezin bulunduğu Belediyelerdedir.

2.     Güzellik salonlarında belediyelerce yapılacak denetimlerde İl Sağlık Müdürlüğü Temsilci olarak Nevşehir Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Orhan DEMİRER görevlendirilmiştir.

3.     Gerek korsan çalıştığı, gerekse uygun olmayan cihaz kullandığı görülen Güzellik Merkezlerinin Yönetmelik gereğince şikâyet mercisi Sağlık Bakanlığı / Sağlık Müdürlüğü değil Belediyeler olmalıdır.

 

Halkımızın sağlığı adına göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ediyor, Halkımızın doğru bilgilendirilmesi adına yukarıda belirtilen açıklamaların sitenizde yer almasının gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

 

Dr. Rahim ÜNLÜBAY

Nevşehir İl Sağlık Müdürü


FİB Haber Merkezi olarak Nevşehir de yaklaşık 5 tane olduğu belirtilen Lazer Epilasyon Merkezleri içinde sağlıksız koşullar,Gerekli şartları sağlamayanlar  ve uygunsuz ortamlarda olanlarla ilgili iddialardan yola çıkarak Dosyamızı aralamaya devam ediyor bu işin peşini bırakmıyacağımızın bilinmesini istiyoruz.İnsan sağlığı ile kimse oynayamaz...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
teşekkürler fib haber..nevşehirdeki tüm kurum ve kuruluşlar heryerleri denetlerse insan sağliğina önem verdiklerini görmüş oluruz.ama bazi kurum ve kuruluşlardaki kişiler ancak oturduklari yerde göbek büyütüp dursalar...ha bu arada birde adam kayirmaca olmasi daha iyi olur diye düşünüyorum.
Avatar
İNSANLIK... - 4 yıl önce
teşekkürler fib haber..nevşehirdeki tüm kurum ve kuruluşlar heryerleri denetlerse insan sağliğina önem verdiklerini görmüş oluruz.ama bazi kurum ve kuruluşlardaki kişiler ancak oturduklari yerde göbek büyütüp dursalar...ha bu arada birde adam kayirmaca olmasi daha iyi olur diye düşünüyorum.
Avatar
Nilşad Atıcı - 4 yıl önce
nevşehir de benim bildiğim 10 tane lazer merkezi var. yıllardır bu işin içindeyim şimdimi aklına geldi görevlilerin önlem alması binlerce insan işlem gördükten sonra... işini düzgün yapanlar zaten belli. size röportaj yapan güzellik uzmanı gibi ismimi saklamaya gerek bile duymam. şimdimi aklına gelmiş bunları söylemek. lazer merkezi 10 olunca kazanamıyor diye telaşlı sanırım. biz defalarca müracaat ettik ama görevliler üzgünüm ilgilenmiyorlar. insan sağlığı ile kimse oynayamaz demeniz için önlemleri başta almalısınız iş işten geçince bir anlamı kalmaz... yasal olmayan cihazları kullananlar düşünsün diyeceğim ama nasıl olsa ona da bir kılıf buluyorlar. söylenecek daha çok şey var ama dinleyen yok maalesef üzülerek bildiririm.
Avatar
yaver - 4 yıl önce
kusura bakmayın ama bu işin denetleyicisi olan belediye görevini yapmıyor adamı olana hiç bir işlem yapılmıyor olmayanın üzerine gidiliyor allah aşkina bu zabitalar lazerden ne anlasinlarda denetim onlara yaptiriliyor