banner461

Sezaryen Doğumlar ve Akılcı İlaç Kullanımı Toplantısı Yapıldı

Nevşehir’deki sağlık kurumlarının yöneticileri Nevşehir’deki sezaryen doğumlarının azaltılması ve akılcı ilaç kullanımı konularının ele alındığı toplantıda bir araya geldi.

banner503
Sezaryen Doğumlar ve Akılcı İlaç Kullanımı Toplantısı Yapıldı
11 Mart 2016 Cuma 09:27

banner143
banner134
Nevşehir’deki sağlık kurumlarının yöneticileri Nevşehir’deki sezaryen doğumlarının azaltılması ve akılcı ilaç kullanımı konularının ele alındığı toplantıda bir araya geldi.
Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda Sağlık Müdürü Dr.Rahim ÜNLÜBAY başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Müdür Yardımcısı Dr.Mehmet KAYACAN, Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr.Tarık AKBAŞ, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut AYDIN, Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Genel Sekreteri Uzm.Dr.Muhammed ÇÖMÇE ile Nevşehir il genelinde faaliyet gösteren Devlet ve özel hastanelerin başhekimleri katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Sağlık Müdürü Dr.Rahim ÜNLÜBAY, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) sezaryen doğumla ilgili yüzde 5 - 15 oranını esas aldığını, yüzde 20’yi de kabul edilebilir bulduğu, ancak ülkemizdeki sezaryen doğumların oranın bu rakamın çok üzerinde olduğunu belirtti. Nevşehir il genelinde de Devlet Hastanelerine nazaran özellikle özel hastanelerde bu oranda yükseklik olduğunu vurgulayarak oranların düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini, hasta sezaryen istese bile, mutlaka iki yöntem hakkında da iyice bilgilendirilmesini, tıbbi zorunluluk dışında sezaryen ile doğum yapılmaması gerektiğini söyledi.
Toplantıda konu hakkında görüşlerini dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Dr.Mahmut AYDIN’da, doğumda doğal yolun önemi, sezaryenin ise sadece acil durumlarda uygulanması gereken bir ameliyat olduğu ve riskleri olduğu konusunda anne adaylarının bilinçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.
Nevşehir KHB Genel Sekreteri Uzm.Dr.Muhammed ÇÖMÇE ise anne adaylarının normal doğum korkusu sebebi ile sezaryeni talep ettiğini belirterek, bu konuda topluma ve anne adaylarına yönelik yapılacak eğitimlerle farkındalık oluşturulması gerektiğini söyledi.
Nevşehir Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Dr.Yücel ŞAL, anne adaylarının normal doğum konusunda doğru bilgilendirilmesi için gerekli çalışmalara başlayacaklarını ifade ederken, Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı hekimlerce de anne adaylarının doğru yönlendirilmesi gerektiğini söyleyen Ürgüp Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ayhan CERAN’da halk arasında sezaryenin normal doğumdan da iyi olduğu gibi bir algı oluştuğunu ve bunun kırılması gerektiğini belirtti.
Özel Kapadokya Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Fatih YAKUT ise anne adaylarının sezaryen olmak için özel sektörü seçtiğini belirterek, “Ben normal doğurmayacağım, sezaryen olmak istiyorum” diyen anne adaylarını normal doğum yapması konusunda ikna etmekte zorlandıklarını, be nedenle sezaryen oranlarının devlet hastanesine göre yüksekte seyrettiğini  söyledi.
Özel Versa Hastanesi Başhekimi Dr.Uluç HAŞİMOĞLU, sezaryenle doğumun azaltılması için SGK’nın ağrısız doğum, daha konforlu normal doğum koşullarının sağlanması ve normal doğumun özendirilmesi gibi konularda teşvik edici uygulamalar geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Akılcı İlaç Kullanımı
Sağlık Müdürü Dr.Rahim ÜNLÜBAY toplantıda ayrıca tüm Dünya'da olduğu gibi Ülkemizde de ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelen akılcı olmayan ilaç kullanımı konusunda açıklamalarda bulundu.
Antibiyotik kullanımının Avrupa’da tüm ilaçlar arasında dördüncü ve beşinci sırada iken, ülkemizde birinci sırada olduğunu ifade eden Ünlübay,  Nevşehir’de reçetelere yazılan antibiyotik oranın Türkiye ortalamasını biraz altında olduğuna işaret etti.  Ünlübay, bu oranın daha da aşağıya çekilmesi için hasta ve hekimlerimizin akılcı ilaç kullanımı konusunda eğitimlerle desteklenerek bilinçlendirileceğini belirtti.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.