banner461
banner195

Türkiye'de 37 bin kişi inme yüzünden öldü!

Türkiye’de 37 bin kişi inme yüzünden hayatını kaybetti! Peki nasıl neden işte detaylar...

Türkiye'de 37 bin kişi inme yüzünden öldü!
07 Mayıs 2015 Perşembe 15:06

banner143
banner134
Türkiye’de 37 bin kişi inme yüzünden hayatını kaybetti!


Boehringer Ingelheim’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Almanya Essen İnme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hans-Christoph Diener’den inmenin nedenleri, önlemleri ve tedavi yöntemleri:

İstanbul, Türkiye, 06.05.2015

İnme nasıl ortaya çıkar? 
Her yıl bin kişiden 7’si bu felaketle karşı karşıya. Ortaya çıkış nedenleri iki ana grupta toplanır. Birincisi tıkanma, beyne giden damarların veya beynin içindeki damarların çeşitli şekillerde tıkanması veya daralması. İkinci mekanizma ise beyin dokusu içinde meydana gelen kanamadır. 

İnmenin belirtileri nelerdir?
Gelip geçici görme bozuklukları, tek tarafta ani görememe veya görme alanının bir kısmını görememe, konuşmada bozukluk; ani gelişen konuşamama, anlamsız konuşma veya sarhoşvari konuşmalar, vücudun bir yarısında ani kuvvet kaybı gibi belirtiler olur, bu belirtiler birkaç dakika içinde geçse bile önem taşır. Biz bunlara öncü belirtiler, geçici ataklar diyoruz. Eğer bunlarda önlem alınırsa kalıcı olmaktan kurtulup tedavi edilebilir. 

Önlemek için neler yapılabilir? 
Birtakım risk faktörleri önlenebilir. Genetik faktörlerin dışındaki sigara, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalık için risk faktörü olan hepimizin bildiği başlangıçtaki risk faktörleri önlenebilir. İnmenin kesin tedavisi yoktur. Çok erken dönemde (ilk 3 saat) damar açıcı ilaç dışında geçici bulguları olan hastaların hızlı değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi önem taşır. İlk 3 saatte damar açıcı ilaç (tromboliz) hayat kurtarıcı olabiliyor.

Kimler risk altında?
Beslenme tarzı bozuk olanlar, örneğin yağdan zengin beslenenler, sigara içenler, kilolu, diyabetik kişiler. 

Yaş önemli mi?
Her yaşta olabilir. Ancak damarların tıkanma riski belirli yaşlardan sonra daha yüksektir. 

Sigaranın rolü nedir?
Sigara tüm damarları olduğu gibi beyin damarlarında da dönüşü olmayan bozukluklar, kalınlaşmalar, elastikiyetin bozulması, plakların oluşmasına neden oluyor. 

Nasıl ortaya çıkıyor?
Beyin, vücudun yüzde 2’sini kaplar ama kanın yüzde 20’sini kullanır. Beyin 4 ana damardan beslenir. Bunların tıkanıklığı ya da daralması yüzde 50 - 60’a kadar kabul edilebilir bir oran. Ama yüzde 60’ı geçince tedaviye ihtiyaç var.

İnmeden korunmak için bunları mutlaka yapın:

 

·      Bol bol su için. Günde 3 – 3,5 litre su içmek - özellikle 45 yaşından sonra- inme riskini azaltan basit bir önlem.

·      Yüksek tansiyon, diyabet hastasıysanız veya yüksek kolesterole sahipseniz kişisel risk faktörlerini bilerek kontrol altına alın.

·      Eğer damarsal bir hastalığınız varsa mutlaka her sene check – up yaptırın.

·      Düzenli egzersiz de dolaşımı hızlandırarak inme riskini azaltıyor.

·      Tansiyonunuz düşük tutmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olun.

·      Özellikle kalpte ritim bozukluğu olan hastalar, inme gelişim riskleri çok yüksek olduğundan ömür boyu kan sulandırıcı ilaç tedavilerine uymalıdır.

Boehringer Ingelheim hakkında;

Boehringer Ingelheim, dünyanın önde gelen 20 ilaç şirketinden biridir. Genel merkezi Almanya’nın Ingelheim kentinde bulunan şirket, dünya genelinde 142 iştiraki ve 47.200’den fazla çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Aile şirketi olarak kurulduğu 1885 yılından bu yana kendini insan ve hayvan ilaçları için yüksek tedavi değeri olan yepyeni ürünlerin araştırma, geliştirme, üretim ve pazarlamasına adamıştır.

Sosyal sorumluluk konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmek Boehringer Ingelheim kültürünün önemli bir parçasıdır. Sosyal projelere olan bağlılık ve tüm çalışanlarını önemseme, saygı, eşit fırsatlar, kariyer ve aile yaşamı arasındaki denge ortak işbirliğinin temelini oluşturmaktadır. Çevre koruması ve sürdürülebilirliği Boehringer Ingelheim’in girişimlerinde her zaman ana odak noktası olmuştur.

2013 yılında Boehringer Ingelheim’ın net satışları yaklaşık 14.1 milyar avroya ulaşmıştır. AR&GE harcamaları şirketin net satışlarının %19.5'ine karşı gelmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için lütfen www.boehringer-ingelheim.com.tr veya www.boehringer-ingelheim.de  internet sitelerimizi ziyaret ediniz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.