banner461
banner195

AK Parti A Takımı'nı bugün topluyor!

Seçim beyannamesine son şeklini veren Başbakan Davutoğlu, milletvekili aday listesine son şeklini vermek için A Takımı’nı bugün topluyor. Üst komisyon iki haftalık süreçte listeye son şeklini verecek.

AK Parti A Takımı'nı bugün topluyor!
24 Mart 2015 Salı 17:49

banner143
banner134
7 Nisan’da YSK’ya teslim edilecek olan listelerde sürpriz isimlerin olacağı konuşuluyor.  AK Parti’nin aday belirleme komisyonu bir yandan listeleri son halini ortaya çıkarıp genel başkan Ahmet Davutoğlu’na sunmaya hazırlarken bir yandan da vitrin olacak isimler için görüşmelerini sürdürüyor.

Ak Parti vekil aday listesinde final heyecanı
Seçim beyannamesine son şeklini veren Başbakan Davutoğlu, milletvekili aday listesine son şeklini vermek için A Takımı’nı bugün topluyor. Üst komisyon iki haftalık süreçte listeye son şeklini verecek.

AK Parti'de, 7 Haziran seçimleri için hummalı bir çalışma yürütülürken, gözler Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında bugünden itibaren "liste kampı"na girecek olan A Takımı'na odaklandı. Dün, AK Parti Genel Merkezi'nde Seçim Beyannamesi üzerinde son rötuşları yapan Davutoğlu, bu kez kurmaylarıyla Üst Komisyon toplantılarına başlıyor. Bugünden itibaren iki haftalık süreçte 550 milletvekili adayından oluşacak liste şekillenecek.

HER DETAY GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Alt ve Ara Komisyonlarda yapılan elemelerin ardından, kalbur üstünde kalan isimler arasından son seçimler yapılacak. AK Parti'yi ve Türkiye'yi 2019'a taşıması öngörülen yeni kadro, Anayasa'dan başkanlık sistemine, çözüm sürecinden paralel yapıyla mücadeleye kadar tarihi süreçleri yönetecek isimlerden oluşacak. AK Parti'de bugüne kadar hassas bir eleme süreci işletildi. Aday adaylığı başvuruları sonrası "temayül yoklaması" yapılarak, 6 bin 223 kişi önce teşkilata soruldu. Temayülü geçen aday adayları bu kez Ankara ve İstanbul'da 12 komisyon tarafından tek tek "mülakat"tan geçirildi. Mülakatlar sırasında "kamuoyu araştırmaları" yapılırken, "STK'ların ve kanaat önderlerinin görüşleri" alındı. "Teşkilat tarafından hazırlanan karneler" değerlendirildi. Bu çalışmalar sırasında Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Şentop, Süleyman Soylu, Mehmet Ali Şahin ve Genel Sekreter Haluk İpek başkanlığında 4 Ara Komisyon da bir hafta süreyle 2 bine inen aday adaylarını tek tek değerlendirmeye aldı. Komisyonlar, dün itibarıyla raporlarını oluşturarak belirlenen isimleri Üst Komisyon'a sunma noktasına getirdi. Üst Komisyon, hangi isimlerin, nerelerden aday gösterileceğini de belirleyecek.

68 KİŞİ LİSTEDE YER ALMAYACAK

Bülent Arınç, Ali Babacan, Mehmet Ali Şahin, Cemil Çiçek, Haluk İpek gibi isimlerinin de olduğu 68 kişi üç dönem kuralına takıldığı için aday olamayacak.

Beyannamedeki son rötuşları yaptılar

Davutoğlu'nun Genel Başkan ve Başbakan olarak ilk genel seçimindeki AK Kadrosu, yeni Anayasa, başkanlık sistemi, çözüm süreci, paralel yapıyla mücadele, ekonomide dönüşüm programları, 2023 hedefleri, yeni Türkiye ve uygarlık tasavvuru gibi tarihi süreleri de yönetecek. Anayasayı değiştirecek bir çoğunluk elde etmeyi planlayan Davutoğlu ve kurmayları, 400 milletvekilliği hedefine uygun yapılanma için son detayları gözden geçiriyor. Davutoğlu, dün de, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında hatırlanan Seçim Beyannamesi üzerindeki son rötuşları yaptı. Genel seçimler için müziklerden bilboardlara, sloganlardan ilanlara kadar büyük bir kampanya hazırlayan Atalay koordinasyonundaki ekip, büyük bir tanıtım kampanyası organize etti. 15 Nisan'da yapılması planlanan tanıtım kampanyasıyla seçimler için süreç başlayacak. Başbakan Davutoğlu, seçim çalışmaları sırasında 60'a yakın ilde mitingler yapacak.

7 Nisan'a kadar çalışacaklar

Ara Komisyon'un raporlarını bugünden itibaren bizzat Davutoğlu başkanlığındaki Üst Komisyon değerlendirmeye başlayacak. 7 Nisan'a kadar 550 kişilik listenin netleştirilmesi planlanıyor. Son karar ekibinde Davutoğlu'yla birlikte; Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Süleyman Soylu, Mustafa Şentop, Beşir Atalay, Genel Sekreter Haluk İpek, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Ataş, Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül ve Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın olacak. Grup Başkanvekilleri de, mevcut milletvekilleriyle ilgili değerlendirmelere katkı yapacak.

İlk kez Çankaya'da toplanacak

Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakanlığa devredilmesinin ardından ilk kez Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Bakanlar Kurulu toplantısı, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında yarın Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilecek.Akşam

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
yasin - 3 yıl önce
Yaşlılar gitsin artık beyinleri sulanmış
Avatar
yeni türkiye - 3 yıl önce
mevcutların ikisi kesin yanlarına ya bir en genç yada bir bayan
Avatar
genel seçim - 3 yıl önce
1 a. erdal feralan-2- murat göktürk 3- mahmut sami uluer kesin liste
Avatar
mahmut k - 3 yıl önce
körükçü harcanacak partinin tek hedefi bu şu anda feralan ve göktürk isteniyor
Avatar
halk - 3 yıl önce
halk körükçü-rıdvan-menekşe diyor
Avatar
Siyasetçi - 3 yıl önce
listede bayan var beyler amerika'ya ziyarete gidenler neyin kafasını yaşıyorlar))))
Avatar
yasak - 3 yıl önce
kimse kimseyi harcayamaz eğer sayın körükçü yü aday göstermeseler o zaman mhp nin ekmeğine yağ sürer nevşehirdende havalarını alırlar demedi demeyin
Avatar
hadi - 3 yıl önce
körükçü hala avanosdaki havada kuru söğütten düddük çıkarmaya çalışıyor