banner461
banner195

Akil İnsanlar Nevşehir’de Çözüm Sürecini görüştü

Akil İnsanlar İç Anadolu Bölge Heyeti, Nevşehir Kapadokya Dedeman Otel'de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü. Akil İnsanlar İç Anadolu Bölge Başkanı Ahmet Taşgetiren toplantıda şu önemli açıklamalarda bulundu…

18 Nisan 2013 Perşembe 21:56

banner143
banner134

 Heyet Başkanı Ahmet Taşgetiren, toplantıda yaptığı konuşmada, tek tek illeri ziyaret ederek mümkün olduğu kadar toplumun en geniş kesimiyle buluşmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Çözüm süreci olarak nitelendirilen sürecin ana gayesinin silahlı hareketi, örgütü sonlandırmak, devlet dışında herhangi bir grupta silahın bulunmasına imkan vermemek olduğunu belirten Taşgetiren, şöyle devam etti:

 

"Çünkü silah can alıyor ve can aldı. 30 yıldan beri bu topraklarda binlerce yüreğe kor gibi düşen acılar yaşandı. Silah sona ersin, kan akmasın. Ülkede her gün televizyonlarda insanlarımız şehit haberlerini dinlemesinler. Şehit tabutlarına kapanan anne, baba, bacı gözyaşlarına tanıklık etmesinler. Hepimiz ağladık evlerimizde. Şehit babasının fotoğrafını taşıyan çocuğun yüzlerine bakarak, annelere bakarak ağladık. Babaların gözyaşlarını içlerine akıtmasına bakarak ağladık ama artık bunlar son bulsun. Ülke barışa doysun."

 

"76 milyonluk çok büyük genç nüfusumuz var. Bu sene ilk ve orta öğretime başlayan öğrenci sayısı 17 milyon" diyen Taşgetiren, şunları kaydetti:

 

"Eğer biz bunlara emek verir, 10 yıllar sonra Türkiye'nin geleceğini inşa edecek insanlar kıvamına getirebilirsek Türkiye sayılı dünya devletlerinden birisi olacaktır. Terör kurdu, çatışma kurdu, kan dökülmesi bizim gücümüzü, bütünlüğümüzü zayıflatıyor. Bunun aşılması lazım. Bu işin ana sloganı analar ağlamasın. Evet bir kez daha söylüyorum analar ağlamasın, saçlarını yolmasın, bağrına taş basmasın."

 

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde 2000 yılında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Asım Gökmen'in 21 yaşındaki oğlu Nurullah Gökmen, "Biz kardeşsek ne Kürt'ü Türk'ün önünde, ne de Türk'ü Kürt'ün önünde tutalım. Bir anayasa yapılacaksa da eşitlik ve adalet ile yapılsın. İçerisinde eşitlik ve adalet en önde gelsin. Demokrasi en önde gelsin" diye konuştu.

 

Heyet üyeleri Doğu Ergil, Beril Dedeoğlu, Vahap Coşkun ve Erol Göka sivil toplum kuruluşları ile yaptıkların toplantının ardından Nevşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda akademisyenlerle bir araya geldi.

 

Heyet üyeleri, akademisyenlerin çözüm sürecine ilişkin görüşlerini dinledi. Toplantının ardından heyet üyeleri Nevşehir'den ayrıldı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mustafa yarılı - 5 yıl önce
ağzınıza sağlık mustafa hocam utanmaz arlanmazlara tokat gibi bir cevap vermişiniz...
Avatar
METİN KORKMAZ - 5 yıl önce
sayin başkanim ağziniza sağlik...konuşun ki yüreğimiz biraz olsun rahatlasin...
Avatar
gerçek halk - 5 yıl önce
provokasyon ve savaş ruhundan beslendiğiniz ne kadar belli. barışın sözüne bile tahammül edemiyorsunuz ama tarafsız halk olarak sizleri şiddetle kınıyorum ve sandık ta görüşmek dileği ile diyorum...
Avatar
Mehmet - 5 yıl önce
işiniz zor, böyle provokasyonlarla karşılaşmanız normal. allah yardımcınız olsun...
Avatar
İNSANLIK - 5 yıl önce
yerim ben sizin akilliğinizi.kimin kimden kurtarmaya çalişiyorsunuz.dedeman otelinde yiyip içtiniz.yandaşlarinizla keyif çattiniz.iki güldünüz sinsi sinsi.ama nevşehir meydanina çikipda kiminle görüştünüz.bu halkin görüşünü aldinizmi.yaziklar olsun sizlere yaziklar.
Avatar
Sizden Allah Razsı Olsun - 5 yıl önce
işiniz zor ama sevabınız büyük. inşaallah terör bitecek
Avatar
Mehmet yılmaz - 5 yıl önce
nevşehir halkı sizi destekliyor allah yardımcınız olsun
Avatar
NE ÇEKTİN BE MUSTAFA UĞUR NE ÇEKTİN! - 5 yıl önce
tarihi fırsatı değerlendirip, kameralar önünde show yaparak, ulusal gündemin baş aktörü olabilmek için, bekaa'da apo ile kuzu sarması olan doğu perinçek'i bile savunmak sana düştü; barış, kardeşlik, hak ve eşitlik isteyenlere kafa tuttun, parmak gösterdin. ne çektin be mustafa uğur ne çektin...