banner461
banner195

Babasını kaybettiğinde sadece 4 yaşındaydı

12 Eylül'e giden günlerde öldürülen eski CHP Nevşehir Milletvekili M.Zeki Tekiner'in oğlu Bülent Tekiner, 35 yıl sonra babasının öldürüldüğü memleketi Nevşehir'den ikinci kez aday oldu. Nevşehir'de CHP'nin ön seçiminde ilk sırayı Bülent Tekiner aldı.

01 Nisan 2015 Çarşamba 23:23

banner143
banner134

Nevşehir'de CHP'nin ön seçiminde ilk sırayı Bülent Tekiner aldı....CHP Nevşehir İl Başkanı Mehmet Zeki Tekiner, 17 Haziran 1980'de faili meçhul bir cinayete kurban gittiğinde oğlu Bülent Tekiner, 4 yaşındaydı. Babası öldürüldükten bir gün sonra sıkıyönetim mahkemesi kararıyla ailesiyle birlikte Ankara'ya göç etti. Şimdi 40 yaşında olan bilgisayar yazılımcısı Bülent Tekiner, babasının öldürüldüğü Nevşehir'den CHP 1. sıra milletvekili adayı oldu. Faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybetmiş 28 ailenin bir araya gelerek oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu'nun da üyesi olan Tekiner, Meclis'e girerse faili meçhul cinayetlerin çözülmesi için çalışacağını söylüyor. "Artık iş başa düştü. Kendi hakkımızı Meclis kürsüsünden savunmak istiyorum." diyor.

35 yıl sonra babasının öldürüldüğü yerden aday 

Mehmet Zeki Tekiner'in 35 yıl önceki cenaze törenine dönemin CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in de aralarında bulunduğu 100'e yakın vekil katılmıştı. Ancak yine olaylar çıkmış ve yaşanan çatışmada Tekiner'in tabutuna tam 13 kurşun saplanmıştı. Tekiner'i öldüren tetikçilerden Mehmet Onur Miman ve Uğur Coşkun 7 yıl, azmettirici Ömer Ay ise 9 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Oğul Bülent Tekiner, faili meçhul cinayetlerden mağdur olmuş ailelerin Meclis'teki sesi olmak istediğini belirterek, "Artık bu işi Meclis'te kovalamamız gerektiğini düşünüyorum. Görüşmelerde aldığımız sözlerin Meclis Genel Kurulu'nda defalarca reddedildiğini gördük. İş başa düştü, biz bunu Meclis kürsüsünden kendimiz dillendirelim, oradan savunalım istedik." ifadelerini kullanıyor. Toplumsal Bellek Platformu tarafından verilen araştırma komisyonu kurulması önerisinin 11 defa reddedildiğini de hatırlatıyor.

Tekiner, tutuklanan kişilerin babasının gerçek katilleri olmadığına inanıyor. Gerçek katiller bulunursa Uğur Mumcu ve Hrant Dink'in katillerinin de ortaya çıkacağını, hatta Güneydoğu'daki faili meçhullerin çözüleceğini düşünüyor. Tekiner, "Bunun adına Gladio, derin devlet veya Ergenekon ne dersek diyelim, açığa çıkmalı ki Türkiye'nin problemi çözülsün." şeklinde konuşuyor.

12 Eylül'ün üzerinden 35 yıl geçtikten sonra darbeciler hakkında soruşturma başlatılmasını, "Bunu bizden daha çok isteyen kimse olamaz." sözleriyle değerlendiren Tekiner, seçimlere iki ay kala savcı atanmasına temkinli yaklaşıyor. 7 Kasım 2010 tarihinde İlhan Erdost'la ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptıkları başvurudan görevsizlik çıktığını, 24 Ocak 2011 tarihinde Uğur Mumcu hakkında yaptıkları suç duyurusuna da henüz cevap verilmediğini belirten Tekiner, babasıyla ilgili yeni suç duyurusu dilekçesinin hazırlandığını ve haziran ayında savcılığa verileceğini söylüyor. Bu amaçla Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde kurulan İnsan Hakları Masası'nın Pinochet örneğini incelediğini aktarıyor.

Babasını kaybettiğinde sadece 4 yaşındaydı
Kaynak:
 Emine Dolmacı / İstanbul

 

Mehmet Zeki Tekiner Kimdir?

Gerek Kurucu Meclis üyeliği, gerek milletvekilliği, gerekse uzun yıllar sürdürdüğü il başkanlığı süresince, tabir yerindeyse “Nevşehir halkının derdine koşan Hukuk Adamı ve Siyasetçi” Mehmet Zeki Tekiner kimdir?

 

Hukuk Adamı - Siyasetçi

1961 Kurucu Meclis CHP Nevşehir Üyesi

1973-1977 CHP Nevşehir Milletvekili

1955-1957, 1966-1973, 1978-1980 CHP Nevşehir İl Başkanı

1 Mart 1929 - 17 Haziran 1980 

 

 

Mehmet Zeki Tekiner 1929 yılında Nevşehir’de dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin ilk erkek çocuğu olması sebebiyle Tekiner, çocukluğunu Ankara’da Varidat Müdürü olarak görev yapan babasının yanında değil, dedesinin isteği üzerine Nevşehir’de geçirdi ve öğrenimine burada başladı. O dönemde Nevşehir’de lise bulunmadığından Ankara’ya gelerek, lise öğrenimini Kurtuluş Lisesi’nde tamamlayan Tekiner, 1952 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Tekiner’in ilk görev yeri savcı olarak atandığı Adıyaman’ın Besni ilçesiydi. Bir yıl sonra ise serbest avukatlık yapmak üzere yaşamının geri kalanını geçireceği memleketi Nevşehir’e geri döndü. 1951 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. 1955 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanlığı görevini üstlendi. 27 Mayıs’ın ardından 1961 yılında Nevşehir il temsilcisi olarak TBMM’de Kurucu Meclis Üyeliği yaptı ve 1961 Anayasası'nın hazırlanmasında bir hukukçu olarak etkin rol aldı. Muhtelif tarihlerde il başkanlığı yapan Mehmet Zeki Tekiner, 1973’te Nevşehir CHP Milletvekili seçildi. 1977 yılındaki senatör adaylığının ardından öldürüldüğü güne kadar il başkanlığı görevine devam etti. Nevşehir’de genelde siyasi davalarda ilk adres olarak başvurulan ve bu davaları hiçbir karşılık beklemeksizin üstlenen, Orta Anadolu’nun kanaat önderlerinden olan evli ve üç çocuk babası Avukat Mehmet Zeki Tekiner, 11 Şubat 1980 tarihinde evinde uğradığı silahlı saldırıdan yaralı olarak kurtuldu, 17 Haziran 1980’de şehir merkezinde uğradığı ikinci silahlı saldırı sonucu ise hayatını kaybetti.

 

18 Haziran 1980 günü Nevşehir’de düzenlenen cenaze töreninde konvoya çapraz ateş açıldı, çok sayıda milletvekili ve vatandaş yaralandı. O gün omuzlarda taşınan Tekiner’in naaşı hedef alındı. İnfial sırasında yirmi dakika yerde kalan tabuta 13 kurşun isabet etti. 19 Haziran 1980 günü ise Ankara, Tekiner’i, içindeki bitmez tükenmez hoşgörü ve sevginin büyüklüğüne yaraşır bir kortejle, son yolculuğuna uğurladı.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hasan - 3 yıl önce
Berkin Elvan a sahip çıkan chp yasin börüyü görmedi dhkcp sahip çıkın. .size millet hesap soracak
Avatar
yılmaz - 3 yıl önce
babasını öldüren faşistlerle kolkolalar şimdi
Avatar
6 ok - 3 yıl önce
bu sefer chp oyları chp de kalacak tekiner vekil olacak. mhp oy yok. tekiner abimizin katillerine oy vermeyin ey atatürkçü chp li
Avatar
kardeş - 3 yıl önce
bu düzen degişecek demişinde hangi düzen gelecek...sonuçta düzen birileri düzülen millet.