banner461
banner195

Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Fidan!

Vatan gazetesi yazarı Hüseyin Yayman, bugünkü yazısında Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması durumunda Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı olacağını iddia etti.

Başbakan Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Fidan!
07 Ağustos 2014 Perşembe 13:09

banner143
banner134

Türkiye'nin Yeni Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Hakan Fidan’ın Dışişleri Bakanı... Bugünkü yazısında MİT’teki paralel temizliğin ayrıntılarına yer veren Hüseyin Yayman, Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması durumunda Hakan Fidan’ın da Dışişleri Bakanı olacağını iddia etti.

Hakan Fidan’ın yerine atanacak MİT Müsteşarı için de bir iddia da bulunan Yayman, Muammer Türker ismini verdi.

İşte Yayman’ın o iddiaları:

MİT için dile getirilen bir diğer iddia, Hakan Fidan’ın bakan olacağı yönünde. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olarak atanması durumunda Hakan Fidan’ın büyük olaslıkla kabineye Dışişleri Bakanı olarak gireceği konuşuluyor. Hakan Fidan’ın müsteşarlıktan ayrılması durumunda ise daha önce de MİT için ismi geçen MGK Genel Sekreteri Muammer Türker’in buraya atanacağı belirtiliyor. Türker, PKK’nın ‘devrimci halk savaşı’ ilan ettiği ve yoğun çatışmaların yaşandığı dönemde Hakkari Valiliği yapmıştı.

Müsteşar Yardımcısı kim olacak?

Bunun yanında 50 günlük bir tatile çıkan Müsteşar Yardımcısı M.D.’nin durumu başka bir soru işareti oluşturuyor. M.D.’nin emeklilik yaşı gelmiş ancak hükümet İmralı’da devam eden müzakerelerde koordinasyon görevini yürüttüğü için görev süresini uzatmıştı. Geçmişte Emre Taner için de benzer bir durum yaşanmıştı. Taner’in görev süresi 4 defa uzatılmış, Habur sonrası 2010’da emekli olmuş ve yerine Hakan Fidan atanmıştı. Bunun yanında Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen müsteşar yardımcısının ayrılmasıyla müsteşar yardımcılığı boşalmış bulunuyor.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.