banner461

Büyükşehir Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı...Nevşehir’de 21 Kasaba Resmen Köy Oldu

Nevşehir’de 21 Beldeyi İlgilendiren O Tasarı komisyondan geçti.

banner503
Büyükşehir Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı...Nevşehir’de 21 Kasaba Resmen Köy Oldu
06 Aralık 2012 Perşembe 15:21

banner143
banner134
SON DAKİKA!!!  ON ÜÇ İLDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE YİRMİ ALTI İLÇE KURULMASI İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNU SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ 05.12.2012 TARİHİNDE SAAT 19.00 DA ONAYLADI  VE RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.

Büyükşehir Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı


 Beklenen yasa yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun 6 Aralık 2012 Tarih ve 28489 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yasaya göre “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından tespit edilen 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Sayım sonuçlarına göre nüfusu 2.000’in altında olan ekli (27) sayılı listedeki adları yazılı belediyelerin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak bu belediyeler köye dönüştürülmüştür” ibaresi yer alıyor.

 

Buna göre Nevşehir merkez ve ilçelere bağlı 21 kasaba yapılacak olan ilk yerel seçimlerde köy statüsüne kavuşmuş olacak.

Beklenen yasa yürürlüğe girdi.

 

 

Tasarıya göre Nevşehir de Belediyelikten Düşerek köy olacak  Yerlerin Listesi :

 

1.     NEVSEHİR : ACIGÖL  İNALLI

 

2.     NEVŞEHİR:  ACIGÖL  KURUGÖL

 

3.     NEVŞEHİR:  AVANOS  AKARCA

 

4.     NEVŞEHİR:  AVANOS   GÖYNÜK

 

5.     NEVŞEHİR:  AVANOS  MAHMAT

 

6.     NEVŞEHİR:  AVANOS  SARILAR

 

7.     NEVŞEHİR:  AVANOS  TOPAKLI

 

8.     NEVŞEHİR:  DERİNKUYU  SUVERMEZ

 

9.     NEVŞEHİR:  GÜLŞEHİR  ABUUŞAĞI

 

10.  NEVŞEHİR:  GÜLŞEHİR  GÜMÜŞKENT

 

11.  NEVŞEHİR:  GÜLŞEHİR  OVAÖREN

 

12.  NEVŞEHİR:  GÜLŞEHİR  KARACAŞAR

 

13.  NEVŞEHİR:  GÜLŞEHİR  TUZKÖY

 

14.  NEVŞEHİR:  HACIBEKTAŞ  KARABURNA

 

15.  NEVŞEHİR:  HACIBEKTAŞ  KIZILAĞIL

 

16.  NEVŞEHİR:  KOZAKLI  KALECİK

 

17.  NEVŞEHİR:  KOZAKLI  KANLICA

 

18.  NEVŞEHİR:  KOZAKLI  KARAHASANLI

 

19.  NEVŞEHİR:  KOZAKLI  KARASENİR

 

20.  NEVŞEHİR:  ÜRGÜP  BAŞDERE

 

21.  NEVŞEHİR:  ÜRGÜP MUSTAFAPAŞA

'On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve 26 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' Resmi Gazete'de yayımlandı.


Buna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi oldu.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırı olarak belirlendi.

Söz konusu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erdi, köyler mahalle oldu. Belediyeler, mahalleleriyle birlikte bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katıldı.

Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırıldı, il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli'ndeki orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişiliği sona erdi.

Aydın'da Efeler; Balıkesir'de Karesi, Altıeylül; Denizli'de Merkezefendi; Hatay'da Antakya, Defne, Arsuz, Payas; Manisa'da Şehzadeler, Yunusemre; Kahramanmaraş'ta Dulkadiroğlu, Önikişubat; Mardin'de Artuklu; Muğla'da Menteşe, Seydikemer; Tekirdağ'da Süleymanpaşa, Kapaklı, Ergene; Trabzon'da Ortahisar; Şanlıurfa'da Eyyübiye, Haliliye, Karaköprü; Van'da Tuşba, İpekyolu, Edremit ve Zonguldak'ta Kilimli ilçeleri kuruldu.

Denizli'nin Akköy ilçesinin ismi de Pamukkale olarak değiştirildi.

İstanbul Şişli'nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri, Sarıyer'e, Ankara'da Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut'a, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri ise Çankaya'ya katıldı.

Büyükşehir belediyelerin sınırları il mülki; ilçe belediyelerinin sınırları bu ilçelerin mülki sınırları oldu.

-Köy korucuları aynı yerlerinde-

İlçe belediyeleri veya ilçe belediyelerinin talep etmeleri halinde büyükşehir belediyeleri, tüzel kişiliği kaldırılarak mahalleye dönüşen köylerde ticari amaç taşımayan yapılar için yürürlükteki imar mevzuatı doğrultusunda yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun mimariyle projeler yapabilecek.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun ''Taşınmaz kültür varlıklarının onarımına yardım sağlanması ve katkı payı'' başlıklı 12. maddesi kapsamında, il özel idarelerince kullanılan haklar ve yetkiler ile yürütülen görevler, il özel idaresi bulunmayan illerde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nca kullanılacak ve yürütülecek. Toplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı tutarları, defterdarlıklar bünyesinde açılan emanet hesaplarına aktarılacak. Toplanan paraların yüzde 20'lik kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncelik vereceği projelerde kullanılacak. Yıl içinde proje karşılığı tahsis edilmeyen miktar aynı amaçla kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesine aktarılacak.

Tüzel kişiliği kaldırılan il özel idaresi, belediye veya köy tüzel kişiliklerine şartlı olarak bağışı yapılan taşınır ve taşınmazların devrinin yapıldığı kurum veya kuruluş, bunların amacına yönelik kullanılmasını sağlayacak.

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde görev yapan geçici ve gönüllü köy korucuları aynı yerlerde görev yapmaya devam edecek. Bu yerlerde ihtiyaç olması halinde aynı usulle yeni görevlendirmeler yapılacak.

Maden ruhsatı, jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular ruhsatına ilişkin yetki ve görevler, il özel idarelerinin tüzel kişiliğinin kaldırıldığı illerde, valiliklerce yürütülecek.

Büyükşehir belediyesi, yetki alanındaki mahalleleri ilçe merkezine bağlayan yollar, meydan, bulvar, cadde ve ana yolları yapmak, yaptırmak, bakım ve onarımı ile bu yolların temizliği ve karla mücadele çalışmalarını yürütecek, kentsel tasarım projelerine uygun olarak bu yerlere cephesi bulunan yapılara ilişkin yükümlülükler koyacak, ilan ve reklam asılacak yerleri ve bunların şekil ve ebadını belirleyecek, meydan, bulvar, cadde, yol ve sokak ad ve numaraları ile bunlar üzerindeki binalara numara verilmesi işlerini gerçekleştirecek.

-Afet riski taşıyan binalar-

Büyükşehir belediyesi, afet riski taşıyan veya can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan binaların tahliyesi ve yıkımı konusunda ilçe belediyelerinin talepleri doğrultusunda her türlü desteği sağlayacak, tehlike oluşturan binaları tahliye edip, yıkabilecek.

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, tarım ve hayvancılığı desteklemek amacıyla her türlü faaliyet ve hizmette bulunabilecek.

Büyükşehir içindeki kara, deniz, su, göl ve demiryolundaki her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla büyükşehir belediye başkanı ya da görevlendirdiği kişinin başkanlığında, yönetmelikle belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları ile, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun görevlendireceği ilgili odanın temsilcisinin katılacağı Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulacak. İlçe belediye başkanları kendi belediyesini ilgilendiren konuların görüşülmesinde koordinasyon merkezlerine üye olarak katılacak. Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantılarına ayrıca gündemdeki konularla ilgili üye olarak belirlenmeyen ulaşım sektörü ile ilgili kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarından meslek odalarının temsilcileri de davet edilecek.

Büyükşehir belediyesi bulunan yerlerde ayrılma yoluyla yeni bir belde kurulmasında yeni kurulacak belde için aranan 50 binlik nüfus kriteri, 20 bine düştü. Belediye sınırları içinde nüfusu 500'ün altında mahalle kurulamayacak.

Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100.000'in üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açacak, diğer belediyeler de mali durumları ve hizmet önceliklerini değerlendirerek kadınlar ve çocuklar için konukevleri açabilecek.

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, amatör spor kulüplerine nakdi yardım yapabilecek. Yurt içi ve yurt dışı müsabakalarda üstün başarı gösteren veya derece alan sporcuların yanı sıra teknik yönetici, antrenör ve öğrencilere belediye meclis kararıyla ödül verebilecek.

Bu belediyeler; sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yanı sıra mabetlerin de yapım, bakım ve onarımını sağlayacak.

Belediyeler, mevzuata göre kuruluş izni verilen alanda kurulacak elektronik haberleşme istasyonlarına, kent ve yapı estetiği ile elektronik haberleşme hizmetlerinin gerekleri dikkate alınarak, yer seçim belgesi verecek. Bu belge karşılığında alınacak ücreti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirleyecek.

Büyükşehir sınırları içerisinde yer seçim belgesi vermeye ve ücretini almaya, büyükşehir belediyeleri yetkili olacak.

-Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı-

Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yatırım ve hizmetlerinin etkin olarak yapılması, izlenmesi ve koordinasyonu, acil çağrı, afet ve acil yardım hizmetlerinin koordinasyonu ve yürütülmesi, merkezi idarenin taşrada yapacağı yatırımların yapılması ve koordine edilmesi, ilin tanıtımı, temsil, tören, ödüllendirme ve protokol hizmetlerinin yürütülmesi, ildeki kamu kurum ve kuruluşlarına rehberlik edilmesi ve bunların denetlenmesini gerçekleştirmek üzere valiye bağlı olarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak.

Başkanlık afet yardım, acil çağrı, yatırım izleme, rehberlik ve denetim strateji ve koordinasyon ile idari müdürlükler kurabilecek.

Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığı tarafından, merkezi idarenin adli ve askeri teşkilat dışında taşradaki tüm birimlerinin hizmet ve faaliyetlerinin etkinliği, verimliliği ve kurumların stratejik plan ve performans programlarına uygunluğu ile ilgili hazırlanacak rapor, valinin değerlendirmesiyle Başbakanlığa ve bu kurumların bağlı veya ilgili olduğu bakanlığa gönderilecek. Bu raporlar yıllık olarak hazırlanacak ve takip eden yılın Şubat ayı sonuna kadar ilgili mercilere gönderilecek.

Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları, afet yardım, acil çağrı, yatırım izleme, rehberlik ve denetim, strateji ve koordinasyon ile idari müdürlükler kurabilecek. Başkanlığın sevk ve idaresi, vali veya vali tarafından görevlendirilecek bir vali yardımcısı tarafından yerine getirilecek. Maliye Bakanlığınca, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarının görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmesi için her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine yeterli ödenek konulacak.

Kamu kurumlarının araç alımı, valilik ve kaymakamlık konutlarının yapım, bakım ve onarımı ile emniyet hizmetlerinin gerektirdiği harcamalar başkanlıkça karşılanabilecek.

Tüm acil çağrıları karşılamak üzere büyükşehirlerde başkanlık bünyesinde, diğer illerde ise valilikler bünyesinde 112 acil çağrı merkezleri kurulacak.

-Devir ve tasfiye için komisyon-

Tüzel kişiliği sona eren il özel idaresi, belediye ve köylerin devir, tasfiye ve paylaştırma işlemlerini yürütmek üzere komisyon kurulacak. Vali yardımcısının başkanlığında oluşturulacak komisyona, valinin uygun göreceği kurum, kuruluş temsilcileri ile ilgili belediye başkanları katılacak.

Tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köyler; personelini, taşınır ve taşınmazlarını, iş makineleri, diğer taşıtları, kamu kurum ve kuruluşlarına olan alacak ve borçlarını, katılacakları ilçe belediyesine tasarının yayımlandığı tarihten itibaren 1 ay içinde bildirecek.

Tüzel kişiliği kaldırılan köylerde vergi, harç ve katılım payları 5 yıl süreyle alınmayacak. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret 5 yıl süreyle en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirlenecek.

İstanbul ve Kocaeli hariç, büyükşehir belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri ve bağlı idareler, yatırım bütçelerinin en az yüzde 10'unu 10 yıl süreyle belediye sınırlarına dahil olan yerleşim yerlerinin altyapı hizmetleri için ayıracak.

Nüfusu iki binin altındaki 559 belediyenin tüzel kişilikleri ilk mahalli idareler genel seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılacak ve bu belediyeler köye dönüştürülecek. Bu belediyelerin personeli, taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları il özel idaresine devredilecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hayırlı olsun - 8 yıl önce
hayırlı olsun
Avatar
hayırlı olsun - 8 yıl önce
hayırlı olsun