banner461
banner195

CHP'de vahim tablo! CHP Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Yerel seçimlerde aldığı sonuçlarla hayal kırıklığı yaşayan ana muhalefet partisi CHP'de yapılan seçim analizlerinde de birbirinden çarpıcı tespitler ortaya çıkmaya başladı.

CHP'de vahim tablo!  CHP Kan Kaybetmeye Devam Ediyor
14 Nisan 2014 Pazartesi 14:21

banner143
banner134

 18 Nisan'daki Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde profesyonel bir şirketten iller bazındaseçim analizi alarak sonuçları değerlendiren CHP'de şok bir tespit ortaya çıktı. Başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm kurmayların keyfini kaçıran tespite göre; eğer 30 Mart bir genel seçim olsaydı. CHP'nin hiç milletvekili çıkaramadığı il sayısı 42'ye yükselecekti.

CHP; böylece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye partisi değil" söylemine de adeta haklılık kazandırmış olacaktı. 12 Haziran 2011 genel seçim sonuçlarına göre toplam 33 ilde vekil çıkaramayan CHP'de 30 Mart yerel seçiminde ise projeksiyonu bu 33 ile AfyonIspartaKonyaKahramanmaraşNiğdeSakaryaSivas, Sinop ve Bartın'ın da eklendiğini gösteriyor. Ayrıca 2011'de iki milletvekili çıkardığı Samsun, Manisa ve Tunceli'de ise vekil sayısını bire düşürecekti.

SAYI ARTIYOR, TEMSİL DÜŞÜYOR

Genel seçim olsa 2011'e göre aslında milletvekili sayısını 135'ten 141'e yükseltecek olan CHP'nin, siyasi temsilde ise sadece "sahillere ve metropollere" sıkışması, "Parti ülkenin iç bölgelerinde, orta yerlerinde yıllardır  kurumaya   devam eden  bir ağaç gibi. Buna önlem bulunmadan Türkiye partisi olma iddiası da  havada  kalıyor" yorumlarına yol açıyor.

DÖRT BÖLGEDE TUTUNAMIYOR

30 Mart seçim sonuçlarına göre başta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Ordu gibi bazı metropol kentlerde oyunu artıran, bazı sahil belediye noktalarında gücünü koruyan, Trakya bölgesinde ise oyunu azaltmasına karşın başkanlık koltuklarını elde tutmayı sürdüren CHP başta tüm Karadeniz bölgeleri, Orta Anadolu ve Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da ise oy kaybına uğradı.

2011'DE VEKİL ÇIKARAMAYAN 33 İL

Ağrı, Aksaray, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Gümüşhane, Hakkari, Elazığ, Erzurum, Diyarbakır, Düzce, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Yozgat.

Kaynak: Akşam


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
haklının yanında - 4 yıl önce
Daha da düşecek bu sayılar allahın izni ile inşallah
Avatar
demokrat - 4 yıl önce @haklının yanında
allahın izniyle chp rüşvetmi yemiş,adammı kayırmış,ihaleye fesatmı karıştırmış yoksa gizlice pkk terör örgütü ilemi anlaşmış yoksa senin gibi din istismarlığımı yapmış allah art niyetli kişilerin inşallah hesabını yüzüne çarpar.