banner461
banner195

CHP'den Kadına Yönelik Şiddet Konulu Kampanya

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ile ilgili olarak Türkiye genelinde kampanya düzenliyor.

 CHP'den Kadına Yönelik Şiddet Konulu Kampanya
26 Kasım 2014 Çarşamba 16:55

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı 25 Kasım kadına yönelik şiddetle mücadele günü ile ilgili olarak Türkiye genelinde kampanya düzenliyor.

CHP Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Akbaş, 23–28 Kasım tarihleri arasında Kadınlar Yaşasın Yaşasın Kadınlar! Ana sloganıyla başlattıkları kampanyanın Türkiye genelinde 81 İl’de sürdürüleceğini söyledi.

Akbaş, Eşzamanlı olarak yapılacak bu kampanyanın kadına yönelik şiddete karşı özellikle kadınların birliktelik ve güç birliği oluşturulması açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Yapılması planlanan çalışmalar içinde il ve ilçelerde eş zamanlı olarak yapılacak basın açıklamaları, suç mahalli olarak adlandırdıkları kadınların şiddet ve tacize uğradıkları yerlere karanfil bırakma, şiddet mağdurlarının ve ailelerinin ziyaretleri, yürüyüşler, toplantılar ve paneller vb. birçok etkinlik yer alacak, mor kurdele takılarak kadına yönelik şiddete karşı topyekûn mücadeleye dikkat çekilecek.

Sosyal Medya’da #yaşasın kadınlar hashtag'i yer alacak, profil fotoğraflarında mor kurdele kullanılacak. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü için yapılan basın açıklaması ise şöyle;”2014 Türkiye’sinde kadınlar öldürülüyor, çocuklar öldürülüyor, emekçiler öldürülüyor. Kadın cinayetleri, kadın intiharları, taciz ve tecavüz olayları artarak devam ediyor. Kadınlar hiç bir dönem yaşamadıkları kadar baskı ve şiddet altında.. 2013 ‘de 237 kadın öldürüldü.2014’ün ilk 10 ayında bu sayı 255’e yükseldi. Bunlardan 12 kadın, tehdit edildiği için koruma başvurusu yapmasına rağmen gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle hayatlarını kaybetti. Sadece Ekim ayında 29 kadının yaşam hakkı elinden alındı. Yine bu yıl güvencesiz çalışan 101 kadın iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Kadınlar mutlu yaşasın, özgür yaşasın ve huzurlu yaşasın diyoruz! Dünyanın her tarafında kadınlar, aynı haklar için aynı mücadeleyi veriyorlar. Baskının ve şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu, bu karşı duruşun dayanışma ruhu ile beslenmesi gerektiğini göstermek için her türlü şiddete karşı susmuyoruz. Bugün artık kabul edilemez boyutlara gelen kadın cinayetleri, güvencesiz çalışan kadınların iş cinayetleri, cinsel yönelimleri nedeniyle öldürülen bireyler, çocuk işçiler, çocuk gelinler, cinsel istismara uğrayan çocuklar olgusu; mücadelenin topyekûn, örgütlü ve dayanışma içinde yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor. Kadınların evde, sokakta yada çalıştığı yerlerde kadın oldukları için yaşadıkları baskı, şiddet ve sömürünün arkasında ideolojik bir saldırının olduğunun bilincindeyiz ve kadınların sahip oldukları tüm farklılıklarına rağmen maruz kaldıkları sömürünün aynı olduklarını biliyoruz. Kadınları yok sayan, onun emeği ve bedeni üzerinde hak iddia eden bu zihniyete karşı, bulunduğumuz her noktada kadın olmak ortak paydasında örgütlenerek ve dayanışma ilişkilerimizin güçlendirerek mücadele edeceğiz. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkacağız.. Sevginin, huzurun, barışın ve insanca bir yaşamın yeşermesi için sesimizi daha da yükseltiyor ve diyoruz ki; Kadınlar Yaşasın diye Yaşasın Kadınlar”.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.