banner461
banner195

Gizligider ; " 2015 kapadokya yılı olacak.."

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Peribacaları, kayadan oyma evleri, kliseleri ve sıcak hava balonuyla yılda yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği bölgede yapılacak çalışmalarla yeni yılın “Kapadokya yılı” olacağını söyledi.

Gizligider ;
30 Aralık 2014 Salı 13:58

banner143
banner134
 AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Peribacaları, kayadan oyma evleri, kliseleri ve sıcak hava balonuyla yılda yaklaşık 2,5 milyon turistin ziyaret ettiği bölgede yapılacak çalışmalarla yeni yılın “Kapadokya yılı” olacağını söyledi.

İşte Gizligider'in açıklamalarından ana başlıklar:

Antalya uçak seferleri başlıyor
Havalimanında sadece isim değişikliğine gidilmeyeceğini bunun yanında Kapadokya’nın dünyaya açılan kapısı konumundaki söz konusu yerin turistlere daha kaliteli hizmet verebilmesi için işletmesinin de özelleştirileceğini aktaran Gizligider, şunları kaydetti:
“Bunun yanında havalimanında verilen hizmetin özelleştirilmesi yönünde ihale 23 Ocak tarihinde yapılacak. Aynı zamanda havalimanına giden yolların sıcak asfalt olması için çalışma yapılacak. Antalya-Kapadokya seferleri önümüzdeki yıl Mart ayı sonunda başlanacak. Özellikle uzak doğu ülkelerinden gelen ziyaretçiler göz önüne alındığında yeni uçuşların da tetikçisi olacağını düşünüyorum.”
Kapadokya’da balon festivali
TBMM’de, balonculuk sektörünün altyapı ve hizmet kalitesinin yükseltilip turizmin hizmetine sunulması ve sorunlarının tespiti amacıyla Meclis araştırması açılmasına ilişkin önergeyi veren ilk imza sahibinin kendisi olduğunu aktaran Gizligider, “Dünyada sıcak hava balonu festivalinin yapıldığı yerler arasında Japonya, Amerika ve Mısır geliyor. Benim de bu yönde Kapadokya’da bir festivalin yapılması noktasında hayalim var” dedi.


Önerge sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Nevşehir’de temsilcilik kurduğunu dile getiren Gizligider, “Temsilcilik çalışmaları kapsamında balon uçuşu ve güvenliği konusunda bir takım düzenlemeler yapıldı. Balon büyüleyici bir sektör. Türkiye’de balona sadece Nevşehir’de binilir. Başka yerlerde denemeler oldu ancak Kapadokya’ya alternatif olamadı. Kimi yerlerin iklimi uygun olmadı kimi yerlerin ise görsel imkanı yeterli olmadı. Kapadokya turizimi dendiğinde akla hemen sıcak hava balonu geliyor. Sektör artık Kapadokya’yla anılır oldu” ifadelerini kullandı.


Kapadokya’da turist sayısının artmasından ziyade nitelikli turizmden yana olduklarını vurgulayan Gizligider, şöyle devam etti:
“Sayısal olarak bakıldığında buranın 10-20 milyon ziyaretçi alması belki bize zarar verir. Biz burada doğa harikası olan yapıların zarar görmesini istemiyoruz. Bu anlamda önümüzdeki yıl yapılacak yenilikler arasında geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayından geçen ve ödeneği çıkan bir projemiz var. Başta Paşabağları olmak üzere, Ürgüp Uçhisar, Kaymaklı gibi noktalarda hediyelik eşya satış yerlerinin çok otantik bir düzenlemeyle kötü görüntülerden kurtulması sağlanacak. Yeni yapılacak yerler doğal yapıya uygun ve ziyaretçileri rahatsız etmeyecek şekilde olacak. Bölge için çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Çünkü 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk. Bu proje bölge esnafının ittifakıyla hayata geçti. Böylece hem bölge kötü ve çirkin görüntüden kurtulacak hem de esnafın daha güzel bir alanda işlerine devam etmesi sağlanmış olacak. Bölge turizmi adına yapacağımız çalışmalar sonucunda 2015 yılının Kapadokya yılı olacağını düşünüyorum.”

Kaynak:Akhaber.comKaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
tugrul - 3 yıl önce
Ne konuşursan konuş murat beyle senin paralelci oldugunuzu herkesbiliyor seçimede azkaldı