banner461
banner195

İnanır'dan Aşure Günü Mesajı

AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Aday adayı Zafer İnanır FİB Haber Merkezimize yaptığı yazılı basın açıklamasıyla içerisinde bulunduğumuz muharrem ayı ve Aşure günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İnanır'dan Aşure Günü Mesajı
19 Kasım 2013 Salı 11:59

banner143
banner134

 Muharrem ayı toplumsal kardeşliğin pekiştiği kutlu bir ay dır.Bu ayın özellikle onuncu günü İslam'dan önceki inanışlarda da kutsal sayılmıştır.Bu günde birçok kutlu olayın gerçekleştiğine inanılmaktadır.Bunlardan bazıları şu şekildedir; Hz. Musa kendi toplumunu, firavunun şerrinden on muharrem günü kurtardı. Yine on muharremde Allah Hz. Adem'in tövbesini kabul etti. İdris peygamber bugün semaya vardı. Yakup peygamber, kuyuya atılan oğlu Yusuf'a bu gün kavuştu. İbrahim Peygamber bu gün doğdu. Eyüp peygamber gördüğü işkence sonucu bu gün göğe çıktı. Nuh peygamberin gemisi bu gün Cudi dağında karaya oturdu. Gemide bulunanlar tufandan kurtuldukları için Allah’a şükran borcu olarak gemide arta kalan çeşitli erzakı birbirine katıp çorba pişirdiler. Adına da aşure dediler.O günden sonra her yıl on muharremde aşure pişirerek ikram etmeyi bir gelenek hale getirdiler. Tüm bu olayların sonucunda gerek şükretmek, gerekse matem için oruç tutulmuştur.

 Ve yezid'e boyun eğmeyen Hz. Hüseyin bu gün Kerbela’da yanındakilerle birlikte katledildi. Kerbela'nın İslam tarihinde yaşanan en acıklı ve yürek dağlayan olayıdır.Muharrem ayında 1333 yıl önce şehit olan Kerbela şehitlerine Allah'ta rahmet dilerim.

 

 

Bütün İslam Aleminin Aşure günü kutlarım.

                                          

 

                    Zafer İNANIR.

AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Aday Adayı


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.