banner461
banner195

Kaçacak Yeriniz Kalmadı…

İşçi Partisi İl Başkanı M. Soner Menekşe, Ergenekon Davasını Yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hakim Ve Yargıç Üyelerine seslenerek, “Yargılamada 5 Yılı Aşkın Tutukluluğu Sürenleri Derhal Serbest Bırakınız” dedi.

Kaçacak Yeriniz Kalmadı…
12 Temmuz 2013 Cuma 17:02

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) İşçi Partisi İl Başkanı M. Soner Menekşe, Ergenekon Davasını Yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hakim Ve Yargıç Üyelerine seslenerek, “Yargılamada 5 Yılı Aşkın Tutukluluğu Sürenleri Derhal Serbest Bırakınız” dedi.

İşçi Partisi İl Başkanı Menekşe açıklamasında, “Anayasa Mahkemesi Başkanı; Haşim Kılıç, hâkimlerin tahliye, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de yeni düzenleme için 1 yıllık süreyi beklemesine gerek olmadığını söyledi. Temel hak ve özgürlüklere ilişkin iptal kararları, diğer iptal kararlarından farklı olarak gerekçeli kararın yazımı, Resmi Gazete’de yayımlanması veya iptal kararında yürürlüğün ileri bırakılması halinde belirlenen süre beklenmeksizin derhal uygulanması gereken kararlardır. Danıştay ve Yargıtay’ın yerleşik içtihatları, Anayasa Mahkemesi iptal kararlarının temel hak ve özgürlüklere ilişkin olmaları halinde, kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının veya öngörülen yürürlük süreleri beklenmeksizin kararın duyulması veya duyurulması ile derhal uygulanmasına yolundadır. İptal kararı temel hak ve özgürlüklere ilişkin ve kamuya Yüksek Mahkeme’nin resmi internet sitesinden yayımlanmak suretiyle duyurulmuş olmakla, uygulanma aşamasına gelmiştir. Anayasa Mahkemesi kararlarının kesin niteliği karşısında, iptal edilen yasa hükmü 04.07.2013 tarihi itibariyle yok hükmündedir. Kararda yürürlük tarihi belirlemesinin amacı, iptal edilen kanun hükmünün o süre içinde uygulanmasına olanak tanımak değildir. Doğu Perinçek, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur, Hasan Ataman Yıldırım, Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım ve Muzaffer Tekin’in Tutukluluk süreleri 5 yıl, 1 günü fazlasıyla aşmış durumdadır. Şu saat itibariyle Sayın Perinçek ve diğer tutukluların cezaevinde bırakılmaları kanunsuzdur ve suçtur!. Ergenekon Mahkemesi hâkimleri derhal toplanarak Sayın Doğu Perinçek ve diğer Ergenekon tutsaklarının tahliyesine karar vermelidir!. Tutukluluklarına son verilmediği takdirde Nevşehir İl Örgütü olarak İl genelinde ve ülke genelinde her türlü kanuni girişimleri uygulamaya koyacağız. İlk olarak hazırlamış olduğumuz ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine iletilmek üzere imza kampanyası ile bu girişimi başlatıyoruz. Özgür basın aracılığı ile bu çalışmamızı tüm vicdan, adalet ve doğruluk sahibi sayın halkımıza duyururuz. Kanunlara ve hukuka saygılı tüm hukukçuları bu konuda konuşmaya ve fikirlerini açıklamaya, tüm sivil toplum örgütlerini görüş kanaat ve düşüncelerini bildirmeye, tüm ilimiz siyasi parti başkanlarını görüşlerini belirtmeye ve vicdanlı tüm Nevşehir halkını açtığımız imza kampanyasına destek vermeye çağırıyorum. Bu konuda yapacağınız çalışmalardaki ibadetlerinizin kabul olması dileğiyle saygılar sunarım.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
acison - 5 yıl önce
sayın yetkililer başkanın takım elbisesinin göründüğü bir resim koyabilirdiniz
Avatar
legend - 5 yıl önce
bencede tutukluluk süreleri uzun artık karar versin ve bu vatan hainleri öüebbet yesin. ergenekoncu vatan hainleri cezalarını bulsun.