banner461
banner195

Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Nevşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti

53. Ulusal 27. Uluslararası Hacıbektaş Veli Kültür ve Sanat Etkinliklerine katılmak üzere Hacıbektaş ilçesine gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, etkinliklerin açılış törenine katıldıktan sonra Nevşehir’e geldi.

Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Nevşehir Belediyesi’ni Ziyaret Etti
16 Ağustos 2016 Salı 20:57

banner143
banner134
Nevşehir’de ilk olarak Nevşehir Valisi İlhami Aktaş’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı daha sonra Nevşehir Belediyesi’ne geldi.
Nevşehir Belediyesi hizmet binası önünde Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver tarafından  karşılanan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,  daha sonra Ünver’in makamına geçti.

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, İl Jandarma Komutanı Jandarma  Kıdemli Albay Metin Alkaya, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu,  ve  AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver’in de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ nın ziyaretinden dolayı büyük bir mutluluk yaşadığını belirtti.

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinin idari merkezi  olduğuna dikkat çeken Ünver, 8 i köklü olmak üzere 20 yi aşkın topluluğun medeniyet kurduğu bu coğrafyanın, sahip olduğu doğal,kültürel ve tarihsel değerler ile  ülkemizin en öncelikli kültür turizm merkezlerinin başında geldiğine işaret etti.

Nevşehir’in huzurlu , sakin ve şirin  bir Anadolu şehri olduğunu  söyleyen Belediye Başkanı Ünver, İl Valisi, Milletvekilleri, teşkilatı ile bir ve beraber olarak en nitelikli hizmetleri vatandaşlara sunabilme heyecanı ve çabası içerisinde olduklarını ifade etti.

Nevşehir Belediyesi öncülüğünde halen şehrin de şanına yaraşır bir şekilde içerisinde 11 bin 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği  camii, aşevi, taziye evi, kütüphane, konferans salonu, gusülhane, gasilhane gibi sosyal donatıların yer alacağı Nevşehir Külliyesi’nin yapımının hızla devam ettiğini dile getiren Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, bu alanda Kuran-ı Eğitim Merkezi’nin hizmete sunulduğunu ve ayrıca 2500 öğrencinin eğitim göreceği İmam-Hatip  kompleksi, Müftülük hizmet binasının da tamamlanma aşamasına geldiğini kaydetti. Ünver ayrıca yine bu alanda 52 bin metrekarelik bir alanda şehir meydanının da oluşturulacağını sözlerine ekledi.

Ünver, Nevşehir Külliyesi’nin bulunduğu alanın hemen üst bölümünde toplam 165 bin metrekarelik bir Kültür Parkı’nın da yapımının devam ettiğini belirtti. İçerisinde kongre ve kültür merkezi’ nin de bulunduğu devasa merkezlerden birinin Nevşehir’e kazandırılmasının planlandığını ifade ederek şunları söyledi:  “ Kapadokya bölgesinin ana idari merkezi Nevşehir, özellikle son yıllarda kongre turizminin merkezliği konusunda önemli mesafeler kat etmektedir.Ülkemizde de kongre turizmi açısından gelişime en yatkın merkezlerin başında Kapadokya gelmektedir. Özellikle kış döneminde yoğunlaşan kongrelerin bölgemizde yapılmasıyla birlikte,kongre delegasyonunun özellikle kültürel anlamda yapacakları ziyaretler burada önem taşıyor. Kongre katılımcıları, günün yorgunluğunu milyonlarca yıl önce oluşmaya başlayan peribacalarını,onların içlerine oyulu dinsel ve evsel mekanlarlabinlerce köklü tarihi elleriyle dokunarak görebilmenin ve ziyaret etmenin de ayrıca hazzını yaşayacaklardır. Ülkemizde İstanbul merkezlikongrelerin yoğunluğu herkesin malumu. Hem bu şekilde kongre turizminde dengeli bir büyüme gerçekleşebileceği gibi zenginleştirilmiş böyle bir turizm çeşidinden daha fazla oranda yararlanma da gerçekleşecek ve ülkemiz genel anlamda dünyanın sayılı kongre merkezlerinden birine dönüşebilecektir. Bu açıdan  ele alındığında yapmayı planladığımız Kongre ve Kültür Merkezi, inanıyorum ki   Nevşehir’deki kongre turizminin gelişimine ciddi anlamda ışık tutabilecek düzeyde olacak.  Bu konuda gerekli destek için de önümüzdeki günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağız.” dedi.

Ünver, daha sonra, geçtiğimiz yıllarda Nevşehir Kalesi ve etrafında 11 mahalleyi içine alan Nevşehir merkez Kale Etrafı Yenileme Projesi ‘nin uygulama aşamasında dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminin keşfedildiğini vurguladı.

Daha sonra bölgede sürdürülen çalışmalara ilişkin bir videoyu Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile beraberindeki heyete izlettiren Ünver, video görüntüleri üzerinden son iki yılda bölgede sürdürülen arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarında elde edilen kültürel ve tarihsel yapı ve eserlere ilişkin olarak  bilgiler aktardı.

Bakan Avcı,  büyük bir dikkatle izlediği video görüntülerine ilişkin olarak zaman zaman Belediye Başkanı Ünver’den ayrıntılı bilgiler de aldı.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya , ziyaretin anısına  içerisinde nazar ağacı motifli tabak ile Nevşehir Belediyesi’nin yayımladığı  eserlerden oluşan bir set  takdim etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve beraberindekiler daha sonra Uçhisar beldesinin Güvercinlik mevkiinde  incelemelerde bulundu. Daha sonra Göreme beldesindeki Açık Hava Müzesinde yer alan Karanlık Kiliseyi ziyaret eden Avcı, müzeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerle de hatıra fotoğrafı çektirdi.
Avanos ilçesinde bir çanak atölyesinde çanak yapımını izleyen Bakan Avcı yapılan bir çanağı imzaladı. Çanak atölyesini gezen Avcı’ya daha sonra gazeteci Metin Yıldırım, Avanos Taş köprüde Türk Bayrağı ile geçiş yapan gençlerin fotoğrafını  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya takdim etti.

Avcı son olarak Avanos ilçesindeki Kapadokya Müzesi inşaat alanını da ziyaret ederek, sürdürülen çalışmalara ilişkin olarak bilgiler aldı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.