banner461
banner195

Nevşehir Kent Ekonomileri Forumu Sonuç Bildirgesi

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Ekonomi İşler Başkanlığınca organize edilen ve moderatörlüğünü Yar. Doç. Dr. Ahmet Hasköse’nin yaptığı Nevşehir Kent Ekonomik Forumu sonuç bildirgesi açıklandı.

Nevşehir Kent Ekonomileri Forumu Sonuç Bildirgesi
29 Mayıs 2013 Çarşamba 14:07

banner143
banner134

 18 Mayıs 2013 Cumartesi günü Kapadokya Dedeman Otel’de, kent dinamiklerini harekete geçirmek amacıyla düzenlenen Kent Ekonomileri Forumu,  Ekonomiden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Serhat Sonugelen’in koordinasyonunda gerçekleştirilmişti.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri;  Ahmet Erdal Feralan, Murat Göktürk, Ebubekir Gizlgider,  Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in yanı sıra, sivil toplum örgütleri, dernek ve vakıf yöneticileri ile çok sayıda sektör temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirilen forum,  AK Parti İl Başkanı Kazım Sunar’ın açılış konuşması ile başlamış ve KEF Nevşehir il moderatörü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hasköse’nin Forumun amacını ve işleyişini anlatan sunumu ile devam etmişti.

Forumun daha sonraki kısmında, Nevşehir’i, Türkiye ve dünya kent ekonomileri sıralamasında daha iyi bir noktaya taşımak ve marka imajını güçlendirmek için; iş ve meslek grupları, sivil toplum örgüt temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yöneticiler ve milletvekillerinden oluşan 39 katılımcı 6 ayrı masada eş zamanlı olarak yaklaşık üç saat boyunca büyük bir heyecanla Nevşehir üzerine tartışıp, fikirlerini, önerilerini ve projelerini paylaştı.

NEVŞEHİR İÇİN BELİRLENEN ÖNCELİKLİ PROJELER

Nevşehir Kent Ekonomileri Forumu sonunda, farklı kesimleri temsil eden katılımcıların demokratik oylamaları sonucunda Nevşehir’in 7 öncelikli vizyoner projesi olarak şu projeler belirlendi:

Kentte Üretilen Ürünlerin Katma Değer Oluşturacak Şekilde İşlenmesi; Patates, Buğday, Üzüm, Çekirdek, Bims Ürünlerinin Alternatif Alanlarda Kullanımının Artırılması ve Bu Ürünlerin Markalaştırılması, Turizmde Sahip Olunan Rekabet Gücünün Geliştirilmesine Yönelik; Tüm Kapadokya Bölgesinde Ulaşım Altyapısının, Toplu Taşımanın, Yerel Tramvay Ağı ve Hızlı Tren Sistemlerinin Entegre Edilerek Yerli ve Yabancı Turistin Kolayca Çekim Merkezlerine Ulaşımının Sağlanması, Alternatif Ürün Ekimine Yönelik Planlı Bir Tarım Stratejisinin Oluşturulması; Hayvancılığın Geliştirilmesi; Özellikle Jeotermal Seracılık Olmak Üzere Seracılığın Geliştirilmesi, Yer Altı Depolarının Yasal Düzenlemeye Kavuşturulması ve Yaygınlaştırılmasının Sağlanması, Ulusal ve Uluslararası Film Çekimlerine Plato Hazırlanması, İstihdam Garantili Olmak Üzere Organize Sanayi Bölgesinde Eğitim Merkezi  Kurulması ve Meslek Lisesinden Mezun Olan Kişilerin Eğitilmesi, Güneş Enerjisinin Üretiminde Gerekli Olan Pomzadan Elde Edilecek Olan Silisyum Maddesinin Üretimdeki Payının Arttırılabilmesi için Üniversite’de Araştırma Merkezi Kurulması; Yenilenebilir Enerji Alanında Faaliyet Gösteren/Gösterecek Firmalara Mali Destek Sağlanması ve Teşvik Verilmesi.

 

Tespit edilen vizyoner proje fikirlerini de içeren rapor daha sonra katılımcıların görüşüne sunulacak.

Katılımcıların değerlendirmeleri dikkate alınarak rapora nihai şekli verilecek ve merkezi yönetime sunulacak.

Sonuç bildirgesinde ayrıca  Kent Ekonomi Forumunun sürekliliği olan, kentin dinamiklerinin izlendiği, gözlemlenen ve tartışılan kente dair konuların icraata dönüştürülmesi için politika yapıcılara hızlı ve etkin bir şekilde aktarıldığı bir yapı olarak varlığını bundan sonra da sürdürüleceği ifade edildi.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hacı sıddık ertaşoğlu - 5 yıl önce
ahmet hoca bu işi götürür gibi geliyor bana. tabiki arkasından filim çevirmeseler.
Avatar
hacı sıddık ertaşoğlu - 5 yıl önce
ahmet hoca bu işi götürür gibi geliyor bana. tabiki arkasından filim çevirmeseler.