banner461
banner195

Nevşehir Nasıl Bir Belediye Başkanı Görmek İstiyor?

Genel Seçimler,Üniversite Rektörlük,NTSO ve Borsa seçimleri derken Yenilenen Valisi ile birlikte önümüzdeki yıl için yapılacak Yerel seçimler öncesinde FİB Haber Merkezi olarak kendisini yönetecek Belediye Başkanı nasıl olmalı sorusunu Nevşehirli vatandaşlarımıza sorduk??? Nevşehir Nasıl Bir Belediye Başkanı Görmek İstiyor?

Nevşehir Nasıl Bir Belediye Başkanı Görmek İstiyor?
17 Haziran 2013 Pazartesi 18:02

banner143
banner134

 AK Parti de Av.Kazım Sunar, Yücel Menekşe, Ahmet Belada, Zafer İnanır, Dr. Fatih Yakut, Ersan Erkut ,Rıdvan Köybaşı, Halil Uluer, Oğuzhan Köylü, gibi çok sayıda isimlerinin telaffuz edildiği bir dönemde isimleri henüz kamuoyu na düşmeyen daha bir çok sürpriz isimlerinde Nevşehir Belediye Başkanlığı için AK Partiden Aday adaylıkları konuşulmaya daha şimdiden başlandı bile.Yeniden Başkan adaylığını açıklaması beklenen ve iki dönemdir Nevşehir de Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Hasan Ünver in bu sefer bu seçimler öncesinde görünen tabloda işi hayli zor gözüküyor.

AK Partide mevcut Başkanın performanslarını ölçen Önce Anketler,Teşkilat Görüşleri,Temayül yoklaması, Genel Merkez derken bu konuda son söz son karar AK Parti Genel Başkanı ve  Başbakan Erdoğan ın….AK Parti Çözüm süreci,Başkanlık sistemi ve Anayasa değişikliği konusundaki çalışmalarını ve planlarını yürütmek adına büyük önem verdiği 2014 Martta yapılacak Yerel Seçimlerde ince eleyip sık dokuyarak halkın düşüncelerinin de paralelinde bir karar vermesi bekleniyor.

AK Parti yi Nevşehir de en çok zorlayacak siyasi parti ise hiç şüphesiz MHP…!

MHP bir taraftan kendisini Nevşehir de zafere taşıyacak isim belirleme konusunda çalışmalarını yürütürken Eski İl Başkanı Mehmet Varol isminin bu konuda en şanslı isimlerin başında geldiği ifade edilirken diğer taraftan Nevşehir Barosundan mevcut Merkez ilçe Başkanı Av.Burak Kalfaoğlu ismide ciddi bir şekilde kulislerde telaffuz ediliyor.

Nevşehir de CHP kanadının ise şansı hemen hemen hiç yok denecek kadar az olarak değerlendiriliyor.

Peki Ya kendisini yönetecek Başkanı için Nevşehirli ne düşünüyor?

Kişiden daha çok fikirler üzerinden bu değerlendirmemizi yapacağız.

Belediye başkanı; bir yerleşim yerinde kamusal hizmetlerden sorumlu, seçilmiş en başta gelen kişidir.Başkanın bu özelliğini yetkilerine ve işlevlerine baktığımız zaman görebiliriz.Bu yüzden bu makamı dolduracak kişi de diğer toplum fertlerine göre daha farklı özelliklerin olması gereklidir.Eğer bu niteliklere başkan uyuyorsa bir lider olabilecek ve faaliyetlerine hızla devam edebilecektir.Yoksa iş yükünün ve baskıların altında ezilecek belediyeyi işlevsiz bir konuma itecektir.

Öncelikle başkan liderlik vasıflarına sahip olmalıdır.Topluma örnek olacak bir kişiliğe sahip olmalıdır.Karar alma sürecinde etkili olmalı, vizyon sahibi olmalı, azimli, başarılı ve bilgili olmalıdır.Verdiği görevlerin peşine düşebilmelidir.İyi bir konuşmacı olmalı sözleri ile etrafındakileri tesiri altına alabilmelidir.Halkın içinde kalmaya öncelik vermeli, söz ve davranışları ile bunu kuvvetlendirmelidir.Üretici bir zekaya sahip olmalıdır.Mevcudu korumak yerine daha ileriye taşımayı amaç edinmelidir.Hayalleri olmalıdır.Başkan sözüne sadık olmalıdır.Belediyenin menfaatleri doğrultusunda diğer kurumlarla ilişkileri en yüksek konuma taşımalı, belediyenin hak ve menfaatlerini korumada azami özeni göstermelidir.Sadece kendini seçenleri değil bütün toplumu temsil ettiğinin bilincinde olmalı ve buna göre de hizmetleri yürütmelidir.Seçildikten sonra partiyle olan ilişkilerini asgariye indirmeli sadece o partiyi değil bütün halkı temsil ettiğinin farkında olmalıdır.Hangi türü olursa olsun kişiler arasında ayrımcılık yapmamalıdır.

İyi bir amir olmalıdır.Hizmetlerinde bunu göstermelidir.Verimli çalışmayı kurumunda sağlamalıdır.Bunu yaparken de asla disiplinden ödün vermemelidir.Bir işlemi veya faaliyeti yaparken onu bilmese de ana fikrini öğrenmeye çalışmalıdır.Biliyorsa kendi yapıp göstermelidir.İyi çalışmayı ödüllendirmeli kötü çalışmayı ise tenkit etmeli gerekenini yapmalıdır.Personeli arasında görüş ayrımına dayalı bir sınıflandırmaya girmemelidir.

Çıkar odaklarından uzak kalmalıdır.Bunlarla ilişkiye girmemelidir.Birilerinin istismarına açık olacak davranışlar göstermekten kaçınmalıdır.Devletin parasını kendi parasından iyi kullanmalı ve muhafazasına çalışmalıdır.Planlı olmalı ve planlı hareket etmelidir.Göreve başlar başlamaz halkın ve kurumların gözündeki öncelikli sorunları tespit etmeli ve bunları öncelik sırasına göre halletmeye çalışmalıdır.

Toplumu ilgilendiren bütün faaliyetlerin içinde bir lider olarak bulunmalıdır.Toplumla ilişkilerine özen göstermeli ve bunu topluma hissettirmelidir.İşinin önemini iyi anlamalıdır.Vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır.Çok çalışmalıdır.İmkansızlık bahanesine sığınmamalıdır. Zor olan yapılır imkansız ise zaman alır demelidir.Mazeret makamı değil hizmet makamı olduğunu bilmelidir.Etrafındaki kişileri de bu yönde yönlendirmelidir.Devletin malına sahip çıkmalı ve israfı önlemelidir.Tüyü bitmemiş yetimin bu malda hakkı olduğunu biran bile aklından çıkarmamalıdır.Merhametli olmalıdır.Düşkünlere şefkat eliyle muamele etmelidir.Haksızlığın karşısında ise yapanı kim olursa olsun durabilmelidir.

Halkın başkanı olmalıdır.Bu makamda geçici olduğunu bilmelidir.Kesesini doldurmaya çalışmamalıdır.Zengin olmak için bu makama oturmamalıdır.Gecesinin gündüzünün olmayacağını bilmelidir. Belediyenin imkanlarını kendisine ve ailesine veya çevresine yontmaya çalışmamalıdır. Kararlarında isabetli ve devamlı olmalıdır.Her rüzgara gönül vermemelidir.Bir çınar gibi yere sağlam basmalıdır. Nerden geldiğini ve nereye gittiğini iyi analiz etmeli eleştirileri dinlemeli ve bunlardan istifade etmelidir. Hizmetlerinde şeffaflığa önem vermelidir.Şaibelerden bu yolla uzak kalmalıdır.

Ya sizce bir Belediye Başkanı nasıl olmalıdır?


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hacı - 5 yıl önce
bir kere ürgüp'e turizimci başkan istiyoruz
Avatar
İTİMAT - 5 yıl önce
acigöle çevreyi koruyacak çevreci ve egitimli başkan istiyoruz
Avatar
Nevşehirli - 5 yıl önce
sayın burak kalfaoğlu genç,dinamik,dürüst,çalışkan,vatansever,nevşehir sevdalısı bir avukat.eğer aday olursa kesinlikle doğru bir seçim olur.nevşehir'de bu dönem yeniden mhp dönemi olmalı.allah yolunuzu açık etsin.nevşehir için hayırlısı olsun.
Avatar
Nevşehir'li - 5 yıl önce
halil uluer mi başkanda olsa önlerinden geçilmez artık. nevşehirli olarak insanlara tepeden bakmayan daha mütevazi isimlerden yanayım
Avatar
tam - 5 yıl önce
hasan ünver i tarif etmişler, yemez, içmez, imarda dalavere çevirmez, zenginlikte hiç gözü yok, karnı tok, adam belediye başkanı olduğunda trilyoner di, tüm mal varlığını nevşehir için harcadı şimdi hiç bir şeyi yok. zenginlerin değil fakirlerin belediye başkanı, herkese kapısı sonuna kadar açık, liyaketli yardımcılar seçmekte usta, bırakın bir dönem daha yapsın
Avatar
İNSANLIK.... - 5 yıl önce
hirsiz olmasinda, kul hakkini bilsin.allahdan korkmasini iyi bilecek.önce memleketini, sonra halkini.en sonundada kendini düşünecek.gerçi siyaset icat oldu.insanlik bozuldu.boşuna yazdim zanlimca bu sözleri..
Avatar
avukat - 5 yıl önce
başkan yalan söylememeli halkla herşeyi paylaşmalı ve müevazi olmalıdır seçilmeden önce geldiği yeri unutmamalıdır
Avatar
Çapulcu - 5 yıl önce
sakallı olsun sözü dinlensin , badem bıyıkda ekstra olsun :)