banner461
banner195

Selvi “Kendilerine yeterli imkanlar sağlandığında engeller ortadan kalkacaktır”

Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Dilek Selvi, engellilerin önündeki engellerin kaldırılmasıyla engelliler için hayatın daha güzel bir anlam kazanacağına dikkat çekti.

Selvi “Kendilerine yeterli imkanlar sağlandığında engeller ortadan kalkacaktır”
03 Aralık 2015 Perşembe 15:05

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Dilek Selvi, engellilerin önündeki engellerin kaldırılmasıyla engelliler için hayatın daha güzel bir anlam kazanacağına dikkat çekti.


Engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın değil, onların bu ülkede var olduklarını hissedebilecekleri haklarının verilmesini arzu ettiklerini dile getiren Saadet Partisi Kadın Kolları Başkanı Dilek Selvi, “3 Aralık 1992 Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildi. Birleşmiş Milletler onlara vatandaşlık haklarının verilmesi topluma kazandırılması için karar aldı. Dünyada engelli olmak ile Türkiye de engelli olmak arasında açık fark var. Mesela yurt dışında engelliler hayatın her alanında yer alabiliyor. Türkiye de bir şeyler yapılıyor belki ama yeterli değil. Devletin desteği olmadan zincirin halkaları eksik kalıyor. Türkiye de engelli olma çok zor hele de öğrenci ise daha da zor. Merdivenler onlar için bir engel. Sadece % 2 si üniversiteye gidebiliyor. Eğitim önemli onlar için bir kat daha önemli. Çoğu engelli evden çıkmaya dahi cesaret edemiyor. Onları sosyal hayata entegre etmek gerekiyor. Onlar pozitif ayrımcılık değil hakkını istiyor. % 40 engelli sayılırken % 38 engelli sayılmıyor. Onların engel oranı düştükçe engelleri daha da artıyor. Çünkü işe girecek veya ehliyet alacak raporda % 38 engelli olunca alamıyor. İki rakam eksik olduğunda engeli ortadan kalkıyor mu kolu bacağı düzeliyor mu bunu yetkililere sormak gerekiyor. Devlet engelli maaşlarını % 50 kesintiye uğrattı. Maaşlarının yarısı ellerinden alındı. Önemli olan onların 3 Mart Engelliler Gününü kutlamak değil onları anlamak, eksikliklerinin giderilmesini sağlamak, engelliler için bakanlık kurmak onlar için en anlamlı kutlama olacaktır. Kendilerine yeterli imkanlar sağlandığında engeller ortadan kalkacaktır. Bütün engelli kardeşlerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.