banner461
banner195

Siyasi Parti İl Başkanlıklarına Önemli Uyarı

Nevşehir Dernekler İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Nevşehir’de bulunan siyasi parti il başkanlıklarının seçim dolayısıyla yapacakları toplantı ya da kongrelerini en az 7 gün önceden il dernekler müdürlüğüne bildirmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

 Siyasi Parti İl Başkanlıklarına Önemli Uyarı
24 Ocak 2015 Cumartesi 16:28

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir Dernekler İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada Nevşehir’de bulunan siyasi parti il başkanlıklarının seçim dolayısıyla yapacakları toplantı ya da kongrelerini en az 7 gün önceden il dernekler müdürlüğüne bildirmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Süresi dahilinde bildirilmeyen toplantıların karşılığında para cezasının uygulanabileceğine dikkat çekilen açıklamada; “İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığının genelgesi ile siyasi partilerin iş ve işlemleri İl Dernekler Müdürlüğüne devredilmesi öngörülmüş olup, siyasi parti işlemleri İl Dernekler Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Siyasi Partiler Kanunu’nun 115. maddesi gereğince her kademedeki parti görevlileri ile yedeklerinin seçimi için yapılacak toplantıların gün ve yerlerini, kongre veya toplantıdan yedi gün önce mahallin en büyük mülki amirliğine bildirmeyen parti sorumluları hakkında idari para cezası uygulanır hükmü mevcuttur. Aynı kanunun 33. maddesi parti kongreleri hariç olmak üzere her kademedeki parti organlarıyla parti tüzüğünde belirtilen bir göreve getirilenlerin adları, soyadları, doğum yer ve tarihleri, meslek veya sanatları, ikametgahları ve nüfus cüzdanı örnekleri; o mahallin en büyük mülki amirliğine seçim veya atanmadan başlayarak onbeş gün içinde yazı ile bildirilir, bildirmeyen parti sorumluları hakkında idari para cezası uygulanır hükmü mevcuttur. Bu nedenle 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 33, 114 ve 115 inci maddeleri gereği idari para cezasına maruz kalmamak için, bildirimlerin İl Dernekler Müdürlüğüne zamanında yapılması gerekmektedir” denildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.