banner461
banner195

Tarihi Eserlere Sahip Çıkmak Edebiyatla Olmaz

Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, Nevşehir Belediyesi’nin her alanda etkin hizmetler ürettiği 10 yıl içerisinde geleceğin kültür ve üniversite kenti adına önemli alt yapı ağı oluşturduğunu söyledi.

Tarihi Eserlere Sahip Çıkmak Edebiyatla Olmaz
29 Mart 2014 Cumartesi 09:15

banner143
Tarihi Eserlere Sahip Çıkmak Edebiyatla Olmaz
İlgili Galeriye Git
banner134

 Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, Nevşehir Belediyesi’nin her alanda etkin hizmetler ürettiği 10 yıl içerisinde geleceğin kültür ve üniversite kenti adına önemli alt yapı ağı oluşturduğunu söyledi.

Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, Kapadokya TV’de Kapadokya TV Genel Müdürü Gazeteci Behçet Alkan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Haber Ötesi’ isimli programa canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Alkan’ın sorularını cevaplandıran Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, hiçbir zaman hizmetlerin halka ulaştırılmasında partizanca bir tavır içerisinde olmadığını belirtti.

“Kapımdan içeri giren kim olursa olsun onun hangi partiye mensup olduğuna bakmam” diyen Ünver “ Halkımızın beklentilerine uygun bir yapı içerisinde hizmet ürettiğimize inanıyorum. Köklü alt ve üst yapı yatırım ağı ile Nevşehir bugün bir çok kentte isminden en fazla söz ettiren şehirler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Marka kentin özelliklerine uygun bir yapılanma içerisinde ilimiz, bir cazibe merkezine de dönüşüyor.” dedi.

Nevşehirli vatandaşların hizmet edene her zaman sahip çıktığını ve baş tacı yaptığını dile getiren Ünver , “ Nevşehir benim için hep  sevdam olmuştur  benim için. Ben bu şehire sevdalandım. Doğası ,tarihi, kültürü, insanları ile dünyanın önemli merkezlerden biri haline gelen Nevşehir’i her alanda geliştirmek ve daha ileriye götürebilmek adına bugüne kadar bir çok yatırıma imza attık. Bundan sonra da atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Halkla iç içe olmadığı yönündeki eleştirilerle ilgili bir soruyu da cevaplandıran Ünver, “Nevşehir artık hızla büyüyen ve gelişen bir şehir konumunda. Belediyemiz dünyanın en saygın yerel yönetim örgütlerinin ya üyesi veya yönetim kurulunda aktif rol oynayan belediyeler arasında yer aldı. Sık sık bu örgütlerin organizasyonlarına katılıyorum ki işbirlikleri geliştirilsin. Yatırım alanlarında incelemelerde bulunup, çalışmalarda bir aksamaya mahal verilmemesi yönünde sık sık yatırımcılarla bir araya gelmek zorunda kalıyorum. Çünkü sevgili vatandaşlarım beni Belediye Başkanlık makamında otursun diye seçmedi. Beni çalışsın, şehrime katkı sağlasın diye bu görevi layık gördü. Bende halkımın bana layık gördüğü o koltuğun hakkını verebilme adına kimi zaman 3-4 saat uyku ile halkımın emanetine sahip çıkmaya azami gayret gösteriyorum. Uluslararası yerel yönetimlerle kurduğumuz sıkı bağ ile 8 Milyon Avro, günümüzdeki değeri ile 25 Milyon TL’yi bulan Atık Su Arıtma Tesisini bir AB projesi olarak hayata geçirdik. Koku özelliği olmayan bir mekanizmayı bu tesiste hayata geçirip, tesisin yakınlarında insanlarımızın hiç çekinmeden piknik bile  yapabileceği hale getirdik. Bu belediyemizin uluslararası alandaki işbirliğinin bir göstergesidir. Sürekli çabalamak, mücadele etmek zorundayız. Dolayısıyla makamımıza kadar gelen vatandaşlarımız kimi zaman bizi yerimizde bulamayabiliyorlar. ”dedi.

Arsenikli su konusuna da değinen Ünver “Dünya Sağlık Örgütü(WHO),daha önceden içme suyundaki 50 mikro gram litre sınırını 2000’li yılların başında,  10 mikro gram litreye kadar çekti. Türkiye’de Arsenik Arıtma Tesisini ilk olarak işletmeye açan ilk kentlerden birisi de Nevşehir’dir.3 farklı ana şu şebeke dağıtım birimimizde bu tesisimiz hizmete geçti. Şu anda şehrimizdeki bu oran WHO7nun normal olarak değerlendirdiği 3-4 mikrogram litreye kadar düştü. “dedi.

Nevşehir’in en az 100 yıllık içme suyu meselesini çözüme kavuşturucu önemli bir yatırımın müjdesini de veren Ünver “ Kızılırmak havzasından içmesuyu sağlamak amacıyla 27 Şubat’da ihalesini yaptığımız ciddi bir yatırım 18 aylık bir süreçten sonra hizmete sunulacak.  Böylelikle şehrimizde 100 yıl yetecek düzeyde oldukça yüksek düzeyde bir içme suyu potansiyeline de kavuşmuş olacağız.”dedi.

Haber Ötesi Proğram yapımcı ve sunucusu Behçet Alkan’ın bir çok alandaki sorularına net cevaplar veren Ünver,özellikle Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi ile de ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Nevşehir’de tarihi eser yıkan kişi olan lanse edilmesinin kendini üzdüğünü vurgulayan Ünver “100 yıl öncesinde çekilen bir fotoğraf yayınlayıp sanki biz bu haliyle duran bir tarihi eser bütünlüğünü yıkmışız gibi  gayri ciddi bir tarzı , siyasi söylem olarak dillendirmeye çalışıyorlar. Halbuki o fotoğraf karesinin 100 yıl öncesine ait olduğunu kendileri de biliyor. Bugün o tarihten sadece ve sadece bir Kilisenin kaldığını da biliyorlar. Ama dedikodu üret mantığı ile hareket edildiği için gerçek atlanıyor. Halbuki gerçek böyle değil. Geçmişte 25 yıl gazetecilik te yaptığım için bu civarın fotoğrafını çektirdim. Bizim 2004 yılında teslim aldığımız Nevşehir Kalesi civarındaki bu yapıdan gerçekte sadece bir Meryem Ana kilisesinin ayakta kaldığını belgeledik. Ama buna rağmen çalışmadı, tembellik yaptı diyemeyecekleri için sürekli dedikodu ürettiklerinden dolayı, böyle bir edebiyatın arkasına sığınmayı yeğliyorlar. Tarihe sahip çıkmak edebiyat ile olmaz. Tarihe sahip çıkmak bizim yaptığımız gibi   dünyanın en büyük yeraltı kentinin varlığını ortaya çıkartmak ve onunla ilgili projeler yapmakla olur. Tarihe sahip çıkmak, 400 Milyon TL harcayıp 80 bine ulaşan  Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi  Nevşehir’e ilişkin bilgi ve belgeleri öncelikli olarak bu alanda çalışma yapacak genç bilim adamlarımızın emrine ücretsiz vermekle olur. Tarihe sahip çıkmak,hayali değil, gerçekçi değerleri ortaya çıkartarak gerçekleştirilebilir. Halen bölgede korunan tarihi eser sayısı 39 u kişi mülkiyetinde ve diğerleri de kale, cami, kilise,  ve hamam olarak 44 ‘dür. Bunların da onarımlarına yönelik projemiz kurula sunulmuştur. Bu alanda Nevşehir Belediyesi olarak yine dünyanın en önemli Antik Parklarından birini kazandırmayı hedefliyoruz. “dedi.

Vatandaşlardan gelen çeşitli konulardaki soruları da cevaplandıran Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, sivil toplum örgütleri güçlü olan toplumların dünya genelinde başarılı kentler sıralamasında üst sıralarda yer aldığının gözlemlendiğini aktaran Ünver, Nevşehir Belediyesi olarak da her zaman şehir merkezinde görev üstlenen tüm sivil toplum örgütleriyle  birlikte sıkı bir diyalog ve işbirliği içerisinde çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Yeni dönem için projelerine ilişkin bilgilerde aktaran Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver, seçim yarışının oldukça seviyeli ,suhulet içerisinde ve adeta bir şölen havasında geçmesinin kendisini sevindirdiğini dile getirerek 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak  seçime katılan tüm adaylara başarılar diledi.

Nevşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Nevşehir Belediye Başkan Adayı Hasan Ünver,program öncesinde de ,2000 Evler mahallesi TOKİ bloklarının bulunduğu alandaki çeşitli esnafları ziyaret ederek hayırlı işler dileğinde bulundu. Ünver, program çıkışında da gençlerin fotoğraf çektirme isteklerini kırmadı ve onlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in katıldığı proğram ayrıca   Nevşehir’de yayın yapan Radyo Mega ,Radyo Nevşehir, Kapadokya FM ve Ürgüp FM’in yanı sıra, www.kapadokyatv.com, www.haberkapadokya.com, www.lalehaber.com, www.fibhaber.com, www.nevsehirgazete.comwww.muskarahaber.com, www.nevsehirmanset.com,kapadokya.cc ve www.nethabertv.org internet sitelerinden de canlı olarak izlendi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
R.K - 4 yıl önce
artik sana kimse inanmaz.......hem nevşehirin adayi tayyipti hani,sen niye çiktin konuştun anlamadik :)))
Avatar
S.D.T - 4 yıl önce @Nevşehirli
zaten hizmet bitti belli insanlara belli bişeyleri ezberletmişler piyasada konuşun demişler zaten chp mhp gülenciler bir arada çalışıyorlar neymiş hasan ünver ile kimse görüşemiyormuş neymiş niğdeliymiş bu kadar dar kafalı olunmaz ayıptır bu gönül işi hizmet işi nereli olduğunun önemi . görüşemeyen arkadaşlara soruyorum bir belediye başkanının görevi nedir akşama kadar belediyede ziyaretcimi ağırlamak belediyenin başkan yardımcıları var özel kalemi var müdürleri var amirleri var şefleri var . biz nevşehirli olarak destek olmak yerine yapılan bütün işlere neden engel olmaya çalışıyoruz yapılan bütün işler nevşehirimiz için değilmi yapmayın lütfen bu fırsatlar en güzel şekilde değerlendirilmeli memlekete 64 yıl içerisinde yapılması gerekelnler inanın 10 yıla sığdırıldı elinizi vicdanınıza koyun . burda üç beş zenginin yanında çalışan burda çıkıyor zenginden bahsediyor başkan asla zengini kollayacak iş yapmadı tam tersi şuan sırf zenginle menfaatlarına uymadığından köstek oluyorlar
Avatar
rantci - 4 yıl önce @Nevşehirli
yok devenin nali baskasi gelince öyle seni makamdami oturacak azcikk mantikli olun yağ 153 her isini cozuyo yok büyük rant diyorsan makama değil kapidanda almazlar tabii
Avatar
R.K - 4 yıl önce @S.D.T
ben anlatirim yazarim neler olduğunuda,yayinlanmaz şimdi...korkmaniza gerek yok,sayin varol herkesi bağrina basar,hasan bey gibi kinci değil,şimdi bunada itiraz edeceksen sana bi örnek veriyim,sanayi ziyaretinde bir sigortacida çalişan çocuğu işinden etmek için kimlerin aradiğini içinizdekiler iyi biliyo,hani tarafsizdiniz..nasil olacak,ekmekle oynamak sizin işiniz...
Avatar
Gerçek - 4 yıl önce
kültür için üniversite için ne yaptınız üniversiteyi ele geçiremeyince engellemeye çalıştınız
Avatar
Nevşehirli - 4 yıl önce
"Kapımdan içeri giren kim olursa olsun onun hangi partiye mensup olduğuna bakmam”demiş Hasan Ünver.Mesele zaten o kapıdan içeri girebilmek
Avatar
ak partili - 4 yıl önce @S.D.T
sedat kardeş izledin mi youtube a nevşehir toki yazıp gördün mü insanların halini sanayide bir emekçiyi işinden ederlerken sende yanlarında mıydın peki naylon fatura iftirasına dava açacaktı başkan ne oldu gerçek mi çıktı o iş 80 bin insan var hepsi de birbirinden zeki salak sanmayın bu halkı boşa yorulmayın
Avatar
kayra - 4 yıl önce
ak partili yetkililere sesleniyorum.konya ilahiyat fakültesinde okuyan bir kızımızın oy kullanmak amacıyla nevşehire gelmesi için sponsor bekliyorum