banner461
banner195

TBMM'de bayram sonrası maratonu yarın başlıyor

Siyasete kısa bir bayram molası verildi. TBMM de yarın iş başı var.Nevşehir Milletvekilleri Erdal Feralan,Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider de Yarın Başkent Ankara ya giderek TBMM mesailerine başlayacaklar.

TBMM'de bayram sonrası maratonu yarın başlıyor
29 Ekim 2012 Pazartesi 13:07

banner143
banner134

 Siyasete kısa bir bayram molası verildi. TBMM de yarın iş başı var.Nevşehir Milletvekilleri Erdal Feralan,Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider de Yarın Başkent Ankara ya giderek TBMM mesailerine başlayacaklar.

-CHP KARARINI AÇIKLAYACAK-

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iadesinin ardından MHP’nin kapısını çalan AK Parti ardından erken yerel seçim konusunda CHP’nin kapısını çaldı. CHP, kararını yetkili kurullarında tartıştıktan sonra açıklayacak. CHP’nin vereceği karara göre AK Parti’de yol haritasını belirlemeye çalışacak. Ya erken yerel seçim teklifi rafa kaldırılacak ya da yola devam edilecek.

 

-18 YAŞ TEKLİFİ-

 

AK Parti’nin seçilme yaşını 18’e indiren anayasa değişikliği teklifi de bayram sonrası gündeme gelecek. Anayasa değişikliği teklifinin kabulü için 330 oy gerekiyor. Ancak 330 ile 367 arasında bir oyla kabul edilmesi halinde Cumhurbaşkanı tarafından Meclis’e iade edilmediği takdirde referanduma gidiyor.

AK Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 326. AK Parti'nin çoğunluğu 18 yaşa ilişkin anayasa değişikliği teklifinin kabulü için yetmiyor.

 

-13 İLİ BÜYÜKŞEHİR YAPAN TASARI TARTIŞILMAYA DEVAM EDİLECEK-

 

Bayram sonrasında tartışması devam edecek olan bir diğer konu ise 13 ili büyükşehir kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı.

CHP ve MHP tasarıyı sert bir biçimde eleştiriyor.

 

-MECLİS BAYRAM SONRASI HIZLI BİR TEMPOYLA ÇALIŞACAK-

 

TBMM’yi, Kurban Bayramı sonrası yoğun bir gündem bekliyor. CHP’nin Başbakan hakkında verdiği soruşturma önergesi 30-31 Ekim 2012 tarihlerinde görüşülecek. AK Parti’de milletvekillerine yaptığı duyuruda, “Sayın Başbakanımız hakkında verilen soruşturma önergesi 30-31 Ekim 2012 tarihlerinde TBMM Genel Kurul’unda görüşüleceğinden tüm bakan ve milletvekillerimizin anılan tarihlerde resmi ve özel programlarını Genel Kurul’da olacak şekilde yapmaları gerekmektedir” uyarısını yaptı.

 

-BÜTÇE MARATONU BAŞLAYACAK-

 

Bayram sonrası Meclis’te bütçe maratonu başlayacak. Maliye Bakanı 30 Ekim Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu tasarılarının sunuşunu yapacak.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 31 Ekim Çarşamba günü Bütçe ve Kesinhesap Kanunu tasarılarının geneli üzerinde görüşmeler yapılacak.

Bütçe maratonu 1 Kasım Perşembe günü TBMM, Başbakanlık bütçelerinin görüşülmesiyle devam edilecek.

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu da bayram sonrası çalışmalarına kaldığı yerden devam edecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.