banner461
banner195

Tevfik Yücebaş Yazdı: Nasıl Siyasetçi nasıl olmalı?‏

Nevşehir sevdalıları”olarak yaklaşan seçimler dolayısı ile, Nevşehir’in layık olduğu bir siyaset vizyonu ve siyasetçi profilinin şekillendirilmesin de hemşehrilerimizin de sesini etkili bir şekilde duyurabilecekleri temas edilen her bir grup adına Nevşehirli İş Adamı Tevfik Yücebaş önemli açıklamalarda bulundu...

Tevfik Yücebaş Yazdı: Nasıl Siyasetçi nasıl olmalı?‏
24 Ocak 2015 Cumartesi 12:05

banner143
banner134
Nevşehir sevdalıları”olarak yaklaşan seçimler dolayısı ile, Nevşehir’in layık olduğu bir siyaset vizyonu ve siyasetçi profilinin şekillendirilmesin de hemşehrilerimizin de sesini etkili bir şekilde duyurabilecekleri temas edilen her bir grup adına Nevşehirli İş Adamı Teyfik Yücebaş önemli açıklamalarda bulundu...

Teyfik Yücebaş Yazdı: "Siyasetçi nasıl olmalı?‏"

                                                          HİTAP

.”Nevşehir sevdalıları”olarak yaklaşan seçimler dolayısı ile,Nevşehir’in layık olduğu bir siyaset vizyonu ve siyasetçi profilinin şekillendirilmesinde hemşehrilerimizin de sesini etkili bir şekilde duyurabilecekleri temas edilen her bir grup, birey ve temsilcilerin beklentiler ve taleplerinin derlenip toparlandığı ortak bir platform alanı oluşturulmalıdır.

Bu büyük bir eksiklik olarak önümüzde durmaktadır.Ben de Nevşehir sevdalısı bir vatandaş olarak kendimce beklentilerimi ve görüşlerimi aşağıda belirtmek istiyorum.Eminim ki bu yazdıklarım büyük bir çoğunluğun da beklentileriyle örtüşür bir haldedir.

   SİYASETÇİ NASIL OLMALI?      

  Siyasetçi her şeyden önce adil olmalı, aldığı her kararı istişare ile almalı  ilmi bir kariyere ve tecrübeye sahip olmalı, kendisine ve sözlerine güvenilir olmalıdır.

   Siyasetçinin sözü kanun hükmünde kararname gibi olmalı, halkın tabiriyle onun her sözü buz üzerinde değil mermere yazılmış gibi olmalıdır.İşinin ehli olmalı şahsi menfaatini düşünmemeli hizmet aşkıyla dopdolu , herkesi sevgiyle saygıyla kucaklamalı, seçilene kadar bir partinin mensubu olsa da seçildikten sonra herkesi tarafsız anlayışla karşılamalı.

  Yerine getiremeyeceği hiçbir vaatte bulunmamalı , elindeki imkanları en verimli şekilde kullanmalı ,disiplinli, kararlı, ve vakarlı olmalı dürüstlüğü asla elden bırakmamalı ,insanlara tepeden bakmamalı,kibirli olmamalı,mütavazi olmalı, zengin fakir ayırımı yapmamalı, söz ve davranışlarında tutarlı olmalı,taraf tutmamalı,herkese eşit davranmalı, yiğit olmalı,kararı doğru vermeli, kararını iyice araştırıp soruşturmadan vermemeli, daima eli ve sofrası açık olmalı.

   Halkının derdiyle hem hal olmalı, tasada ve kıvançta onun yanında yer almalı, siyasetçide bulunması gereken vasıfları saydık menfilerine dokunmadık, onlarıda mef-ulu muhalifinden siz çıkarınız,

    Önde yürüyen değil,yol gösterici olmalı,herkim olursa olsun insanlara değer vermeli,Millete efendilik yoktur hizmet etmek vardır.Siyasetçi her şeyden önce kim olduğunu bilmeli,ve kendine güvenmeli,bu millete hizmet aşkıyla yaşamalıdır. siyaset bir meslek değildir,yani kar,menfaat egosunu tatmin etme yeri değildir.Kar amacı güden ailesini geçindirme egolarını tatmin etme halka tepeden bakma yeri değildir.Siyasetçi siyaset yoluyla ülkesine veya memleketine hizmet götürme amacında olmalıdır.Çevresinde akıllı,harekete geçmeye hazır tecrübeli memleket coşkusuyla dolu insanlarla istişare ederek hareket etmelidir.Hatalarından ders çıkarmalıdır,ben eksenli düşünmemelidir.Ufku açık kalp ve vicdanı açık insanlar olmalıdır.Vicdanı ve aklı çirkin,tutkular içerisinde olmamalıdır,halkın içinde her zaman serbestçe dolaşmalı makam ve mevkilerini halka, taraf gözetmeden sonuna kadar açmalı, maddi makamlar için değil, gönüllere taht kurmak için çalışmalıdır.Gönül almalı insanların her türlü derdine çare olabilmek için gece gündüz mücadele etmeli seçildikten sonra yan gelip yatmamalı,seçildikten sonra geldiği yeri unutacak kişileri hor,hakir aşağı görerek makam ve etiketine kendini kaptıracak bir tutum içerisine girmeyecek, şu veya bu şekilde sadece zenginlerin makam sahiplerinin değirmenine su taşımayacak,haklar konusunda bütün halka elinden geldiğince eşit davranacaktır.Zenginlerin değil her sınıfta halkın misafiri olacak herkese eşit şekilde muamele edecektir,zenginin,yalakanın güler yüzünü güldürmek ve memnun etmekten yana değil halkın bütününe inerek bu doğrultuda herkesin hakkını teslim etmek için mücadele etmelidir.

       ____ Nevşehir’in sorunları ve menfaatleri üzerine taraf gözetmeden anlayışla aşk ile çalışmayı kendine şiar edinecek Nevşehir menfaatleri doğrultusunda ulaşabildiği belge ve bilgilere, bireylere ulaşıp onlarında fikrini alarak doğru kararlar verebilme yeteneğine sahip olmalıdır,Nevşehir’in ve halkının menfaatleri doğrultusunda çalışacağına namus sözü vermeli ve verdiği sözden dönmeden mücadele etmeli.

      Nevşehir’e hizmet etmek isteyenlerin gönlü, sofrası açık olmalı her şeyi açık konuşmalıdır,halk ile halkı yönetenler açık ve engelsiz görüşebilmelidir, halkı ilgilendiren her konuda aldatma olmadan halkı birbirine düşürme davranışında olmamalıdır,

      Millet vekilliğinin her şeyden önce bir millet vekaleti olduğunu unutmamalıdır. Makam, mevki menfaat gibi sufli arzularını temin etmek için didişen topluluk halinde olmamalı yalan ,dolan, arsızlık,hırsızlık içerisinde olmamalı ve halkın önüne siyah-set çekmemeli sermayesi yalan şayet mebus olursa sanki o sözleri, o söylememiş sanki vaatlerde asla bulunmamış,çünki o arzusuna kavuşmuş bütün vaatler oraya oturuncaya kadar olmamalı.

     Vekil namzeti vekil olabilmek için arkadaşlarına bile tuzak kurarak oraya oturmamalı,halka “sen öl ben yaşayayım” dememelidir.

 

  Birgün Mevlana’nın yanına bir kişi gelir ve “falan yönetici hiç rüşvet almadan ,halka tepeden bakmadan ,halka kapılarını ve gönlünü sonuna kadar açıyor,sürekli koşturuyor” diyerek o idareciyi övmeye başlar.Mevlana ise bu şahsı azarlayarak ;”git buradan.Zaten normal olanı da bu değil mi?Bu yapılması gerekenden dolayı hiç insan övülür mü?”der ve o kişiyi huzurundan uzaklaştırır. Bu kıssadaki hisseyi anlamış siyaset ve siyasetçilere ihtiyacımız büyüktür.Rabbim memlekete ve Nevşehirimize böyle siyasetçiler nasip etsin.

 

                                                                                         Tevfik YÜCEBAŞ


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
polat - 3 yıl önce
paralel olmasın yeter
Avatar
baki öncel - 3 yıl önce
tevfik beyin şu güzel yazısı heyecanla okuduğumuz.. olması gerekeni en güzel bir şekilde ifade eden bir yazı..yaklaşan seçim atmosferinde yol gösteren ama kırmayan,olması gerekeni ifade eden ama yağ yakmayan bir tavırla, tarafsız idealist insanların görüşüne önem verilmelive gale alınmalıdır..iyi niyetle kaleme aldığınıza inandığım yazınızdan dolayı tebrikler tevhit bey..
Avatar
rifat akinci - 3 yıl önce
Gerçek duygularimiza tercüman olmuşunuz tesekkur ederiz tevfik abi
Avatar
GERÇEK - 3 yıl önce
İNŞAALLAH HERKES BÖYLE OLUR
BÖYLE OLMAK ERDEMLI BIR İŞTİR.
Avatar
saffet çiçek - 3 yıl önce
belli bir partiden vekil olan hiç bir insan tarafsız olamaz dolayısıyla adil olamaz,dürüst olamaz,hakka hukuka riyayet edemez bu nedenle yazılanlar sonuna kadar doğru olsa bile boşuna zahmet etmişsin genede yüreğine sağlık.
Avatar
tesbit !!!! - 3 yıl önce
abicim sen tam, anlatmıssın
dürüst ,yalan söylemeyen .omurgalı sahtekarlık bilmeyen abicim harikasın.
Avatar
İyi de az , - 3 yıl önce
söyledikleriniz olması gereken ,
bu güne kadar gördüğümüz ise, birilerinin birilerini aday yaptığı, onlarında , toplumu bi kenara bırakıp , aday yapanlara minnet içinde takla atıp durdukları, toplum ihtiyaç ve gelişmelerin uzuğında durmalarıdır.
Avatar
sabit - 3 yıl önce
haketmeden aday olan birisinden bunları beklemek yanlış olur. herkes kendisini makama getirenlerin istediği gibi olur. bunu unutmayalım.