banner461

Vatan Partisi Uyarıyor! Beyaz Yakalı İşçiler de Tehdit Altında

Vatan Partisi Uyarıyor! Beyaz Yakalı İşçiler de Tehdit Altında...

banner503
Vatan Partisi Uyarıyor! Beyaz Yakalı İşçiler de Tehdit Altında
03 Temmuz 2020 Cuma 13:28

banner143
banner134

 Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı Prof. Dr. Meliha ATALAY şu ifadelere yer verdi;

Değerli Beyaz Yakalı İşçiler,

Özel sektör işyerlerinde teknik ve idari personel olarak çalışan ve sendikalı işyerlerinde de genellikle toplu iş sözleşmesi kapsamı dışında tutulduğu için sendikaya üye olmayan milyonlarca beyaz yakalı işçi bulunmaktadır. Bu işçilerin büyük bir bölümü kendilerine “memur” deseler bile, bu kişiler de 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işçidir.

Beyaz yakalı işçilere de İş Kanununun hükümleri uygulanmaktadır. Onların da kıdem tazminatı, ihbar süresi ve iş güvencesi gibi hakları kanunla düzenlenmiştir. Birçok işyerinde beyaz yakalı işçilerle mavi yakalı işçiler arasında gereken birliktelik kurulmamıştır. Meclis’e sunulması gündemde olan İstihdam Kalkanı Programı, bu birlikteliği zorunlu kılmaktadır.

Geçmişte, beyaz yakalı işçilerle mavi yakalı işçiler arasında ciddi bir eğitim düzeyi farkı bulunurdu. Günümüzde, milyonlarca üniversite lisans ve ön lisans mezunu, eğitim gördükleri alanda iş bulamayınca, mavi yakalı işçi olarak çalışmaya başlamıştır. İşyerlerindeki personelin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturan beyaz yakalı işçilerle mavi yakalı işçiler arasında artık bir eğitim farkı önemini yitirmiştir. Ayrıca, eğitimli işçi sayısının artmasıyla, beyaz yakalı işçilerin geçmişte yararlandıkları bazı ayrıcalıklar da kaldırılmıştır. Hatta beyaz yakalı birçok işçi, sendikal güçten yararlanamadığı gibi, fazla çalışma ücreti bile alamamaktadır.  Belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanımının önündeki engellerin kaldırılması, yalnızca mavi yakalı işçilerin değil, beyaz yakalı işçilerin de haklarına darbe indirmektedir.

Belirli süreli iş sözleşmesiyle işçi çalıştırmanın önündeki engeller kaldırılırsa, işyerlerindeki teknik personelin de, büro elemanlarının da bundan sonraki çalışmaları için KIDEM TAZMİNATI, İHBAR TAZMİNATI VE İŞ GÜVENCESİ ORTADAN KALDIRILACAKTIR.

Bankalarda, alışveriş merkezlerinde (AVM), plazalarda, büyük şirketlerin ofislerinde, dükkanlarda, çağrı merkezlerinde, taşımacılıkta, hastanelerde, üniversitelerde, özel okullarda ve benzeri yerlerde çalışan beyaz yakalı işçiler için de aynı sorun söz konusudur. Onlar da belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırıldıklarında, KIDEM TAZMİNATI, İHBAR TAZMİNATI VE İŞ GÜVENCESİ HAKLARINI YİTİRECEKTİR.

 VATAN PARTİSİ, sendikalarımızı ve tüm işçilerimizi, bu konuda duyarlı olmaya ve bu tür girişimler konusunda gerekli demokratik ve yasal tepkiyi göstermeye davet etmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Vatan Partisi’ne başvurulabilir. Saygılarımızla,

 Prof. Dr. Meliha ATALAY
 Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.