banner461
banner195

NEVŞEHİR ismine yeniden kavuştu

Demokratikleşme ptaketi kapsamında, Nevşehir Üniversitesi'nin adının "Nevşehir Hacı Bektaş -ı Veli Üniversitesi" ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi Tbmm Başkanlığı'na sunuldu.

NEVŞEHİR ismine yeniden kavuştu
09 Ekim 2013 Çarşamba 15:52

banner143
banner134
NEVŞEHİR Hacıbektaş-ı Veli Üniversitemiz hayırlı olsun
Nevşehir ve Tillo ismine yeniden kavuştu

Üniversitemiz Başına Nevşehir İsmi Eklendi
Nevşehir Üniversitemizin adı değişti.

Nevşehir Üniversitesinin yeni ismi : "Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi oldu...."

Demokratikleşme ptaketi kapsamında, Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaş -ı Veli Üniversitesi ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesini öngören kanun teklifi Tbmm Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan, Ebubekir Gizligider, Murat Göktürk ile Siirt Milletvekilleri Osman Ören ve Afif Demirkıran imzası ile bir üniversite adı ile bir ilçe adının değiştirilmesi hakkında kanun teklifi Tbmm Başkanlığı'na sunuldu. Teklif ile, Nevşehir Üniversitesi'nin adı "Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi" ve Siirt'in Aydınlar ilçesinin adının Tillo olarak değiştirilmesi öngörülüyor. Teklif gerekçesinde bugüne kadar üniversitelerin bazılarına toplum tarafından sevilen önemli şahsiyetlerin isimlerinin verildiği hatırlatılarak, "Bu kanun teklifi ile de Nevşehir Üniversitesi'nin adının Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesi amaçlanmıştır. Böylece tarihimizin bir büyük şahsiyetinin gönül mimarının ismi kabrinin bulunduğu Nevşehir'deki üniversiteye verilmiş olacaktır." denildi.

Tillo'nun Arapça ve Süryanice'de 'yüksek yer, mertebe' anlamına geldiği ifade edilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi: "Osmanlılar döneminde Tillo adı, dini ilimler ile astronomi, matematik, tıp, fizik, kimya gibi müspet ilimlerde zirveye ulaşan medreseleri ile anılır olmuştur. Ülkemizde Siirt'in Aydınlar ilçesinin Tillo olarak anıldığı bilinen bir gerçektir. 10 Ekim 1957 tarih 30024 sayılı kararname ile belediye, 18 Mayıs 1990 tarihinde 3647 Sayılı kanun ile ilçe olan Tillo'nun adı Aydınlar olarak değiştirilmiş ancak, yerleşim yerinin adının tüm dünyada Tillo olarak biliniyor olmasmı sebebi ile Aydınlar ismi başta bölge olmak üzere ülkemizde ve dünyada kabul görmemiştir. Bu isim problemi ilçenin tanıtımında ve gelişmesinde olumsuz bir rol oynamıştır. Teklif ile ilçeye adının değiştirilerek bilinen, kabul gören eski isminin verilmesi amaçlanmıştır."


İmza sonrası açıklamada bulunan Nevşehir Milletvekili Av.Ebubekir Gizligider ;"Nevsehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi yeni ismi ülkemize Nevşehirimize hayirli olsun dedi.

"Nevşehir "isminin Üniversitemiz başına eklenmesi kamuoyunda oldukça memnuniyet yarattı...Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
bu durumdan nevşehir üniversitesinin karı ne olacak yıllarca nevşehir halkından alınan paralarla yapıldı bu üniversite. eğer böyle bir değişiklik oluyorsa bi karşılığı olmalı bence
Avatar
hadi ya - 5 yıl önce
ne biçim başlık böyle. kaybettiğimiz şeyi yeniden kazanmak mı bu şimdi. bir ismi bile nevşehire çok gördunüz, kime sordunuz, ayıp ayıp. yarın seçim meydanlarında vatandaşa ne diyeceksiniz. bide kanun teklifi veriyorsunuz.
Avatar
süper - 5 yıl önce
ilk defa nevşehir milletvekillerimizin bir önergelerini göreceğiz mecliste bu önemli günü her sene kutlamayı öneriyorum kabul edenler etmeyenler kabul edilmiştir alkışşşşş
Avatar
nevşehirli - 5 yıl önce
bu üniversite nevşehirlinin gayretleriyle bu günlere geldi.burada bir çivisi olmayanların burasının adını değiştirmek için önerge vermesi ayıptır..kınıyorum..
Avatar
İNSANLIK... - 5 yıl önce
fib haber kime daniştinizda, nevşehir "isminin üniversitemiz başına eklenmesi kamuoyunda oldukça memnuniyet yarattı...işiniz gücünüz yandaş medyacilik yapmak..ayip ayip...memleketi parça paraç ettiler.sizler halen neyin kafasini yaşiyorsunuz.milletvekilleri olsun, belediye başkanlari olsun, bürokratlar olsun, işadamlari olsun, nevşehirdeki bazi büyük tefeciler olsun, ortalikda yok üniversitenin adi değişti diye.adam bir tepki vermezmi ya..ancak şakşakçilik yapip dursaniz..yuh diyorum yuhhhh...
Avatar
İNSANLIK... - 5 yıl önce
fib haber yönetimi , ne kadar güzel konulara sahip çikiyorsunuz demiştim ama boşa demişim, ben 41 yildir nevşehirdeyim..nevşehir insanini az çok herkes bilir..bana dokunmayan yilan bin yil yaşasin diyen bir toplum..arkadaşinin yükselmesini istemeyen bir zihniyet.tefecilik ve faizcilik..yillarca böyle devam etti.nevşehirimiz için elini taşin altina koymayan bir toplum.hep kendi kasasını doldurmaya çalişan bir zihniyet..şimçikde tarihi yerlere bilmem bir yerlere sahip çikmaya davet ediyoruz... üniversite ile ilgilide, NEVŞEHİR "isminin Üniversitemiz başına eklenmesi kamuoyunda oldukça memnuniyet yarattı...kimlerle görüştünüzde memnuniyet yarattı..şakşakçılar varken Nevşehir’i kimseler düşünmez anlayanlara...