banner461

Kapadokya Gürcistanlı Büyükelçileri Ağırladı

Aslen Ürgüplü olan Türkiye’nin Gürcistan Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan tarafından Nevşehir Valiliği,  Ahiler Kalkınma Ajansı ve Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle düzenlenen gezi programı, Gürcistan’da görev yapan büyükelçilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kapadokya Gürcistanlı Büyükelçileri Ağırladı
14 Mayıs 2019 Salı 12:30

banner143
banner134

Kendisi de Ürgüplü olan Türkiye’nin Gürcistan Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan tarafından Nevşehir Valiliği,  Ahiler Kalkınma Ajansı ve Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle düzenlenen gezi programı, Gürcistan’da görev yapan büyükelçilerin katılımıyla 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Gürcistan’da görev yapan yabancı ülke delegasyonu ve ailelerin katıldığı gezi programının ilk durağı Hacı Bektaş Veli Müzesi oldu. Müze ziyaretinin ardından Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi’nde geçen heyet burada semah gösterisi izledi. Programın akşam bölümündeki iftar yemeğinde yabancı diplomatlarla bir araya gelen Nevşehir Valisi İlhami Aktaş konuklarla bir süre sohbet ederek hediyeler takdim etti. Ayrıca, yemek sonrası Ketevan Bochurishvili’ye Azize Nino tablosu hediye edildi.

Programın ikinci günü ise Göreme Açık Hava Müzesi gezisi ile başladı. Açık Hava Müzesi gezisinin ardından Paşabağları gezildi. Heyet ardından Güray Seramik müzesine geçerek bölgenin geleneksel çömlek ve seramik ürünlerini inceleme fırsatı buldu. Avanos temaslarının ardından heyet, Devrent Vadisi, Üç Güzeller ve Kızılçukur’un eşsiz manzarasını izledi. Gezi programı Azize Nino Kilisesi ziyaret ile devam etti. Ortahisar gezisinin ardından Program Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin gezilmesinin ardından sona erdi.  

Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş açıklamasında; "Gürcistan Büyükelçimiz sayın Fatma Ceren YAZGAN hanımefendi ve farklı ülkelerin Gürcistan Büyükelçilerinden oluşan heyet, kasabamızı ziyaret ederek Azize Nino Kilisesinde incelemelerde bulundular. Kasabamızın tanıtımına sağladıkları katkılar için kendilerine teşekkür ederiz." dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.