banner461
banner195

Antalya Kumluca’da Yaşayan Bir Nevşehirli Hemşerilerimizle Sohbet

Yıllar öncesinde çeşitli sebeplerle memleketinden ayrılan Nevşehirli gurbetçi hemşerilerimizi sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. FİB Haber Merkezi olarak dün Antalya Kemer ilçesinde idik bugünde Antalya Kumluca’ya hareket ediyoruz.

Antalya Kumluca’da Yaşayan Bir Nevşehirli Hemşerilerimizle Sohbet
31 Ağustos 2012 Cuma 20:10

banner143
Nevşehirli Ali Uysal Kumluca
İlgili Galeriye Git
banner134

 Yıllar öncesinde çeşitli sebeplerle memleketinden ayrılan Nevşehirli gurbetçi hemşerilerimizi sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. FİB Haber Merkezi olarak dün Antalya Kemer ilçesinde idik bugünde Antalya Kumluca’ya hareket ediyoruz.

 

1987 yılında Yaz tatil amaçlı gittikleri Antalya gezisi ile başlıyor 65 yaşındaki Nevşehirli hemşerimiz Ali Uysal ailesinin Antalya serüveni.

FİB Haber Merkezi Genel Koordinatörü Fikret Çapacı Antalya Kumluca’da Nevşehirli Ali Uysal ile sizin için görüştü.

1987 yılında Nevşehir de marangozluk ve mobilya üzerine imalat dükkanı olan bu konuda Nevşehir’in sayılı firmalarından olan hemşerimiz Ali Uysal a ait olan Nevşehir lale sanayideki iş yerinde iken bir yaz mevsiminde Antalya ya ailecek tatile çıkarlar.

 

Aslında gidilecek olan Merkez Antalya dır fakat adres belli değildir.Akşam saatlerinde ulaştıkları Antalya da şimdi ailecek tatil yapabilecekleri kendi deyimiyle münasıp bir yer aramaya koyulurlar.

Gece geç saatlerinde Kumluca ya varırlar.Burada Tavla masasında iki şahısla sonrasında burada yaşamaya kara verip onlarla hem komşu hemde arkadaş olacaklarını hiç tahmin etmeden Kumluca hakkında olumlu referans alırlar.

Sonra gündüz olur burada gündüz gözüyle aslında 1987 yılında bakir el değmemiş fazlaca bilinmeyen bu mekanın cennet köşesi olarak yeşil ile mavinin buluşma noktasında unutulmaz bir tatil geçirirler.

Romatizma hastası olmasından dolyaı hanımına Ali amcamız sorar ey hatun ne dersin buaraya yerşeleşimmi..? Eşide sen bilirsin nende olmasın cevabı üzerine ben biliyorsam o zaman buraya taşınıyoruz kakarı verir ve 1987 den yılında bir tatille başlayan hikayemiz   tam 25 yıl sürer.

Ali Uysal ilk iş olarak Antalya kumluca da 4 katlı Nevşehir usulü bir ev yaptırır.sonrasında geleceği olan turistik tatil merkezli Kumluca da birde Mobilya marangozluk işi için dükkan alır.

 

Her düğün dernek ölüm zulüm bayramda memleketi Nevşehir e gidip gelmeler hiç eksik olmaz.Çoluk çocuk gelin torun derken artık Kumluca da yaşamını sürdüren Ali Uysal ve ailesi Nevşehir den gelen tatilcilere ön ayak olup Kumluca da Nevşehirli nüfusuda oluşturmuş.Şuan Antalya kumluca ve çevresinde yaklaşık 10 kadar Nevşehirli aile yaşıyormuş.gördüğümüz kadarıyla aşırı sıcaklıklar haricinde Kumluca da yaşamakatanda son derece memnun gördüğümüz Nevşehirli gurbetçimiz Ali Uysal Türkiyenin her ilinde Dünyanın her ülkesinde mutlaka bir Nevşehirli vardır deyiminide doğrulamış oluyordu.

Memleketimiz Nevşehirli olmaktan her daim gurur duyduğunu söyleyen Nevşehir’in köklü ailelerinden Kalıpçılar lakaplı Ali Uysal ve ailesine bize göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakadan dolayı da teşekkür ediyor Nevşehir havasını getirdiğimiz gurbetçilerimize yaptığımız ziyaretlere devam ediyoruz.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.