banner461

Nevşehir'de "öncelik hayatın" "öncelik yayanın"

İçişleri Bakanlığı tarafından, ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı kapsamında 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.

banner15
Nevşehir'de "öncelik hayatın" "öncelik yayanın"
06 Şubat 2019 Çarşamba 10:51

banner143
banner134

Konu hakkında Nevşehir Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle;

"Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilmiştir.

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaret bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş;

Kavşak giriş ve çıkışlarında, Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.

Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU'nun başlattığı "öncelik hayatın" "öncelik yayanın" sloganıyla Nevşehir ile birlikte ülkemiz geneli eş zamanlı trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması  kampanyası başlatıldı. Nevşehir Valimiz Sayın İlhami AKTAŞ ve il protokolünün katılımıyla İş Bankası önü,  Nissera AVM (şekerci) önü ve Finansbank önünde bugün saat:12:00 de öncelik yayanın denetimi gerçekleştirilecek.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.