TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi ve AK Parti Nevşehir Milletvekili Ecz. Mustafa Açıkgöz 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle mesaj yayımladı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili  Açıkgöz mesajında şunları ifade etti; 

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun”

Tarihimiz boyunca hayatın her alanında en ön saflarda yer alan, Anadolu’nun yeniden şahlanışında emeğini, alın terini esirgemeyen kadınlarımızla gurur duyuyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzda da emekleriyle gurur duyduğumuz kadınlarımıza; aile ve toplum yapısının temel direği olarak eğitimden sanata, spordan kültüre, ekonomiden siyasete daha fazla görev düşmektedir. Kadınlar; toplumların mimarları, Yüce Yaradan’ın da bizlere birer emanetidir. Vatanımız, ‘Anadolu’ ismini fedakâr kadınlarımızdan almıştır. Anadolu’nun fedakâr kadınlarına bir gün değil her gün hak ettikleri değeri göstermeliyiz. Yaşamımız boyunca kadına şiddetle mücadelede ortak sorumluluklarımız vardır ve bu sorumluluklarımızı yerine getirmekte kararlıyız.  Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (sav) “Ey İnsanlar! Siz kadınları, Allah emaneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz!” (Müslim, Hac, 147) diye buyurmaktadır. Bizim; dinimizin, geleneğimizin, göreneğimizin ve vicdanlarımızın temeline yerleştiren ulvî bir sorumluluğumuz var.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde; kadınlarımızın, kız çocuklarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, onların sosyal hayata etkin ve verimli bir şekilde katılımlarını sağlamak için gereken sosyo-ekonomik her adımı attık, büyük adımları atıyoruz ve 2023 yılından 2053-2071 hedeflerimize yürürken kadına şiddete yönelik her türlü ahlaksızlığın da karşısındayız. Tarihi tekerrürlerle kahraman kadınlarımız, analarımız, bacılarımız, kız evlatlarımız her zorlukta tüm dünyaya cesaretin ve vatanseverliğin timsali olduklarını göstermiştir. Şehadetleri ile kahramanlık destanı yazan koç yiğitlerimizi doğuran fedakâr annelere de selam olsun; tüm analarımıza da selam olsun.

Aile bağlarımız ne kadar güçlüyse, toplumsal bağlarımız da o denli güçlüdür. 26 yıl önce çağdaşlık nidaları altında, 28 Şubat zihniyeti(!) ile en çok kadınlarımız ve kızlarımız ötekileştirilmiştir. Bu ötekileştirmelere izin vermedik, aziz milletimizle beraber asla da izin vermeyeceğiz. Bizler; etnik, mezhepsel, dilsel hangi konuda olursa olsun insanların hor görülmesine, ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kötü muameleye tabi olmasına, şiddetin her türlüsüne karşı olduk. Kadınların gücünün ne kadar büyük olduğunu gösteren ‘Diyarbakır Anneleri’nin haklı ve onurlu duruşunda da yanlarında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Kadınlarımızın evde, iş yerinde, sosyal hayatta şiddete maruz bırakılmasını ruhen, vicdanen, ahlaken asla kabul etmedik, etmeyeceğiz.

Bu vesileyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyor; annelerimizi, eşlerimizi, kız çocuklarımızı ve bacılarımızı saygıyla selamlıyor, hakkı ödenmez annelerimizin de ellerinden öperek hayırlı ömürler diliyorum.

Ecz. Mustafa AÇIKGÖZ

AK Parti Nevşehir Milletvekili

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi