AK Parti Nevşehir İl Kadın Kolları Teşkilatı tarafından, Nejdet Ersan Parkı önünde Gazze’de yaşanan trajedide Anneler Gününü kutlayamayan anneler için basın açıklaması düzenlendi.

Düzenlenen açıklamaya, AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Naci Feralan, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı, AK Parti Kadın Kolları Başkanı ve kadınlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Elife Çelebi açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı… fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı… 

    “GAZZE’DE ANNE OLMAK’’

Kıymetli basın mensupları, sevgili yol arkadaşlarımız basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Pazar günü anneler günü. Günlerdir her yerde tatlı bir telaş yaşanıyor. anneler günü öksüzlerin ve evladını kaybeden annelerin de ağır imtihanı… fakat bir yandan da dünyanın orta yerinde, yanı başımızda Filistin’de, Gazze’de, Refah’ta yaşanan soykırım nedeniyle anne olmak hiç bu kadar zor olmamıştı…

Biz bugün okuldan gelecek çocuklarımızı, Gazzeli anneler ise çocuklarına verecek bir lokma ekmeği bekliyor.

Bizler karışmasın diye çocuklarımızın defterlerine, kitaplarına isim yazarken, Gazzeli anneler ise cesetleri teşhis edilebilsin diye çocuklarının kollarına isim yazıyor.

 

Bir kadın, bir anne olarak çok net ifade ediyorum: her can tek, her can biricik ve “bir cana kıyan tüm insanlığa kıymış gibidir”.

Filistin Sağlık Bakanlığının 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre;

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 34 bin 683 kişi öldü, 78 bin 18 kişi yaralandı.

birleşmiş milletler kadın biriminin raporuna göre Gazze’de  9 bin kadın öldü. Günde ortalama 63 kadın hâlâ ölüyor ve bunların 37’si ise anne.

 

Kayıp ve akıbeti bilinmeyen kadınların sayısı 2 bin 100,

Peki ya sağ kalan ve yaşam savaşını sürdürmeye, çocukları için hayata tutunmaya çalışan kadınlar, anneler!

Filistin’de sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle yaklaşık 60 bin hamile kadın risk altında. her gün 180 anne ölümle burun buruna doğum yapıyor.

Ne diyordu gazzeli anne? “ben 6 çocuk doğurmakla yükümlüyüm. çünkü 2’sini israil öldürücek, 2’si eve ekmek getirmek için çalışacak, 2’si de okusun ki ülke için işe yarasın.” dedi.

Etkinliğe katılan AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün;" Gazze’de hayatını kaybeden ve İsrail’in saldırılarına direnerek yaşam mücadelesi veren Gazzeli anneler için 81 ilde 10 Mayıs Anneler Günü için AK Parti Kadın Kolları Başkanlığımızın düzenlediği basın açıklamasına İl Başkanımız Ali Kemikkıran ve teşkilatımızın kıymetli üyeleri ile katıldık." dedi.