AK Parti, Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde aday belirleme kriterlerini belirledi.

AK Parti'nin Nevşehir adayı kim olacak

AK Parti, belediye başkan adaylarını 'anket, temayül, mülakat, alt/üst kurul, Cumhurbaşkanı onayı' olmak üzere 5 aşamadan geçirerek belirleyecek. Genel Merkez'den onay alan isimler için ise son kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek.

Edinilen bilgilere göre, partide teşkilat üyelerinin katılımıyla salonlarda yapılan temayül yoklamalarının yerini sayısı artan anketler alacak.

BAŞKAN KİM OLSUN?
AK Parti, 2024 Mart ayında yapılacak mahalli idareler seçimleri öncesinde belediye başkan adaylarını belirlemek için çalışmalara başladı. Buna göre genel merkez il ve ilçe belediyeleri için anket çalışmalarına eylül ayı itibariyle başlayacak. İlk anketlerde vatandaşlardan hangi ismi belediye başkanı olarak görmek istedikleri sorulacak.

MEVCUTLARIN DURUMU

Mevcut başkanlar için performans ve tanınırlık çok önemli bir kıstas. Eğer bulunduğu yerde herkesce tanınıyorsa ayrıca çalışma performansı başta olmak üzere halk üzerinde oluşturduğu güven ve samimiyet üst noktada ise o Başkanla yola devam edilecek.

İlk anketten toplanan isimler Ankara’da havuzda biriktirilecek. İkinci ankette mevcut başkanın performansı ve adayın tanınırlığı ölçülecek. Elenen isimlerin ardından kalan aday adayları tekrar vatandaşlara sorulacak. Anketlerde ilk önceliğin 3 dönem boyunca aynı başkan tarafından yönetilen ilçelere verileceği öğrenildi.


TEMAYÜL YERİNE ANKET
AK Parti’de geçmişte salonlarda yapılan ve teşkilat üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen temayül yoklamaları da kaldırılıyor. Partide bunun yerine teşkilatların görüşü genel merkez tarafından belirlenen isimler tarafından alınacak. AK Parti’de son kararı Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanacak üst kurul belirleyecek.