Avanos Belediye Başkanı Mustafa Kenan Sarıtaş, yaptığı açıklamasında şunları ifade etti; "Son günlerde sosyal medyada ve dijital haber platformlarında Avanos’umuzun simgelerinden olan ve ilçemizde yaya geçişlerinde kullanılan Tarihi Asma Köprü’den geçişlerin ücretli olacağı yönünde asılsız iddialar ortaya atılmaktadır.

Kapadokya’nın sanat ve kültür merkezi olan ilçemizin sembolü haline gelmiş Tarihi Asma Köprü’müzden, şu anda restorasyon sürecinde olan Tarihi Taş Köprü’nün kapalı oluşundan dolayı kapasitesinin üzerinde geçiş olmaktadır. Yaşanan yoğunluk sebebiyle herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına yoğun gün ve saatlerde köprüden geçişler belediye ekiplerimizce kontrollü sağlanmaktadır.

Ancak şartlar ne olursa olsun Asma Köprü’müz sadece bir yapı değil kültürel bir mirastır; Avanos halkı ve Avanos Belediyesi olarak köprümüzü korumak ise bizlerin asli görevidir.

İlçemize ziyarete gelen vatandaşlarımızdan ve Avanoslu hemşehrilerimizden köprüden geçiş ücreti alınması söz konusu değildir. Kamuoyuna yansıyan bu asılsız söylentiler ve yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kıymetli halkımıza duyurulur."

Editör: İbrahim UYSAL