Nevşehir'in Avanos ilçesinden geçen Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve ilçenin iki yakasını birbirine bağlayan tarihi köprü'de restorasyon ve bakım çalışmaları başlıyor.

"Tarihi Taş Köprüde Yapılacak Restorasyon Çalışması Nedeniyle, Köprümüz 16 Ekim 2023 Pazartesi Günü İtibariyle Taşıt Ve Yaya Trafiğine Kapatılacaktır.
Halkımıza Duyurulur."

Avanos Belediye Başkanı Alper Celal İbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "İlçemizde bulunan Tarihi Taş Köprü'müzün restorasyon ve bakım çalışmaları başlıyor. Şantiyeye yaptığımız ziyaretle çalışmalar ve ırmak sahasının doldurulması için yapılan işlemler hakkında yerinde bilgi aldık." dedi.

Avanos'un Tarihi Taş Köprüsü

Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında hizmete açılmıştır. O günün parasıyla 3700 lira harcanarak yapılmış köprü, iki tarafındaki başlıklarıyla beraber, toplam 11 ayak üstüne oturtulmuştur. Ayakların yapımında kullanılan taşlar, Avanos yakınlarındaki çeç ve karadağ bölgesinden manda kağnılarıyla getirilip yerleştirilmişlerdir. Taşların hiçbir aşınmaya uğramaksızın, hala ayakta kalması, bugün bile dikkat çeken bir durumdur. Köprünün ayaklarının, halk arasında sarı-kara ustalar olarak bilinen Türk ustalarca yapıldığı söylenmektedir. Hatta, aynı ustaların 1895 yılında Avanos´un çarşı içindeki eski hükümet konağını da yaptıkları ileri sürülmektedir. Köprünün üstü, yapıldığında önce tahtayla kaplanmış ve 20 yıl boyunca geçiş ücrete tabi kılınmış, fakat tahtalar zamanla yıpranınca, o yıllarda Kırşehir Milletvekili olan Avanoslu Ali Rıza Bey´in yardımlarıyla 1924´te değiştirilmeye başlanmış, çalışma 1926´da tamamlanarak, beton haline getirilmiştir. Beton kısmın yapımı, Wolf isimli bir Macar ustanın öncülüğünde, bazı Türk ustaların da katılımıyla oluşan ekip tarafından, dönemin fiyatlarıyla 60. 000 liraya mal edilerek gerçekleştirilmiştir.

Uzunluğu 151 m. olan taş köprünün yaya bölümü 1995 yılında tadilat görerek genişletilmiştir.