Nevşehir'in Avanos ve Ürgüp İlçeleri için büyük önem taşıyan karar, Resmi Gazetenin 25 Ağustos 2023 tarih ve 32290 sayılı nüshasında yayınlandı. Buna göre ilçeler sınıflandırmasında; 3. sırada olan Avanos ve Ürgüp İlçeleri , 2'inci sınıf ilçe kategorisine yükseltildi.

Ne anlama geliyor?
Ürgüp ve Avanos'un 3. sınıf ilçeden 2. sınıfa yükseltilmesi oldukça önemli. Bu karar, iki ilçemizin de eğitim, ekonomik, sosyal, kültürel gelişmişlik açısından bir üst sınıfa yükseltilmesi demektir. Bu iki ilçeye daha kıdemli kaymakam atanır.       

İçişleri Bakanlığı; Mülki idare amirleri atama, değerlendirme ve yer değiştirme yönetmeliğinin eki cetvellerde değişiklik yapılması hakkında tebliğ göre, Resmi gazetenin ilgili sayısının maddesinde şu değişiklikler yer almıştır:

24/6/1986 tarihli ve 86/10782 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliğinin ekinde yer alan ilçe sınıflarını düzenleyen (EK: II) sayılı cetvel ile Coğrafi Bölgeler Cetveli (EK: III)'nde aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.