Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilki düzenlenen Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivalinin açılış programı için İlimize gelen Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Vali İnci Sezer Becel, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı değerli hemşehrimiz Gökhan Yazgı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu, Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ve İl Protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri, 5-13 Ağustos'ta Nevşehir'de düzenlenecek Kapadokya Balon Ve Kültür Yolu Festivali'yle başladı.

Eşi Pervin Ersoy ve çocuklarıyla birlikte gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin ilki Kapadokya Balon Ve Kültür Yolu Festivali ile Nevşehir'de startı verilerek, Nevşehir'in farklı noktalarında festival etkinlikleri başladı.

Nevşehir'de sabah saatlerinde basın mensuplarıyla Millstone Cave Suits Terace'da biraraya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin gözbebeği Kapadokya doğası gereği çok farklı bir yer. Gündüzü gecesiyle Kapadokya bölgemiz Coğrafi konumuyla hem Türkiye hem Dünya açısından en güzel etkinlik ve festival düzenlenecek bir yer. Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin ilk başlangıcın Kapadokya ile başlayacak olması bu açıdan çok anlamlı oldu. 9 gün boyunca Sanatın her dalında her yaşa ve her kesime hitap edecek gece ve gündüz etkinlikleri ile unutulmaz bir festivalle vatandaşlarımızı sanata kültüre doyuracağız. Kapadokya bölgemizdeki etkinliğimize yurt içi ve yurt dışından turistlerle birlikte çok sayıda basın mensubu takip edecek." dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün; "T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali kapsamında Sayın Bakanımız 
Mehmet Nuri Ersoy beyefendiyi şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Kültür yolu Festivalleri nin Nevşehir'den başlamasından dolayı ayrıca kendilerine teşekkür ederiz." dedi.

Bugün başlayan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin ilk ayağı olan "Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali dolu dolu içeri ile 8 gün boyunca katılımcılara unutulmaz aktivitiler yaşatacak.