Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO)'da düzenlenen toplantıda, tarım sektörü temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya, Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Arif Parmaksız, Meclis Başkanı Mehmet Ali Öbekli, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Meclis Başkanı Mehmet Havalı, Ürgüp Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Aydın, Meclis Başkanı Kemal Öğütlü, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, MHP İl Başkanı Ali Akkoç , Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Bakanlığa bağlı Genel Müdür ve Bölge Müdürleri, İl Müdürü Özgür Memiş, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Proğramın açılış konuşmasını yapan NTSO Başkanı M. Arif Parmaksız, Öncelikle Sayın Bakanımızı ve siz değerli misafirlerimizi Nevşehir'imizde ve odamızda ağırlamaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Gerek Sayın Bakanımız gerekse hemşehrimiz Sayın Bakan Yardımcımız Ebubekir Gizligider'e şehrimiz tarım sektörüne verdikleri desteklerden dolayıda huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.

NTSO Başkanı M. Arif Parmaksız'ın moderatörlüğünü yaptığı toplantı Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın konuşmalarıyla devam etti.

Güçlü Türkiye'nin yolunun güçlü tarımdan geçtiğini dile getiren Bakan Yumaklı, tarım alanındaki ihracatın artmaya devam edeceğini söyledi.

Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde kurulma çalışmaları süren Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde 1500 kişiye istihdam sağlanacağını da aktaran Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler sürdürülebilir ve kaliteli üretim istiyoruz. Kayıtlılık olsun istiyoruz ve bütün bunlardan elde edilen kazancın da sektöre yatırım olarak geri dönmesini istiyoruz. Son aylarda devrim niteliğindeki düzenlemelerimiz Resmi Gazete'de birbiri ardına yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Bu aldığımız kararlardan bir tanesi de Kozaklı'daki jeotermal organize tarım bölgesidir. Bu yatırım tamamlandığında 1352 dekarda 46 sera ve 16 tarımsal sanayi tesisi kurulmasını sağlayacağız. Üretmiş olduğumuz ürünlerin daha katma değerli hale getirilmesiyle alakalı tarımsal sanayi konusunu biraz geride bırakıyoruz. Bunu öncelememiz gerekiyor. Üretilen ürünlerin yine sanayi tesislerinde işlenerek marka değeri kazanmasını önemsiyoruz. Bizler yaptığımız üretimle hem bu ülkenin ihtiyacını karşılayacağız hem de geçtiğimiz yıl 31 milyar dolar olan tarım ve gıda ürünleri ihracatını inşallah 35-40 milyar dolara çıkartmış olacağız." dedi.

Ekonomisinde tarımın büyük önem taşıdığı Nevşehir'de tarım ve hayvancılık başta olmak üzere gıda ve orman sektörü temsilcileri Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile bulaşarak talep ve önerilerini iletme fırsatı buldular.

Soru cevap bölümüyle sona eren toplantı sonrası Bakan Yumaklı'ya günün anısına hediye takdimi yapıldı.

Toplantı sonrası Bakan Yumaklı yaptığı açıklamasında; "Her bir paydaşımızın sözü, yol haritamızın önemli bir kilit taşı... Ziyaret ettiğimiz illerde muhakkak sektör temsilcilerimizi dinliyor, öneri ve taleplerini not alıyoruz.  Nevşehir'de de çiftçisinden üreticisine, oda ve birliklerden kooperatiflere kadar geniş kapsamlı bir sektör toplantısı gerçekleştirdik. Ev sahipliği için NTSO Başkanı Sayın M.Arif Parmaksız beye teşekkürlerimi sunuyorum. Üretimin ve üreticinin yüzyılı paydaşlarımızın görüşleriyle şekilleniyor. " dedi.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün; "Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve beraberindeki heyet ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız M. Arif Parmaksız’ı ziyaret ederek, Tarım ve Orman Bakanlığı Sektör paydaşları ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımız şehrimizin için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz." dedi.