Nevşehir Ticaret Borsası öncülüğünde, Tarım ve Orman Bakanlığının katkıları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) denetimi ve Nevşehir Valliğinin destekleriyle Zümrüt Fuarcılık tarafından 14-17 Aralık 2023 tarihleri arası düzenlenecek olan Fuar, Türkiye'nin farklı yerlerinden bir çok yerli yabancı firma ve ziyaretçiyi buluşturacak.

14-17 Aralık 2023 tarihleri arasında bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan 2. Nevagrı 2023 Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı için hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Nevşehir Ticaret Borsası (NTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Salaş, “Nevşehir / Kapadokya Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarımız, Sayın Ali Fidan ve Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Ebubekir Gizligider'in teşrifleri ile 15 Aralık Cuma günü saat 10.00’da açılışı gerçekleştirilecek olup, "tüm Nevşehir halkımızı ve kıymetli üyelerimizi" açılış törenine iştiraklerinizden onur duyarız” ifadelerinde bulundu.

Başkan Salaş, "Nevagrı 2023 Nevşehir Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarının ikincisi 14 Aralık 2023 Perşembe günü başlıyor. Bu anlamda yılın son tarım fuarını Nevşehir'de düzenliyor olmaktan dolayı oldukça mutluyuz…." dedi.

Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, açıklamasında şunları ifade etti; "2. Nevagrı Tarım Fuarı, patates, fasulye, kabak çekirdeği, hububat, bakliyat, tohum, gübre sulama, tarım aletleri,  gıda ve gıda makineleri, hayvancılık ekipmanları gibi birçok alternatifi, kurum ve kuruluşlarında katılımıyla hem geleneksel, hem inovatif haliyle siz kıymetli misafirlerimizle buluşturacaktır. Nevşehir’de ikincisi yapılan, Tarım Ekipmanları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı uluslararası nitelikte bir projenin devamıdır. Fuarımıza Türkiye’nin çeşitli illerinde doğrudan ve temsilci kanalıyla 120 firma katılım sağlayarak ürünlerini sergileme şansı bulacaklar. Fuarımıza katılacak firmaların %50’si Nevşehir dışından katılmaktadır. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda NEVAGRI fuarımızda, dünyanın birçok ülkesinden katılımcı ve ziyaretçileri Nevşehir’de buluşturacağız.

Fuar Tarım ve Orman Bakanlığımızın katkılarıyla Nevşehir Ticaret Borsası öncülüğünde, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası, Nevşehir Ziraat Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği içerisinde, Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Belediyesi desteğiyle yapılmakta olup, Nevşehir ile ticari bağlantısı olan ülkelere, elçiliklere ve konsolosluklara duyurular yapılıp fuarın tanıtımı gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere Nevşehir patates üretim ve depolama merkezidir. Kabak çekirdeği üretiminde Türkiye birincisi, şeker pancarı, fasulye ve siyah üzümde en önemli üretici ilimizdir. Bu manada yaklaşık 10.000 bin m2 alana kurulu olan fuarımız ilimiz Nevşehir, ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır. Amacımız ve hedefimiz önümüzdeki fuarlarda dünya markalarını Nevşehir’de buluşturmaktır." ifadelerinde bulundu.

4 gün sürecek olan ve Nevşehir kapalı pazar yerinde düzenlenecek fuar 10.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Yer: Nevşehir Kapalı Pazar Yeri

Tarih: 14-17 Aralık 2023

Fuar Açılış: 15 Aralık 2023 Cuma 

Saat: 10.00

Bu Fuar 5174 Sayılı Kanun Gereğince TOBB Denetiminde Düzenlenmektedir.