Avanos Belediye Başkanı Alper Celal İbaş yaptığı açıklamasında, "İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı Sayın Gökçen Aker'in ırmak kenarı mesire alanında yaşanan bir olayla ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayı; toplumu yanıltmaya yönelik yanlış ve eksik bilgiler dahilinde siyasi sorumluluğa yakışmayacak şekildeki ithamlardan ötürü kınıyoruz." dedi.

İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı  Aker'in iddialarına madde madde açıklama getiren Avanos Belediye Başkanı İbaş yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"-Bahse konu hepimizi çok üzen ve endişelendiren olay, 23.08.2023 tarihinde Asma Köprü ile Amfi Tiyatro arasında Kadın Emek Stantları’nın karşısında bulunan yeşil alanda, stantta satış yapan kadınlarımızdan birinin çocuğunun oyun oynarken aydınlatma direğinin alt kapağından dışarı çıkarılmış kabloya teması sonucu akıma kapılması ile gerçekleşmiştir.

-İlgili aydınlatma direğinin alt kapağının Kadın Emek Stantlarında satış yapan hemen hemen tüm kadınların da beyanına göre olay gününden birkaç gün öncesinde oradaki çocuklar tarafından çıkarıldığı yönündedir. Ancak belediyemize ihbar hattı da dahil, santralimize veya ilgili birim müdürlüğüne konuya ilişkin hiçbir bilgi ya da ihbarın gelmediği tespit edilmiştir. Hiçbir kanaldan ihbar veya bilgi gelmediği de kayıtlarımızla net ve sabittir.

-Şayet bilgi gelmiş olsaydı personellerimiz hemen duruma müdahale eder, bu üzücü olay da kesinlikle yaşanmazdı. Kısaca olayda ihmal yoktur.

Ağır ithamlarla ifade ettiğiniz makamımın ötesinde bir baba ve tüm sıfatların ötesinde bir “insan” olarak küçük Aras’ın başına gelen kaza beni derinden üzmüş ve (kimin çocuğunun olduğunun hiçbir önemi yok) bir çocuğa zarar gelme ihtimali endişelendirmiştir. Olayı öğrendiğim ilk andan itibaren çok saygı duyduğum ve değer verdiğim Aras’ın dedesi ile defalarca telefonda görüştüm, durumu yakından takip ettim. Ben ve personellerim konuya ilk anından itibaren muazzam bir hassasiyetle yaklaşarak hem olay yerinde gerekli önlemlerin hızla alınmasını sağladık, hem de birim müdürlerim ambulansla aynı hızda olay yerine intikal ederek, gece hastanede de ailenin yanında olarak her açıdan destek olmaya çalışmışlardır. Akabinde de sevk vs gibi işlemler için sabahın ilk saatlerine kadar tüm imkanları zorlamışlardır. Sürecin, iyi haberlerin takibi ile de beni an be an bilgilendirerek ellerinden geleni yapmışlardır. Altını çizerek belirtmek isterim ki bunların hiçbiri vazife olarak değil; insanlık namına, bir canın yaşamı adına kalben yapılmıştır. Dileğim odur ki; benzeri veya tekrarı bir daha yaşanmasın ancak benzer bir sıkıntı yine olsa biz yine aynısını yaparız elbette kim olduğunun, kimin çocuğu olduğunun hesabını gütmeden.

-Konu kamuya açık alanda gerçekleştiği için kanun gereği emniyete intikal etmiş yasal süreç başlamıştır. Aile ihmal gerekçesi ile belediyeden şikayetçi olmuş; belediyemizden de ilgili yetkilimiz yine yasalar gereği konuya ilişkin ifadesini vermiş, olması gerektiği gibi süreç adli makamlara emanet edilmiştir. O konuda da vicdanen müsterihiz.

-Kadın Emek Stantları’nın faaliyet süresi karşılıklı imzalanan sözleşmede de net bir şekilde belirtildiği üzere beş ay olup Eylül ayı içerisinde süreleri zaten sona ermektedir. Ancak yaz döneminin başından beri stanttaki katılımcıların birbirleri ile kişisel anlaşmazlıkları, yazılı ve görsel şikayetleri ve ihbarları doğrultusunda tespit edilen ve resmî tutanaklarla da kayıt altına alınan bazı sıkıntıları mevcuttur. Elektrik konusu da dahil orada yaşanan yukarıda kısmen bahsettiğimiz diğer sıkıntılar da göz önüne alındığında; yönetim olarak sözleşme kurallarının, esaslarının ve kamu düzeninin bozulduğu; o alanda ne yazık ki bazı durumların kontrolümüzün ve sorumluluğumuzun dışına çıktığı gerekçesi ile stantların olağan süresinden önce kapatılmasını planladık. Zira stantların açılmasından kapatılmasına tüm düzeni, kontrolü, yetkisi sözleşmede de belirtildiği üzere belediyemizdedir. Bunu da doğal olarak oradaki paydaşlarımız olan kadınlarımızla paylaştık. Şayet iddia ve iftira edildiği gibi kadınlara bir baskı kurmak isteseydik, vicdansız, baskıcı ve demokrasiden uzak tutumlar içinde olsaydık bunu stantlarla ile ilgili her konuda her zaman yaptığımız gibi iyi niyet çerçevesinde onlarla istişare ederek, onların fikrini alarak, onlara bilgi vererek yapmazdık.

-Bunca çirkin, mesnetsiz, asılsız iddia ve iftiralar vesilesi ile de olsa belediyedeki makamımın ötesinde bu kentteki tüm çocukların Alper amcası, Alper abisi ve bir baba olarak yaşanan sıkıntılı durumdan çocuğumuzun hiçbir hasar almadan, basit gözlem ve tedaviler ile çıkmış olmasından inanılmaz mutluyum. Tüm çıkarların, adaletsizliklerin, olumsuz olayların ve kötü niyetlerin uzağında; Avanosumuz, memleketimiz ve dünya üzerinde hiçbir çocuğa, hiçbir zarar ve kötülük gelmemesi dileğiyle hepsini tek tek sevgi ile kucaklıyorum. Sevgi ve selamlarımla."  ”ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı Gökçen Aker ne demişti?

İYİ Parti Avanos İlçe Başkanı Gökçen Aker sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer vermişti;

Avanos Belediye Başkanı Ne Yapamaya Çalışıyor?

Geçtiğimiz çarşamba günü 23-08-20023 tarihinde Avanos ırmak kenarında kamuya açık alanı aydınlatan bir direkte bulunan elektrik kaçağı nedeniyle top oynarken sendeleyerek direkten tutunan 5-6 yaşlarında bir çocuğa elektirik çarpmış durumu fark eden ebeveyni hemen müdahale ederek evladını kurtarmış. Ambulans ve emniyet görevlileri gelmiş. Çocuk önce Nevşehir devlet hastanesine ordan da Konya’da bir hastaneye sevk edilmiş. Yoğunbakım tedavisi servis tedavisi derken çok şükür çocuk taburcu edilmiş. 

Kanun gereği olay kamu davasına dönüşmüş. Çocuğun babası en doğal hukuki hakları nedeniyle ifadesinde; sorumluların ihmalinden dolayı şikayetçi olduğunu dile getirmiş. 

Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi ama burdan sonra madolyonun diğer yüzünü okuyacaksınız.

Elektirik akımına kapılan çocuk ırmak kenarında ki Kadın Emek Standları’nda yeri bulunan bir annenin evladı.

Avanos Belediye Başkanı acılı aileye bir geçmiş olsun ziyaretini dahi çok görüp aksine Kadın Emek Standında bulunan emekçi kadınlara belediye personeline verdiği talimatla telefon açtırarak; “Başkan bu olaya çok sinirlendi demekki ampul takarken elektrik çarpsa bizden şikayetçi olacaklar o yüzden tüm stantların kapatılmasını emretti bilginiz olsun kapatacağız” diyerek stant emekçileri tek tek aranmış…
 (Bir kişi hariç benim Annem Nurçin Aker)
Peki burda amaç ney?
Amacın ne olduğunu ben söyleyim; Başkan emekçi kadınlara bu şekilde baskı uygulayacak o kadınlar da birleşip çocuğu akıma kapılan kadına “aman şikayetçi olmayın bak burası bizim ekmek kapımız bizde zarar görüyoruz bu işten” diyerek vazgeçirecekler ve belediye başkanı ve belediye suya sabuna dokunmadan bu işten kurtulacak…
Mı acaba?..
Soruyorum Belediye Başkanına; o akıma kapılan çocuk Stand da yeri olan bir annenin evladı değil de, ilçemize misafir olarak Türkiye’nin herhangi bir şehrinden gelmiş bir çocuk yada yetişkin olsaydı yine de olaydan standları sorumlu tutup kapatmak mı isteyecekti? 
Yada o akıma kapılan çocuk kendi evladı olsaydı, kabloları açıkta bırakan ve oraların gerekli kontrollerini sağlamayan belediye görevlilerine tepkisi ne olacaktı? 
Bu arada Kadın Emek Standında ki emekçi kadınlar ifadelerinde; günler öncesinden belediyeye 2-3 defa direkteki kabloların açıkta olduğunu ve kapatılması gerektiğini telefonla bildirdiklerini söylüyorlar.
BAŞKAN Bu Emekçi kadınlarla bir sözleşme imzaladınız ve sözleşme tarihi bitinceye kadar kapatamazsınız! Belediye meclis kararı alıp sözleşmeleri fes edebilirsiniz ama bir ömür bu insanların aklında; vicdansız, baskıcı, kural tanımayan, adaletten uzak, demokrasiye selam dahi vermeyen, diktatör… 
Kısacası Erdoğan’ın sosyalist görünümlü Avanos versiyonu olarak kalırsınız!.. 
Bir çok kişi YÖNETİCİ olabilir ama LİDER karakterli bir İDARECİ olamaz!" demişti."