Dünyanın en zehirli örümcek türlerinden biri olarak bilinen , Türkiye’de genellikle Akdeniz bölgesinde görülüyordu. Fakat ağustos ayından bu yana Gümüşhane, Samsun ,Ankara, Yozgat, ve Kahramanmaraş’tan sonra bu defa Nevşehir'de de görüldü. 

Önce Acıgöl sonra Hacıbektaş'ta görüldü...

Dünyanın en zehirli örümcek türlerinden olan "argiope lobata" Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde görüldü. Kabak tarlasında hasat çalışması yapan bir vatandaş daha önce hiç görmediği örümcekle karşılaşınca irkildi. Yaptığı araştırma ile gördüğü örümceğin dünyanın en zehirli sayılan örümcekler türünden olduğunu farketti.

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlı Büyükkışla köyünde  tesadüfen dünyada nadir görülen 'Argiope Lobata' cinsi örümcek görüldü. Birçok örümcek gibi zehirleri bulunan ve ihtişamlı görüntüsü ile dikkat çeken tür, Sosyal Hizmetlerde öğretmenlik yapan Ramazan Gülhan tarafından fark edildi.

Nevşehirli öğretmen Ramazan Gülhan, "Akşam saatlerinde misafirlikte iken masaya doğru hızlı ilerleyen değişik bir canlıyı gördük, Sonrasında hemen telefondan Google lens uygulaması ile ne olduğunu anlamaya çalıştık ve ilginç şekilde bu hayvanın Argiope lobata yani Loblu Örümcek olduğunu farkettik ve çok seri hareket ettiğini yükseğe zıplayabildiğini gördük. Zıplayınca da çok korktuk öldürdük mecburen. Sanırım çok çabuk yaygınlaşan bir tür bu araştırmalar çok zehirli olduğunu gösteriyor" ifadelerinde bulundu.

Loplu Örümcek (Argiope lobata) Nedir?

Loplu örümcekler (Argiope lobata) ağ ören örümcekler ailesinde yer alır. Genellikle Afrika, Güney Avrupa ve Asya'da yaşarlar. Açık ten renginde, sahil kumu tonlarında ya da sarı tonlarında olabilirler. Oldukça iri örümceklerdir.

 Erkekleri yaklaşık 6 mm boyutlarındayken, dişileri erkeklere kıyasla yaklaşık dört kat daha uzun olabilir, yaklaşık 25 mm boyutlarına ulaşabilirler.

Loplu örümcekler adını, karınlarının kenarlarındaki tırtıklı ve loplu görünümden alırlar. Ayrıca ağlarını zikzak şeklinde örme eğilimindedirler ve genellikle çekirge gibi düz kanatlı böceklerle beslenirler.

Türkiye’de iki türü olduğu bilinen örümcek, dünya genelinde ise Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşam alanı buluyor.

Loplu Örümcek Zehirli mi?

Bu örümcekler zehirli olarak kabul edilir, ancak insanlar için genellikle tehlikeli değillerdir. Ancak, özellikle bebekler, sağlık sorunları bulunan yetişkinler veya örümcek ısırığına karşı hassasiyeti olan bireyler dikkatli olmalıdır.

Kaynaklar: