Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde bulunan 'Dünya'nın ilk akıl hastanesi' olarak bilinen kayadan oyma tarihi Aya Maryeros Manastırı, ilgisizlikten şu günlerde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya...

Nevşehir´in Derinkuyu ilçesi Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Bizans döneminden kalma olduğu öne sürülen yeraltı Manastırı, dünyanın ilk akıl hastanesi olarak kullanılan mekan olarak biliniyor.

Geçmişte barınma ve ibadet merkezi olarak kullanılan yeraltı Şehri ile turizm pastasından pay almaya çalışan ilçede, vatandaşlar etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan manastırın bir an önce onarılıp, turizme kazandırılmasını istiyor.

Manastırın dünyanın ilk akıl hastanesi olarak bilinen bu mekanın bir an önce ülke turizmine kazandırılmasının bölge turizmi adına çok önemli bir kazanç olacağına dikkat çekiliyor.

Aya Maryeros Manastırı turizme kazandırılmayı bekliyor.

Nevşehirli Gazeteci Yazar Osman Aytekin tarihi yapı ile ilgili yetkilileri göreve davet ederek şu açıklamalarda bulundu;

"Derinkuyu Ayamaryeros yeraltı Manastırı'nın avlu duvarı!

Hazine mi arıyorlar, ne yapıyorlar? Tarihi yapılar maslesef korunmuyor.

Manastır Üç Azizlerin kız kardeşi tarafından hastaların tedavide kullanılması için yapılmıştır. Derinkuyu' daki Yeraltı Manastırı dünyanın ilk Akıl Hastanesi olarak bilinmektedir.

Not: Manastırın üstü (avlusu ve duvarı da) özel mülkiyet) Yetkilileri göreve davet ediyoruz"