banner461

2015 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır?

2015 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? Öğrencilerin TEOG tercih heyecanı başladı. Şimdi en çok merak edilen husus ise TEOG tercihleri nasıl yapılır konusu, veliler de merak içerisinde....

banner15
2015 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır?
05 Temmuz 2015 Pazar 17:10

banner517
banner134
2015 TEOG Tercihleri Nasıl Yapılır? Ne zaman başvurular başlıyor? Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi TEOG kapsamında liselere yerleştirmeler ile üniversite tercihleri yarın başlıyor.

TEOG yerleştirmeye esas puanlarına göre liselere tercih işlemleri  yarından itibaren 16 Temmuz'a kadar yapılacak. Öğrenciler, 25 okul tercihi  yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklar. 
 
Tercih işlemi, okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem  tamamlanmış olacak. Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos 2015'de  yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. 
 
Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos 2015, 24-28  Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015'te gerçekleştirilecek. 
 
ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ
 
Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) açıklanmasının ardından,  adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri ÖSYS Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet  adresinde yayımlandı. 
 
Üniversiteye gidecek adaylar için tercih işlemleri, yarından itibaren  14 Temmuz'a kadar yapılacak. Adaylar, kılavuzda yer alan kurallara göre, tercihlerini ÖSYM'nin  https://ais.osym.gov.tr  internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve  şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden tercih işlemi  yapılmayacak. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih  listeleri geçerli olmayacak. 
 
Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.  Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını  ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle  paylaşmamaları gerekiyor. 
 
T.C. kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları  ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacak. 
 
Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki  açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Adaylar, tercih  bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde söz konusu  internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecekler.  Süre tamamlandıktan  sonra tercihlerde değişiklik veya düzeltme yapılamayacak. 
 
Tercih işlemleri, 14 Temmuz 2015'te saat 23.59'da sona erecek.  Tercihler yapılırken ÖSYM'nin http://rehberlik.osym.gov.tr rehberlik sitesinden  yararlanılabilecek. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.