banner461

NEVÜ “Sıfır Atık Yetki Belgesi” Aldı

banner15
NEVÜ “Sıfır Atık Yetki Belgesi” Aldı
26 Aralık 2020 Cumartesi 14:09

banner143
banner134

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında proje gerekliliklerini yerine getiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), sıfır atık konusunda yaptığı çalışmalar neticesinde “Sıfır Atık Yetki Belgesi” almaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında başlatılan ve Türkiye'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçen  “Sıfır Atık Projesi” ile israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya azaltılması, oluşan atığın kaynağında sınıflandırılarak toplanması ve geri kazanımının sağlanması hedefleniyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları Doç. Dr. Serkan Şahinkaya, Dr. Öğr. Üyesi Sevgi Güneş Durak ve Arş. Gör. Şennur Merve Yakut tarafından koordine edilen sıfır atık projesi kapsamında, bina dışı alanlarda geri dönüştürülebilir atıklar (cam, plastik, metal, kâğıt) için mavi ve geri dönüştürülemeyen diğer atıklar için gri atık kovaları öğrenci ve çalışanların rahat ulaşabileceği yerlere yerleştirildi. Bina içi mekânlar için 2 bölmeli atık ayrıştırma kutuları tüm akademik ve idari birimlere yerleştirilerek bina içi mekânlarda mavi ve gri poşet uygulaması başlatıldı. Atık piller için atık pil toplama kutuları öğrencilerin ve çalışanların yoğun olduğu noktalarda bulunuyor. Proje kapsamında geri dönüştürülebilir atıklar birimlerde toplandıktan sonra, tesis edilen geçici atık depolama alanlarına transfer edilerek, lisanslı geri dönüşüm firmasına teslim edilecek.

NEVÜ’de “Sıfır Atık Yönetim Sistemi”nin sağlıklı ve etkin bir şekilde sürdürülmesi ve geliştirilmesi için “sürekli denetim” mekanizması çalıştırılıyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner517

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.