Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesindeki TOKİ konutlarında kaloriferlerin yanmadığını belirten vatandaşlar,  havaların soğuması, düşen hava sıcaklıkları ile birlikte büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, "Geceleri battaniye ve elektrikli ısıtıcılarla ısınmaya çalışıyoruz. Burada 450 haneyiz. Yetkililerden ivedelikle çözüm bekliyoruz." dediler.

Kaloriferlerin yanmamasına tepki gösteren konut sakinlerinden bir vatandaşımız, Geceleri evlerimiz buz kesiyor. Çoluk çocuğumuz hasta oldu. Yaşlımız, hastamız, engelli insanımız var.  Bu şehir sahipsiz mi. Bu şehrin Milletvekilleri neredeler?  Kasım ayının sonuna geldik. İlgilileri göreve davet ediyoruz” diye konuştular.

Başkan bir vatandaşımızda; "Kaloriferler yanmayınca mecburen battaniyelere sarılarak veya elektrikli ısıtıcılarla ısınmaya çalışıyoruz. Böyle giderse, şuna emin olun yarın gelecek elektrik faturalarınu çoğu vatandaşımız ödeyemeyecekler. Bu rezalete, bu sorumsuzluğa  ‘dur’ diyecek yetkili arıyoruz “ dedi.

Hacıbektaş ilçe sakinlerinden M. Cem Kaya yaşanan mağduriyeti şu sözlerle ifade etti; "Hacıbektaş Toki Konutlarında kaloriferler maalesef yanmıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın oluru ile geçen sene Hacıbektaş'a doğalgaz verilmesine karar verildi. İlçe içinde gerekli altyapı düzenlemeleri yapıldı. Çarşı merkezde bir çok konuta gaz akışı sağlandı ve kullanımlar başlandı. Emeği geçen, başta Sayın Cumhurbaşkan'ımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Lakin Toki Konutlarında ise yaklaşık 5 aydır doğalgaza dönüşüm çalışmaları ağır aksak ve kör topal devam ediyor. Yüklenici firmanın yetersizliği ve bir takım olumsuz durumlar sonucunda, yüzlerce kişi bu soğukta mecburen elektrikli ısıtıcılara yöneldi. İmkanı olanlar ise kömür sobalı eski müstakil evlerine dönüş yaptılar. Binaların önceki ısıtma sistemine ait kömürlü kazanların da sökülmesi sonucu, bu soğuk havalarda konutlarda yaşayan yaşlı, çocuk ve hastalar mağdur edildi. Yetkililerden ivedilikle bütün ihmalkarlıkları hukuken berteraf etmelerini, gaz akışının sağlanmasını ve bu insan yaşamını ilgilendiren konunun havalar iyice soğumadan çözümlenmesini talep ediyoruz..."